Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Na eenheid over Oekraïne, buigt verdeelde EU zich over gasprijs

Na eenheid over Oekraïne, buigt verdeelde EU zich over gasprijs

BRUSSEL (ANP) - De 27 EU-leiders zijn de tweede dag van hun top in Brussel begonnen. Die draait vooral om de vraag hoe ze de hoge energieprijzen omlaag kunnen krijgen. Anders dan de eenheid die over de Russische invasie van Oekraïne bestaat, zijn de regeringen verdeeld over de aanpak van de energieprijzen op de korte termijn. Ze zijn het wel eens dat ze zo snel mogelijk minder afhankelijk moeten worden van Russische olie en gas, onder meer door sneller van fossiele brandstoffen af te gaan, maar dat zal nog wat tijd in beslag nemen.

"De EU mag over grote principes gaan maar het moet ook gaan over de dingen waar de mensen mee bezig zijn en dat is nu de energiefactuur", zei de Belgische premier Alexander De Croo bij aankomst. "Die is waanzinnig hoog en moet eindelijk naar beneden. Dat kan als we samenwerken." De Belgische liberaal denkt daarbij aan het gezamenlijk inkopen van gas zoals eerder is gedaan met de coronavaccins, of "een handrem" zetten op de gasprijs, die is gekoppeld aan de elektriciteitsprijs, als die te hoog oploopt. "Ik weet dat ingrijpen in de markt geen gemakkelijk besluit is maar we zijn in oorlog en in die situatie kunnen we uitzonderlijke maatregelen treffen."

Over prijsplafonnering lopen de meningen ver uiteen. België, Spanje en Griekenland zijn bijvoorbeeld voorstanders van prijsbevriezing, Nederland en Duitsland zijn tegen. Ook over loskoppeling van de elektriciteitsprijs van de gasprijs wordt gediscussieerd.

De meeste lidstaten, ook Nederland, lijken zich te kunnen vinden in het voorstel van de Europese Commissie om samen gas in te kopen. Het dagelijks EU-bestuur zou de inkoop dan coördineren, net als bij de Covid-19-vaccins. "We moeten als blok onze marktmacht gebruiken, dat zal de prijzen verlagen", aldus de Bulgaarse premier Kiril Petkov. De commissie wil ook dat de gasopslag in de EU tot 80 procent van de capaciteit wordt gevuld voor de komende winter. Gezamenlijke gasinkoop, elders dan in Rusland, zou daarbij kunnen helpen.

Meer uit Financieel

Wall Street scherpt recordstanden verder aan, Nvidia bij stijgers

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag opnieuw met winsten de handelsdag uitgegaan. Daarmee zijn de recordstanden op Wall Street verder aangescherpt. Nvidia hoorde bij de stijgers met een plus van 6,3 procent, na de aankondiging van een nieuwe chip voor pc's door de grootste verkoper van AI-chips ter wereld.

55 minuten geleden
McDonald's zet in op hogere kwaliteit voedsel in nieuwe strategie

CHICAGO (ANP/BLOOMBERG) - McDonald's wil meer kwaliteit gaan bieden. De fastfoodketen kondigde maandag een vernieuwde strategie aan, waarbij het bedrijf onder meer wil inzetten op luxere kipgerechten, aantrekkelijkere restaurants en nieuwe speeltuinen. Volgens topman Chris Kempczinski past dit in de brede verwachting van de consument die "meer eist voor zijn geld".

2 uur geleden
AI-bedrijf Anthropic dient aanvraag voor beursnotering VS in

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG/AFP) - AI-bedrijf Anthropic, bekend van chatbot Claude, heeft bij de Amerikaanse beurstoezichthouder SEC vertrouwelijk documenten ingediend voor een beursnotering. Het bedrijf is in een race met rivaal OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT, om mogelijk nog dit najaar een debuut op Wall Street te kunnen maken.

4 uur geleden
Florida klaagt ChatGPT-maker OpenAI aan om dataverzameling

MIAMI (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse staat Florida klaagt ChatGPT-maker OpenAI aan vanwege de verzameling van gegevens van kinderen onder de 13 jaar. "Sam Altman (topman van OpenAI) en ChatGPT hebben de AI-race verkozen boven de veiligheid van kinderen", zei James Uthmeier, procureur-generaal van Florida, tijdens een persconferentie. "Ze hebben winst verkozen boven de publieke veiligheid. Dat pikken we hier in Florida niet."

4 uur geleden
Beurzen verliezen na communicatiestop Iran, AEX wel licht hoger

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs is maandag licht hoger gesloten. Beleggers verwerkten onder meer het bericht dat Iran de communicatie met de Verenigde Staten staakt om de situatie in Libanon. De onderhandelingen met de Amerikanen zouden stilliggen totdat de VS de Iraanse eis van een volledig staakt-het-vuren in zowel Gaza als Libanon inwilligen. Ook zinspeelt het land op een zeeblokkade in de zeestraat Bab el Mandeb, aan de Rode Zee, hetzelfde als wat het al tijden met de Straat van Hormuz doet.

5 uur geleden
Frankrijk weert Israël van belangrijke wapenbeurs

TEL AVIV (ANP/RTR) - De Israëlische overheid is niet welkom op de aanstaande grote wapenbeurs bij Parijs. Dat geldt ook voor sommige Israëlische defensiebedrijven, zegt het Israëlische ministerie van Defensie. Zij mogen alleen luchtverdedigingssystemen aan de man brengen op de zogeheten Eurosatory.

5 uur geleden
Werknemers en vrienden krijgen 5 procent van SpaceX bij beursgang

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Ruimtevaartbedrijf SpaceX reserveert tot 5 procent van de aandelen voor bepaalde werknemers en familie en vrienden van leidinggevenden bij de komende beursgang. Dat staat in een aangepaste aanvraag van het bedrijf van Elon Musk. De verwachting is dat het bedrijf op 12 juni naar de beurs gaat.

6 uur geleden