Myanmar laat 7000 gevangenen vrij op Onafhankelijkheidsdag
NAYPYIDAW (ANP/AFP/RTR) - De Myanmarese junta laat woensdag meer dan 7000 gevangenen vrij om de 75e Onafhankelijkheidsdag te vieren. Volgens de staatsomroep MRTV komen mensen vrij die vastzaten voor onder meer moord, verkrachting, wapenbezit, drugs en corruptie. De autoriteiten vermelden niet of de gratie ook geldt voor politieke gevangenen die zijn opgepakt tijdens de bloedig neergeslagen protesten van de laatste twee jaar.
De afgezette premier Aung San Suu Kyi, de bekendste gevangene van Myanmar, kreeg een paar dagen eerder nog een nieuwe gevangenisstraf van zeven jaar voor vermeende corruptie. Dat komt bovenop de 26 jaar celstraf die ze al uitzit.
Suu Kyi werd opgepakt toen militairen de macht in Myanmar grepen in februari 2021. Daarna braken grootschalige protesten uit die door de junta hardhandig zijn neergeslagen. Nog altijd wordt gevochten in het land tussen het leger en meerdere gewapende groepen.
Regime
Myanmar, het voormalige Birma, viert woensdag dat het land in 1948 onafhankelijk werd van de Britten. Vanwege die nationale feestdag heeft de junta een militaire parade georganiseerd in de hoofdstad Naypyidaw. Veel mensen zijn uit protest tegen het regime thuisgebleven.
Twee maanden eerder verleende de junta ook al gratie aan een grote groep gevangenen, onder wie een aantal buitenlanders. Dat zou ter gelegenheid zijn geweest van een andere feestdag. De oppositie noemde dat toen een stap in de goede richting, maar waarschuwde ook dat mensen niet moeten denken dat het regime een ander beleid voert.
Meer uit Buitenland
WISMAR (ANP/DPA) - Een schip dat bultrug Timmy moet redden, is onderweg naar de plek waar de walvis nog steeds is gestrand, nabij het eiland Poel voor de Duitse Oostzeekust.
3 minuten geledenBEIROET (ANP/RTR) - Israëlische luchtaanvallen hebben zondag veertien mensen gedood en 37 mensen verwond, meldt het Libanese ministerie van Volksgezondheid. Onder de doden van zondag waren twee kinderen en twee vrouwen, aldus het ministerie van Volksgezondheid. Israël meldt dat een van zijn soldaten is omgekomen.
5 uur geledenRAMALLAH (ANP/AFP) - De seculiere partij Fatah van de Palestijnse president Mahmoud Abbas heeft de lokale verkiezingen gewonnen die zaterdag werden gehouden op de Westelijke Jordaanoever. Dat blijkt uit de zondag gepubliceerde resultaten.
6 uur geledenSYRACUSE (ANP/DPA) - Activisten uit diverse landen zijn vanuit Sicilië aan boord van 56 schepen met humanitaire hulp vertrokken naar de Gazastrook. Dat meldt de Global Sumud Flotilla. Volgens de organisatie is het de grootste hulpvloot die ooit heeft geprobeerd de Gazastrook te bereiken.
6 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Het vierdaagse staatsbezoek van koning Charles en koningin Camilla aan de Verenigde Staten gaat gewoon door zoals gepland. Dat heeft Buckingham Palace zondag bekendgemaakt na overleg over de planning naar aanleiding van het schietincident tijdens een mediagala waar president Donald Trump aanwezig was.
6 uur geledenBOGOTÁ (ANP/AFP/RTR) - Het dodental door een zware explosie op een verkeersweg in Colombia is gestegen naar negentien. De autoriteiten spreken over een terreuraanslag en houden een afsplitsing van de ontbonden guerrillagroep FARC verantwoordelijk.
8 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Twee geduchte politieke rivalen van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu gaan de krachten bundelen voor de komende verkiezingen, die later dit jaar worden verwacht. Zij hopen zo Netanyahu's coalitieregering te verdrijven.
10 uur geleden