Na 13 jaar weer bezoek van Tweede Kamer aan Suriname
PARAMARIBO (ANP) - Een delegatie van de Tweede Kamer gaat in augustus naar Suriname en Caribisch Nederland. Het bezoek van de Kamercommissie van Binnenlandse Zaken gebeurt in het kader van onderzoek naar het koloniaal verleden. Een kleine dertien jaar geleden (2009) bezochten Nederlandse parlementariërs Suriname voor het laatst. Het betrof toen een reis van een groep fractievoorzitters.
De relatie met Nederland kwam op een laag pitje te staan toen ex-legerleider Desi Bouterse de verkiezingen van 2010 won. Hij bleef aan de macht tot 2020, toen de huidige president Chan Santokhi het roer overnam. Bouterse werd in Nederland schuldig bevonden aan drugssmokkel. Ook is hij in Suriname veroordeeld voor zijn aandeel in de Decembermoorden van 1982.
De machtswisseling had tot gevolg dat de relatie tussen Suriname en Nederland werd hersteld. Het eerste teken daarvan was het bezoek van de toenmalige minister van Buitenlandse Zaken Stef Blok in 2020. Hij woonde in dat jaar de viering van 45 jaar Surinaamse onafhankelijkheid bij. Een belangrijk gevolg van de herstelde vriendschap is de ondersteuning die Nederland aan Suriname geeft. Het gaat dan voornamelijk om technische ondersteuning, maar ook om hulp bij de bestrijding van de coronapandemie en de huidige watersnood in Suriname.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Tussen de stations Amsterdam Sloterdijk en Schiphol rijden er naar verwachting tot in de loop van dinsdagavond geen treinen, meldt ProRail. Tijdens een inspectie zijn bij drie verschillende wissels dezelfde technische problemen ontdekt.
40 minuten geledenARNHEM (ANP) - Een 21-jarige man uit Zoetermeer is vorige week woensdag opgepakt in verband met een schietincident in het winkelcentrum Kronenburg in Arnhem, meldt de politie dinsdag. Hierbij raakte op zaterdag 21 februari een omstander lichtgewond.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het OM gaat niet in hoger beroep in de Barendrechtse zedenzaak. Vorige week kreeg de 46-jarige Mels van B. uit Barendrecht achttien jaar cel en tbs met dwangverpleging opgelegd voor het jarenlang ernstig seksueel misbruiken van jonge meisjes.
1 uur geledenARNHEM (ANP) - In een onderzoek naar sextortion, waarin meerdere aangiftes werden gedaan, zijn dinsdag twee mensen aangehouden. Het gaat om mannen van 22, beide afkomstig uit Arnhem. Ze worden ervan verdacht meerdere slachtoffers te hebben afgeperst, meldt de politie.
1 uur geledenBREDA (ANP) - In een aftakking van de Beneden-Merwede waar vorige week maandag een schoen met een voet van de sinds december 2023 vermiste 16-jarige Yoran Krol werd gevonden, heeft de politie eerder nog een schoen met daarin een voet van een andere vermiste persoon gevonden. Het gaat om de 75-jarige Marijke die in maart 2024 vermist raakte, meldt de politie dinsdag.
1 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - In Den Bosch is het hoger beroep begonnen in de zaak over het seksueel misbruik van zeven oppaskinderen in de omgeving van Eindhoven. "Het is een walgelijke en laffe daad dat ik zoveel leed heb toegebracht. Ik heb ze pijn gedaan, angsten bezorgd en beschadigd. Er is geen enkel excuus voor wat ik heb gedaan", zei verdachte Nancy D. (57) bij aanvang. "Samen vormden we een giftige cocktail, waarbij slachtoffers zijn gevallen", zei verdachte Peter S. (62) op de eerste zittingsdag.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse ambassademedewerkers in Iran worden tijdelijk verplaatst naar de Azerbeidzjaanse hoofdstad Bakoe. Minister Tom Berendsen van Buitenlandse Zaken (CDA) schrijft op X dat zij worden verplaatst vanwege de veiligheidsrisico's.
4 uur geleden