Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Na bijna 6 jaar en 142 zittingsdagen uitspraak in Marengo

Na bijna 6 jaar en 142 zittingsdagen uitspraak in Marengo

AMSTERDAM (ANP) - Met de uitspraak van de rechtbank Amsterdam op 27 februari komt na bijna zes jaar een einde aan de geruchtmakende liquidatiezaak Marengo, die op meerdere fronten uniek te noemen is. Het megaproces heeft 142 zittingsdagen geduurd. Hoeveel pagina's het strafdossier heeft, laat zich volgens de rechtbank lastig tellen, maar zeker is dat het om tienduizenden pagina's gaat.

De advocaat van kroongetuige Nabil B. noemde Marengo "het meest verziekte en vergiftigde proces ooit". Marengo draait om hoofdverdachte Ridouan Taghi en zestien medeverdachten. Zij worden verdacht van betrokkenheid bij zes moorden en meerdere pogingen daartoe, gepleegd in 2015 en 2016. Het monsterproces in de gerechtsbunker in Amsterdam-Osdorp is omgeven met zeer strenge veiligheidsmaatregelen.

Taghi wist lang uit handen van de politie te blijven, net als zijn vermeende handlanger Saïd R. Taghi werd eind 2019 in Dubai opgepakt. Binnen enkele dagen werd hij al naar Nederland gebracht, sindsdien zit hij vast in de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) in Vught. R. werd begin 2020 in Colombia gearresteerd, het duurde tot eind 2021 voor hij uitgeleverd werd. Tegen Taghi, R. en vier medeverdachten is een levenslange gevangenisstraf geëist.

Kroongetuige

De zaak kwam aan het rollen nadat kroongetuige Nabil B. zich bij justitie had gemeld. Een week nadat begin 2018 bekend was geworden dat hij in het geheim verklaringen had afgelegd, werd zijn broer doodgeschoten. In september 2019 werd B.'s advocaat Derk Wiersum en in juli 2021 zijn vertrouwenspersoon Peter R. de Vries vermoord. Deze moorden spelen formeel geen rol in het Marengo-proces, maar justitie vermoedt dat ze verband houden met de verklaringen van de kroongetuige.

Naast deze drie schokkende moorden, waren er meer incidenten gedurende het proces. Twee advocaten van hoofdverdachte Taghi zijn gearresteerd. Zij zouden berichten van Taghi vanuit de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) in Vught met zijn contacten in de buitenwereld hebben gedeeld. Zijn neef en tevens raadsman Youssef T. is daar begin 2023 tot 5,5 jaar cel voor veroordeeld, advocaat Inez Weski is nog in afwachting van de strafzaak tegen haar. Taghi heeft momenteel geen advocaten meer, nadat zijn drie nieuwe raadsmannen eind vorig jaar de verdediging neerlegden.

Lekken informatie

Ook waren er ongekend harde uithalen over en weer tussen advocaten en het Openbaar Ministerie. Het OM heeft bijvoorbeeld advocaten beschuldigd van lekken naar de organisatie van Taghi tijdens een proces dat als de voorloper van Marengo wordt gezien. Ook zijn advocaten heimelijk gevolgd toen zij een cliënt bezochten in Dubai, omdat het vermoeden bestond dat zij een afspraak hadden met de toen nog voortvluchtige Taghi. Dat bleek overigens niet het geval.

Ook is de rechtbank meerdere keren (tevergeefs) gewraakt, omdat de advocaten aangaven geen vertrouwen meer te hebben in de onafhankelijkheid van de rechters.

Hoger beroep

Op 23 maart 2018 was de eerste openbare zitting en op 27 februari 2024 volgt de uitspraak. De zaak zal dan echter nog niet klaar zijn, want het is zo goed als zeker dat er een hoger beroep komt.

Meer uit Binnenland

Wisselstoringen en kapotte treinen in het noorden van het land

GRONINGEN (ANP) - In het noorden van het land zijn er zaterdagochtend problemen op het spoor, is te zien op de website van NS. Door wisselstoringen en defecte treinen is op meerdere trajecten in Groningen en Friesland sprake van vertragingen of uitval van treinen.

50 minuten geleden
Aantal wegen nog dicht om winterweer, verder weinig problemen

UTRECHT (ANP) - De N33 en N46 in Groningen zijn ook zaterdagochtend nog dicht als gevolg van het winterse weer. Rijkswaterstaat meldt dat nog onbekend is wanneer de provinciale wegen weer open kunnen. "Momenteel wordt er weer gereden met sneeuwschuivers. Pas na 09.00 uur gaat de wind liggen en zal het werk makkelijker worden", aldus de dienst.

1 uur geleden
Kranten geven online uitleg over bezorgproblemen door sneeuw

AMSTERDAM (ANP) - Nederlandse kranten wijden online aparte berichten aan het feit dat op veel plekken niet op de gebruikelijke tijd een krant in de bus ligt. Uitgeverijen DPG Media en Mediahuis waarschuwden hier eerder al voor.

1 uur geleden
Nog deze maand nieuw paneel Margraten, belooft ambassadeur VS

DEN HAAG (ANP) - Nog deze maand komt er een nieuw paneel op de Amerikaanse begraafplaats in Margraten, vertelt de Amerikaanse ambassadeur Joseph Popolo vrijdag in een interview met EW Magazine. "En dat gaat specifiek over de rol van Afro-Amerikaanse soldaten die hun leven hebben gegeven voor de bevrijding van Nederland."

9 uur geleden
Voorganger Tom de Wal vrijgelaten na aanhouding in Tilburg

TILBURG (ANP) - De omstreden voorganger Tom de Wal is door de politie weer vrijgelaten. Dat laat hij in een onlinevideo weten. De Wal werd vrijdagavond aangehouden in Tilburg omdat hij er een genezingsdienst hield die door de gemeente verboden was. Hij laat weten dat hij onder meer boetes krijgt.

10 uur geleden
Qbuzz houdt bussen in noorden zaterdagochtend binnen

LEEUWARDEN (ANP) - Nu het KNMI code oranje voor Friesland en Groningen heeft verlengd tot zaterdag 09.00 uur, heeft Qbuzz besloten de bussen in die provincies langer binnen te houden. In Friesland blijven de bussen tot zeker 11.00 uur in de remise, in Groningen tot 09.00 uur. Vrijdag reed Qbuzz de hele dag niet in het noorden vanwege de weersomstandigheden.

10 uur geleden
Code oranje in noorden verlengd tot zaterdagochtend

DE BILT (ANP) - Het KNMI verlengt de duur van code oranje voor de provincies Groningen en Friesland en de Waddeneilanden tot zaterdag 09.00 uur. De weerwaarschuwing is al van kracht sinds middernacht.

14 uur geleden