Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Na bijna 6 jaar en 142 zittingsdagen uitspraak in Marengo

Na bijna 6 jaar en 142 zittingsdagen uitspraak in Marengo

AMSTERDAM (ANP) - Met de uitspraak van de rechtbank Amsterdam op 27 februari komt na bijna zes jaar een einde aan de geruchtmakende liquidatiezaak Marengo, die op meerdere fronten uniek te noemen is. Het megaproces heeft 142 zittingsdagen geduurd. Hoeveel pagina's het strafdossier heeft, laat zich volgens de rechtbank lastig tellen, maar zeker is dat het om tienduizenden pagina's gaat.

De advocaat van kroongetuige Nabil B. noemde Marengo "het meest verziekte en vergiftigde proces ooit". Marengo draait om hoofdverdachte Ridouan Taghi en zestien medeverdachten. Zij worden verdacht van betrokkenheid bij zes moorden en meerdere pogingen daartoe, gepleegd in 2015 en 2016. Het monsterproces in de gerechtsbunker in Amsterdam-Osdorp is omgeven met zeer strenge veiligheidsmaatregelen.

Taghi wist lang uit handen van de politie te blijven, net als zijn vermeende handlanger Saïd R. Taghi werd eind 2019 in Dubai opgepakt. Binnen enkele dagen werd hij al naar Nederland gebracht, sindsdien zit hij vast in de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) in Vught. R. werd begin 2020 in Colombia gearresteerd, het duurde tot eind 2021 voor hij uitgeleverd werd. Tegen Taghi, R. en vier medeverdachten is een levenslange gevangenisstraf geëist.

Kroongetuige

De zaak kwam aan het rollen nadat kroongetuige Nabil B. zich bij justitie had gemeld. Een week nadat begin 2018 bekend was geworden dat hij in het geheim verklaringen had afgelegd, werd zijn broer doodgeschoten. In september 2019 werd B.'s advocaat Derk Wiersum en in juli 2021 zijn vertrouwenspersoon Peter R. de Vries vermoord. Deze moorden spelen formeel geen rol in het Marengo-proces, maar justitie vermoedt dat ze verband houden met de verklaringen van de kroongetuige.

Naast deze drie schokkende moorden, waren er meer incidenten gedurende het proces. Twee advocaten van hoofdverdachte Taghi zijn gearresteerd. Zij zouden berichten van Taghi vanuit de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) in Vught met zijn contacten in de buitenwereld hebben gedeeld. Zijn neef en tevens raadsman Youssef T. is daar begin 2023 tot 5,5 jaar cel voor veroordeeld, advocaat Inez Weski is nog in afwachting van de strafzaak tegen haar. Taghi heeft momenteel geen advocaten meer, nadat zijn drie nieuwe raadsmannen eind vorig jaar de verdediging neerlegden.

Lekken informatie

Ook waren er ongekend harde uithalen over en weer tussen advocaten en het Openbaar Ministerie. Het OM heeft bijvoorbeeld advocaten beschuldigd van lekken naar de organisatie van Taghi tijdens een proces dat als de voorloper van Marengo wordt gezien. Ook zijn advocaten heimelijk gevolgd toen zij een cliënt bezochten in Dubai, omdat het vermoeden bestond dat zij een afspraak hadden met de toen nog voortvluchtige Taghi. Dat bleek overigens niet het geval.

Ook is de rechtbank meerdere keren (tevergeefs) gewraakt, omdat de advocaten aangaven geen vertrouwen meer te hebben in de onafhankelijkheid van de rechters.

Hoger beroep

Op 23 maart 2018 was de eerste openbare zitting en op 27 februari 2024 volgt de uitspraak. De zaak zal dan echter nog niet klaar zijn, want het is zo goed als zeker dat er een hoger beroep komt.

Meer uit Binnenland

Bestuurder auto aanrijding Nunspeet is vrouw, ze is lichtgewond

NUNSPEET (ANP) - De bestuurder van de auto die inreed op een groep mensen in Nunspeet is een 56-jarige vrouw uit de Gelderse plaats, meldt de politie. Zij is lichtgewond geraakt.

3 uur geleden
Politie gaat niet uit van opzet bij ongeluk Nunspeet, 9 gewonden

NUNSPEET (ANP) - Bij het ongeluk in Nunspeet waarbij een auto inreed op een groep mensen, lijkt vooralsnog geen opzet in het spel te zijn, meldt de politie. "Maar daar doen we nog onderzoek naar", aldus de politie op X.

4 uur geleden
Ruim 10 miljoen euro opgehaald na vierde dag 3FM Serious Request 

DEN BOSCH (ANP) - Na de vierde actiedag van 3FM Serious Request staat de teller op 10.135.897 euro. Dat is maandagavond bekendgemaakt op NPO 3FM. Nog nooit eerder werd op de vierde dag zoveel geld opgehaald.

5 uur geleden
Auto reed in op groep mensen in Nunspeet, zeker vijf gewonden

NUNSPEET (ANP) - Het ernstige ongeluk in Nunspeet waarbij meerdere mensen gewond zijn geraakt, is veroorzaakt door een auto die op een groep mensen inreed. Dat meldt een woordvoerder van de veiligheidsregio Noord- en Oost-Gelderland.

5 uur geleden
Meerdere gewonden bij ernstig ongeluk in Nunspeet

NUNSPEET (ANP) - Meerdere mensen zijn gewond geraakt bij een ernstig ongeval op de Elburgerweg in Nunspeet, meldt de politie.

5 uur geleden
Politie neemt 150 kilo illegaal vuurwerk in beslag bij controle

GOIRLE (ANP) - Bij een controle afgelopen zaterdag in het Brabantse Goirle is ongeveer 150 kilo illegaal vuurwerk in beslag genomen. Dat meldt de politie maandag. Agenten controleerden vooral het verkeer dat vanuit België de grens overstak na daar vuurwerk te hebben aangeschaft.

7 uur geleden
Omroep MAX stopt met Carrie op Vrijdag vanwege bezuinigingen

HILVERSUM (ANP) - Omroep MAX stopt met de talkshow Carrie op Vrijdag van presentatrice Carrie ten Napel. Dat gebeurt als gevolg van de bezuinigingen bij de publieke omroep, meldt Omroep MAX maandag. De laatste uitzending is komende zomer.

8 uur geleden