Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Myanmar laat 7000 gevangenen vrij op Onafhankelijkheidsdag

Myanmar laat 7000 gevangenen vrij op Onafhankelijkheidsdag

NAYPYIDAW (ANP/AFP/RTR) - De Myanmarese junta laat woensdag meer dan 7000 gevangenen vrij om de 75e Onafhankelijkheidsdag te vieren. Volgens de staatsomroep MRTV komen mensen vrij die vastzaten voor onder meer moord, verkrachting, wapenbezit, drugs en corruptie. De autoriteiten vermelden niet of de gratie ook geldt voor politieke gevangenen die zijn opgepakt tijdens de bloedig neergeslagen protesten van de laatste twee jaar.

De afgezette premier Aung San Suu Kyi, de bekendste gevangene van Myanmar, kreeg een paar dagen eerder nog een nieuwe gevangenisstraf van zeven jaar voor vermeende corruptie. Dat komt bovenop de 26 jaar celstraf die ze al uitzit.

Suu Kyi werd opgepakt toen militairen de macht in Myanmar grepen in februari 2021. Daarna braken grootschalige protesten uit die door de junta hardhandig zijn neergeslagen. Nog altijd wordt gevochten in het land tussen het leger en meerdere gewapende groepen.

Regime

Myanmar, het voormalige Birma, viert woensdag dat het land in 1948 onafhankelijk werd van de Britten. Vanwege die nationale feestdag heeft de junta een militaire parade georganiseerd in de hoofdstad Naypyidaw. Veel mensen zijn uit protest tegen het regime thuisgebleven.

Twee maanden eerder verleende de junta ook al gratie aan een grote groep gevangenen, onder wie een aantal buitenlanders. Dat zou ter gelegenheid zijn geweest van een andere feestdag. De oppositie noemde dat toen een stap in de goede richting, maar waarschuwde ook dat mensen niet moeten denken dat het regime een ander beleid voert.

Meer uit Buitenland

Macron bekritiseert buitenlandse leiders om reacties op rellen

DOHA (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft kritiek geuit op buitenlandse leiders die volgens hem met hun uitspraken over de rellen in Frankrijk campagne voeren voor aankomende verkiezingen. Dit zou "ten koste van Frankrijk" gaan. Zijn commentaar lijkt gericht op de Amerikaanse president Donald Trump en de Israëlische premier Benjamin Netanyahu.

59 seconden geleden
Cyberveiligheidsinstantie VK waarschuwt voor kwetsbaarheden PHP

LONDEN (ANP) - De Britse cyberveiligheidsinstantie NCSC waarschuwt Britse organisaties zo spoedig mogelijk computersystemen die werken met programmeertaal PHP te updaten. Eerder werden twee ernstige kwetsbaarheden gevonden in de programmeertaal die onderliggend is aan circa 70 procent van de websites wereldwijd.

19 minuten geleden
Rusland laat Amerikaanse gevangene vrij na verzoek Trump

MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin heeft bekendgemaakt dat zijn land de Amerikaanse gevangene Stephen Hubbard vrijuit laat gaan, melden Russische media. De stap volgt op een verzoek van de Amerikaanse president Donald Trump.

1 uur geleden
Aangereden Australische parlementariër is beide benen kwijt

MELBOURNE (ANP/AFP/RTR) - De Australische parlementariër Helen Haines (65), die maandag vermoedelijk opzettelijk werd aangereden, is haar beide benen verloren. Haar toestand is nog steeds kritiek.

4 uur geleden
Militair toestel neergestort in Noord-Frankrijk

PONT-À-MOUSSON (ANP) - Nabij Pont-à-Mousson is dinsdagavond een militair toestel neergestort. Dat meldt de burgemeester van de niet ver van het Noord-Franse Nancy gelegen gemeente op Facebook. De brokstukken werden gezien met een drone, waarna hulpdiensten opschaalden voor reddingswerkzaamheden en het verrichten van onderzoek.

4 uur geleden
Rubio: VS wisten niet van problemen met SpaceX in Oekraïne

MUMBAI (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio heeft verklaard dat Washington niet op de hoogte was van de vertragingen bij de satellietcommunicatiediensten van SpaceX, die Oekraïne gebruikt ter ondersteuning van zijn militaire operaties.

5 uur geleden
VN-rapport: sterkere opwarming door vertrek VS uit Klimaatakkoord

NAIROBI (ANP) - Het vertrek van de Verenigde Staten uit het Klimaatakkoord van Parijs dreigt wereldwijd tot een aanzienlijk hogere opwarming te leiden. Tot die conclusie komt het VN-milieubureau (UNEP) in een belangrijk jaarlijks rapport. Zelfs als alle andere landen hun klimaatplannen volledig uitvoeren, zal de aarde eind deze eeuw volgens berekeningen 2,6 graden warmer zijn dan halverwege de negentiende eeuw.

5 uur geleden