
Na 65 jaar alsnog KNVB-diploma voor eerste vrouwelijke arbiters
ALKMAAR (ANP) - De eerste vrouwelijke voetbalscheidsrechters Ineke Boom en Nel Rentenaar hebben na bijna 65 jaar een officieel KNVB-diploma gekregen. Dat gebeurde vrijdag in Alkmaar nadat ze bij de presentatie van het boek 'De vrouwen van '61', geschreven door sporthistoricus Jurryt van de Vooren, ook al de eerste exemplaren in ontvangst hadden genomen.
Ineke Boom, Nel Rentenaar en Klaziena Laan verbaasden in 1961 de voetbalwereld met hun debuut als vrouwelijke arbiters. Hun optreden kan worden gezien als een belangrijk moment voor de emancipatie van het voetbal dat destijds in veel landen voor vrouwen verboden was.
De vrouwen kregen in het geheim een opleiding van de afdeling Noord-Holland van de KNVB. Volgens de landelijke regels van de KNVB was dat illegaal, waardoor die eerste vrouwen geen officieel diploma kregen. Pas in november 1962 kwam de erkenning, maar toen waren Boom en Rentenaar al gestopt. De inmiddels overleden Laan ging langer door en kreeg al wel een KNVB-diploma.
Meer uit Voetbal
LEEUWARDEN (ANP) - Na het onderzoek van SC Cambuur naar de racistische bejegening van Willem II-speler Samuel Bamba wordt één persoon verdacht van "ontoelaatbaar gedrag". Dat meldt de voetbalclub uit Friesland op de website.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Kasper Dolberg heeft zich na de interlandperiode met Denemarken bij Ajax gemeld. "Ik ben hier gekomen om te winnen. Om landskampioen te worden met Ajax", laat hij via de club uit Amsterdam weten. "Dat is het belangrijkste. Ik wil zelf gewoon weer genieten, lol hebben. En natuurlijk wil ik veel doelpunten maken."
2 uur geledenMANCHESTER (ANP) - Omar Marmoush mist zondag de thuiswedstrijd van Manchester City tegen Manchester United. De 27-jarige aanvaller heeft een knieblessure opgelopen tijdens de interland met Egypte tegen Burkina Faso.
4 uur geledenARNHEM (ANP) - Vitesse heeft de beschikbare 180 kaarten voor de uitwedstrijd van vrijdag tegen Jong AZ binnen enkele minuten verkocht. De supporters reizen volgens een woordvoerder in een buscombi en autocombi richting Wijdewormer, waar de beloften van de club uit Alkmaar alle thuisduels spelen.
7 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse bondscoach Didier Deschamps was na afloop van de gewonnen WK-kwalificatiewedstrijd tegen IJsland (2-1) vol lof over sterspeler Kylian Mbappé. De aanvaller van Real Madrid klom dankzij een benutte strafschop naar de tweede plaats op de eeuwige ranglijst van doelpuntenmakers voor Frankrijk.
9 uur geledenVENLO (ANP) - Jong Oranje is met puntenverlies begonnen aan het kwalificatietoernooi voor het EK over twee jaar in Albanië en Servië. De ploeg van bondscoach Michael Reiziger verspeelde in blessuretijd een voorsprong op Jong Israël in een wedstrijd zonder publiek in Venlo (2-2).
23 uur geledenENSCHEDE (ANP) - Aanvalster Nikée van Dijk zet haar voetballoopbaan voort in Italië. Internazionale uit Milaan heeft de 22-jarige voetbalster voor een "recordbedrag" overgenomen van FC Twente. Van Dijk voetbalde één seizoen in Enschede. In 38 wedstrijden maakte ze negentien doelpunten voor de landskampioen. Haar contract liep nog een jaar door.
1 dag geleden