Na drie keer afstel nu voor het eerst uitstel van Spelen
TOKIO (ANP) - Voor het eerst in de 124-jarige historie van de Olympische Spelen is het grootste sportevenement ter wereld uitgesteld. Het gebeurde wel al drie keer dat de Spelen werden afgelast, vanwege de Eerste en Tweede Wereldoorlog. Nu zorgt de wereldwijde coronacrisis ervoor dat Tokio niet komende zomer, maar pas volgend jaar het eindpunt van de 32e olympiade kan huisvesten.
De eerste Spelen die werden afgelast, waren die van 1916. Berlijn zou het sportevenement organiseren, maar vanwege de uitbraak van de Eerste Wereldoorlog ging dat niet door. Pierre de Coubertin, de geestelijk vader van de moderne Olympische Spelen die in 1896 voor het eerst werden gehouden, besloot tijdens die oorlog om het hoofdkwartier van het Internationaal Olympisch Comité (IOC) te verplaatsen van Parijs naar het neutrale Zwitserland. Daar zetelt het IOC nu nog steeds, in Lausanne. Als gevolg van de Eerste Wereldoorlog mocht Duitsland tot en met 1924 niet meedoen aan de Spelen.
Berlijn kreeg in 1936 een herkansing als gastheer. Het evenement, waarop de Amerikaanse atleet Jesse Owens vier keer goud won, werd door nazi's van Adolf Hitler vooral gebruikt ter promotie van de eigen ideologie.
Azië
Vier jaar later, in 1940, zouden de Spelen voor het eerst in Azië worden gehouden: in Tokio. De Japanse stad kreeg van het IOC de voorkeur boven Helsinki. Kort na de toewijzing begon Japan echter een oorlog met China. Het IOC weigerde in te grijpen, maar Japan besloot in 1938 zelf om de organisatie terug te geven. Helsinki kreeg de Spelen zo alsnog toegewezen. Vanwege de uitbraak van de Tweede Wereldoorlog, eind 1939, gingen de Olympische Spelen van 1940 en 1944 (toegewezen aan Londen) echter niet door. Londen mocht in 1948 wel de eerste Spelen na de oorlog organiseren en Helsinki vier jaar later.
Sindsdien worden de Olympische Spelen om de vier jaar gehouden. De Koude Oorlog leidde er weliswaar toe dat heel wat landen de Spelen van Moskou 1980 en Los Angeles 1984 boycotten, maar het sportevenement ging altijd door. Aan de vierjaarlijkse cyclus komt nu een einde. Voor het eerst worden de Spelen uitgesteld. Na het afstel van 1940 heeft Tokio nu een primeur met uitstel met de Spelen van 2020.
Meer uit Sport
NEW YORK (ANP) - Daniil Medvedev heeft zich op de US Open als eerste tennisser geplaatst voor de vierde ronde. De als zevende geplaatste Rus stond in zijn partij tegen de Fransman Arthur Rinderknech geen set af. Het werd 6-4 6-4 6-4.
10 uur geledenNEW YORK (ANP) - Jessica Pegula staat op de US Open in de achtste finales. De als derde geplaatste Amerikaanse tennisster had het moeilijk tegen de Canadese Leylah Fernandez en pakte in de openingsset slechts een game. Pegula trok de partij na ruim twee uur spelen alsnog naar zich toe: 1-6 6-4 6-3.
12 uur geledenLOJA (ANP) - Wout van Aert heeft de dertiende etappe van de Vuelta gewonnen. De Belg van Visma - Lease a Bike ontsnapte ruim 3 kilometer voor de finish samen met Valentin Paret-Peintre uit een kopgroep van negen renners en liet de Fransman kansloos in een sprint.
12 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Jessica Schilder (27) heeft haar titel in de Diamond League niet kunnen prolongeren. Ze werd derde in de finale in Brussel. Na het winnen van haar derde opeenvolgende Europese titel vorige maand in Birmingham, moest ze de eindzege in de prestigieuze mondiale wedstrijdserie aan de Amerikaanse Chase Jackson laten. Sarah Mitton uit Canada werd tweede.
12 uur geledenNEW YORK (ANP) - Tennisster Aryna Sabalenka is op de US Open doorgedrongen tot de vierde ronde. De als eerste geplaatste Belarussische won in New York met 6-3 6-4 van de Oezbeekse Kamilla Rachimova, de nummer 92 van de wereld.
13 uur geledenMONZA (ANP) - Formule 1-coureur George Russell heeft bij de tweede vrije training voor de Grote Prijs van Italië de beste tijd neergezet. De 28-jarige Brit van Mercedes was op het Autodromo Nazionale Monza sneller dan de Monegask Charles Leclerc, die in zijn Ferrari nog de rapste was tijdens de eerste vrije training.
14 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Turnster Eythora Thorsdottir (28) kan door slepende blessures niet deelnemen aan de WK in Rotterdam. Dat vertelde ze tijdens een persmoment waarbij ze werd aangekondigd als ambassadeur van het wereldtiteltoernooi.
17 uur geleden