
Na drie keer afstel nu voor het eerst uitstel van Spelen
TOKIO (ANP) - Voor het eerst in de 124-jarige historie van de Olympische Spelen is het grootste sportevenement ter wereld uitgesteld. Het gebeurde wel al drie keer dat de Spelen werden afgelast, vanwege de Eerste en Tweede Wereldoorlog. Nu zorgt de wereldwijde coronacrisis ervoor dat Tokio niet komende zomer, maar pas volgend jaar het eindpunt van de 32e olympiade kan huisvesten.
De eerste Spelen die werden afgelast, waren die van 1916. Berlijn zou het sportevenement organiseren, maar vanwege de uitbraak van de Eerste Wereldoorlog ging dat niet door. Pierre de Coubertin, de geestelijk vader van de moderne Olympische Spelen die in 1896 voor het eerst werden gehouden, besloot tijdens die oorlog om het hoofdkwartier van het Internationaal Olympisch Comité (IOC) te verplaatsen van Parijs naar het neutrale Zwitserland. Daar zetelt het IOC nu nog steeds, in Lausanne. Als gevolg van de Eerste Wereldoorlog mocht Duitsland tot en met 1924 niet meedoen aan de Spelen.
Berlijn kreeg in 1936 een herkansing als gastheer. Het evenement, waarop de Amerikaanse atleet Jesse Owens vier keer goud won, werd door nazi's van Adolf Hitler vooral gebruikt ter promotie van de eigen ideologie.
Azië
Vier jaar later, in 1940, zouden de Spelen voor het eerst in Azië worden gehouden: in Tokio. De Japanse stad kreeg van het IOC de voorkeur boven Helsinki. Kort na de toewijzing begon Japan echter een oorlog met China. Het IOC weigerde in te grijpen, maar Japan besloot in 1938 zelf om de organisatie terug te geven. Helsinki kreeg de Spelen zo alsnog toegewezen. Vanwege de uitbraak van de Tweede Wereldoorlog, eind 1939, gingen de Olympische Spelen van 1940 en 1944 (toegewezen aan Londen) echter niet door. Londen mocht in 1948 wel de eerste Spelen na de oorlog organiseren en Helsinki vier jaar later.
Sindsdien worden de Olympische Spelen om de vier jaar gehouden. De Koude Oorlog leidde er weliswaar toe dat heel wat landen de Spelen van Moskou 1980 en Los Angeles 1984 boycotten, maar het sportevenement ging altijd door. Aan de vierjaarlijkse cyclus komt nu een einde. Voor het eerst worden de Spelen uitgesteld. Na het afstel van 1940 heeft Tokio nu een primeur met uitstel met de Spelen van 2020.
Meer uit Sport
SPIELBERG (ANP) - Max Verstappen is de Grote Prijs van Oostenrijk begonnen met de tweede tijd in de eerste vrije training. De viervoudig wereldkampioen in de Formule 1 kon op het circuit van Spielberg alleen niet tippen aan de tijd van George Russell.
2 uur geledenULAANBAATAR (ANP) - De Nederlandse 3x3-basketballers zijn uitgeschakeld op het WK in Mongolië. De olympisch kampioen verloor in de tussenronde van het WK met 19-18 van Duitsland
2 uur geledenNIEDERNDORF (ANP) - Red Bull - Bora-hansgrohe start met Mick van Dijke en Danny van Poppel in de Tour de France. De twee Nederlanders behoren tot de acht renners in de selectie van de ploeg die op 5 juli aan de start staat in het Franse Lille.
2 uur geledenSPIELBERG (ANP) - Max Verstappen heeft in de Grote Prijs van Oostenrijk voor het eerst sinds zijn entree bij Red Bull in 2016 een andere race-engineer. Zijn vaste gesprekspartner Gianpiero Lambiase ontbreekt om privéredenen. Simon Rennie neemt de plek over van Lambiase en voert het overleg met de viervoudig wereldkampioen over de boordradio. Red Bull bevestigde het nieuws aan diverse media.
2 uur geledenASSEN (ANP) - Motorracer Marc Márquez is al vroeg in de eerste vrije training bij de TT van Assen gecrasht. De zesvoudig wereldkampioen in de MotoGP en leider in het huidige kampioenschap ging hard onderuit op zijn Ducati bij het uitkomen van de Ramshoek. De Spanjaard liep op eigen kracht de baan af, maar leek wel last te hebben van een hand.
4 uur geledenASSEN (ANP) - Collin Veijer gaat bij de TT in Assen voor een plaats bij de beste vijftien in de Moto2. "Ik denk dat we realistisch moeten zijn en geen gekke verwachtingen moeten hebben van het hele weekend", zegt Veijer bij Ziggo. "Een plek bij de eerste vijftien zou als een overwinning voelen."
4 uur geledenLONDEN (ANP) - Tallon Griekspoor neemt het in de eerste ronde van Wimbledon op tegen Jenson Brooksby uit de Verenigde Staten. Botic van de Zandschulp heeft Matteo Arnaldi uit Italië als eerste tegenstander. Jesper de Jong treft de Amerikaan Christopher Eubanks op het gras van Londen.
4 uur geleden