Myanmar laat 7000 gevangenen vrij op Onafhankelijkheidsdag
NAYPYIDAW (ANP/AFP/RTR) - De Myanmarese junta laat woensdag meer dan 7000 gevangenen vrij om de 75e Onafhankelijkheidsdag te vieren. Volgens de staatsomroep MRTV komen mensen vrij die vastzaten voor onder meer moord, verkrachting, wapenbezit, drugs en corruptie. De autoriteiten vermelden niet of de gratie ook geldt voor politieke gevangenen die zijn opgepakt tijdens de bloedig neergeslagen protesten van de laatste twee jaar.
De afgezette premier Aung San Suu Kyi, de bekendste gevangene van Myanmar, kreeg een paar dagen eerder nog een nieuwe gevangenisstraf van zeven jaar voor vermeende corruptie. Dat komt bovenop de 26 jaar celstraf die ze al uitzit.
Suu Kyi werd opgepakt toen militairen de macht in Myanmar grepen in februari 2021. Daarna braken grootschalige protesten uit die door de junta hardhandig zijn neergeslagen. Nog altijd wordt gevochten in het land tussen het leger en meerdere gewapende groepen.
Regime
Myanmar, het voormalige Birma, viert woensdag dat het land in 1948 onafhankelijk werd van de Britten. Vanwege die nationale feestdag heeft de junta een militaire parade georganiseerd in de hoofdstad Naypyidaw. Veel mensen zijn uit protest tegen het regime thuisgebleven.
Twee maanden eerder verleende de junta ook al gratie aan een grote groep gevangenen, onder wie een aantal buitenlanders. Dat zou ter gelegenheid zijn geweest van een andere feestdag. De oppositie noemde dat toen een stap in de goede richting, maar waarschuwde ook dat mensen niet moeten denken dat het regime een ander beleid voert.
Meer uit Buitenland
BOEKAREST (ANP) - Roemenië heeft van Nederland vernomen dat gestolen objecten uit het Drents Museum zijn teruggevonden, meldt het Roemeense ministerie van Buitenlandse Zaken. Een woordvoerder wilde niet zeggen om welke objecten het gaat. Dat wordt later bekendgemaakt op een persconferentie in het museum in Assen.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - In de rechtbank in Rotterdam is donderdag onder grote belangstelling de inhoudelijke behandeling van de strafzaak begonnen tegen Inez Weski. Het Openbaar Ministerie vervolgt de 71-jarige oud-advocaat voor deelname aan de criminele organisatie van haar vroegere cliënt Ridouan Taghi.
2 uur geledenKUALA LUMPUR (ANP/RTR/AFP) - Maleisische ambtenaren hebben opdracht gekregen om vanuit huis te werken. Zo hoopt de regering van het land de brandstofprijzen omlaag te krijgen. Die zijn sterk toegenomen door de oorlog in het Midden-Oosten. Brandstof is voor Maleisische burgers sterk gesubsidieerd.
3 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - De crematie van de Surinaamse oud-president Chan Santokhi is op dinsdag 7 april, bevestigt woordvoerder Jason Saiman tegen het ANP. Santokhi overleed maandag onverwacht nadat hij onwel was geworden in zijn woning. Maandag 6 en dinsdag 7 april zijn door de regering van president Jennifer Simons uitgeroepen tot dagen van nationale rouw, 'ter betuiging van medeleven en respect', aldus het ministerie van Binnenlandse Zaken op Facebook.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - President Donald Trump van de Verenigde Staten heeft woensdag tijdens een besloten lunch grappen gemaakt over de Franse president Emmanuel Macron en diens vrouw. Een video van de bijeenkomst stond korte tijd op het YouTube-kanaal van het Witte Huis, maar werd later afgeschermd.
6 uur geledenTEHERAN (ANP) - Iran ontkent dat er onderhandelingen gaande zijn over een staakt-het-vuren om de oorlog in het Midden-Oosten te beëindigen. Dat deed het land terwijl de Amerikaanse president Donald Trump zich opmaakt voor een nationale televisietoespraak over het conflict.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten zijn dicht bij het bereiken van hun doelstellingen in de oorlog tegen Iran en het land vormt "niet langer een bedreiging". Dat zei president Donald Trump woensdag in zijn eerste televisietoespraak sinds het uitbreken van het conflict eind februari.
7 uur geleden