'Na corona verdwijnt een derde van non-foodwinkels'
DEN HAAG (ANP) - Na de coronacrisis zal een derde van de non-foodwinkels verdwijnen. Hoe langer de winkels dicht zijn, hoe meer er zullen sluiten. Dat voorspelt de Retailagenda op basis van onderzoek onder consumenten, winkeliers, vastgoedeigenaren en gemeenten.
Bij grootwinkelbedrijven zal 15 tot 30 procent sluiten. Vastgoedeigenaren denken aan een sluiting van tussen de 10 en 30 procent van hun winkels. Als winkels pas begin april open mogen, dan verwacht 40 procent van de gemeenten dat tot een vijfde van de non-foodretailers in de eigen gemeente zal verdwijnen.
De Retailagenda, opgezet door het ministerie van Economische Zaken, denkt dat een 'nieuw normaal' in aantocht is en zegt dat de crisis en de bijbehorende lockdowns, reisbeperkingen en het thuiswerken het consumentengedrag blijvend hebben veranderd. De Retailagenda voorspelde eerder al dat consumenten minder winkelen en ook minder naar steden gaan om te winkelen. Ook kopen ze meer online en gerichter, met een voorkeur voor lokaal.
Na de coronacrisis krijgen vooral middelgrote steden last van de sluiting van winkels, omdat het aanbod en dus de aantrekkelijkheid om er te gaan winkelen afneemt. Grote steden worden minder hard getroffen dan eerder verwacht, aldus de Retailagenda. Deze worden compacter en leefbaarder. Winkelcentra in de wijk profiteren juist van dit nieuwe koopgedrag, omdat deze op de dagelijkse boodschappen zijn gericht en goed bereikbaar zijn.
Daarnaast zal er ook een daling van de huurprijzen van winkeliers inzetten, denken de ondervraagden. In steden zal de daling veel hoger zijn dan in wijkcentra, waar nagenoeg geen huurverlaging zal komen. Vastgoedpartijen verwachten dat de huurprijzen structureel met 20 tot 30 procent omlaag zullen gaan afhankelijk van de locatie.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De beursgraadmeters op Wall Street zijn in 2025 flink gestegen, ondanks de handelsstrijd van president Donald Trump en andere geopolitieke onrust. Dat komt vooral door de onverzadigbare honger van beleggers naar AI-aandelen. Verder werden goud en zilver flink meer waard. Wel kende de dollar de sterkste waardedaling sinds 2017. Ook de bitcoin lukte het niet om zijn waarde vast te houden.
6 uur geledenBERLIJN (ANP) - Tesla is van plan de productie in zijn Duitse fabriek, nabij Berlijn, in 2026 te verhogen, ondanks de moeilijke situatie op de markt in Duitsland. De productie is dit jaar ook al elk kwartaal volgens plan gegroeid, heeft fabrieksdirecteur André Thierig gezegd in een interview met het Duitse persbureau dpa.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De verkoop van vuurwerk in Nederland is dit jaar naar een recordbedrag gestegen van ongeveer 129 miljoen euro. Dat meldt voorzitter Leo Groeneveld van Belangenvereniging Pyrotechniek Nederland (BPN). Daarmee werd het record van circa 118 miljoen euro van vorig jaar verbroken.
10 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijzen zijn dit jaar het sterkst gedaald sinds de beginfase van de coronapandemie in 2020. Ook aan de pomp in Nederland gingen de prijzen iets omlaag, maar bij lange na niet zoveel als de olieprijzen. Toch kan het hier op oudejaarsdag druk zijn bij tankstations, omdat de accijnzen met de jaarwisseling omhooggaan. Dan wordt tanken in een klap weer wat duurder.
11 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag licht lager begonnen aan de laatste dag van 2025. Ondanks dat Wall Street de kerstrally van vorige week niet wist voort te zetten, stevenen de beursgraadmeters af op forse koerswinsten over het hele jaar. Dat werd gekenmerkt door de handelsoorlog van president Donald Trump en de euforie en bubbelvrees rond kunstmatige intelligentie (AI).
12 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - In België dreigt in januari een grote spoorstaking. Vakbonden willen een hele werkweek staken, van maandag 26 tot vrijdag 30 januari, hebben ze woensdag aangekondigd.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index heeft woensdag het bewogen beursjaar 2025 onveranderd afgesloten. Het jaar stond vooral in het teken van de handelsoorlog van de Amerikaanse president Donald Trump, de opkomst van kunstmatige intelligentie en geopolitieke spanningen. Een sterke eindejaarsrally zat er dit jaar niet in. Beleggers namen weinig risico aan het einde van het positieve beursjaar.
14 uur geleden