Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

MVO Platform: Europese aanpak misstanden gaat niet ver genoeg

MVO Platform: Europese aanpak misstanden gaat niet ver genoeg

DEN HAAG (ANP) - Europa moet met stevigere afspraken komen om onder meer sociale misstanden in de productieketens wereldwijd aan te pakken. Dat zegt MVO Platform in een reactie op de Europese plannen voor maatschappelijk verantwoord ondernemen die woensdag werden gepubliceerd. Op verschillende vlakken ligt volgens het netwerk van Nederlandse maatschappelijke organisaties en vakbonden de lat te laag om misstanden te kunnen uitbannen. Dat zou de effectiviteit kunnen raken.

De Europese Commissie wil wettelijk vastleggen hoe bedrijven kinderarbeid of milieuschade opsporen en aanpakken. Als eerste zijn bedrijven met meer dan 500 werknemers en een jaaromzet van minstens 150 miljoen euro aan de beurt om een plan op te stellen. Daarbij gaat het ook om maatregelen om aan internationale afspraken over klimaatverandering te kunnen voldoen. Later is het ook aan bedrijven met minimaal 250 werknemers en een jaaromzet van 40 miljoen euro in risicovolle sectoren zoals de mijnbouw of kledingindustrie om aan de nieuwe EU-regels voldoen.

MVO Platform legt uit dat in Nederland slechts 1600 bedrijven zijn met meer dan 500 werknemers. Dat is 0,4 procent van het totaal van 450.000 bedrijven. "Uit eerder onderzoek blijkt dat met deze minimumgrens slechts 5 procent van de bedrijven in de Nederlandse kleding- en textielsector onder de voorgestelde regels zullen vallen", aldus de organisatie.

Klimaatveranderingen

De klagers vinden dat het kabinet zich moet inspannen voor een betere EU-richtlijn. Dat zou ook in het coalitieakkoord zijn afgesproken. Volgens de commissie krijgt ook het mkb met de maatregelen te maken omdat grote bedrijven die eis zullen stellen.

Ook voor milieuorganisaties gaan de plannen van Brussel niet ver genoeg om het klimaat te beschermen. Milieudefensie zegt in een reactie dat er heel veel moet veranderen om klimaatveranderingen tegen te gaan. "Deze wet biedt Europa de mogelijkheid om een klimaatplicht vast te leggen, maar dreigt die kans nu te laten lopen. Daarom roepen wij de lidstaten en het Europees Parlement op om de wet aan te scherpen", aldus Janneke Bazelmans van Milieudefensie.

Friends of the Earth Europe, het internationale netwerk waar Milieudefensie deel van uitmaakt, stelt dat via mazen in de wet bedrijven aan hun verantwoordelijkheid kunnen ontsnappen door ‘contractuele garanties ‘op te tuigen. Ook kunnen bedrijven met het voorstel zoals het er ligt, niet voor de rechter worden gedaagd om hun "valse klimaatpropaganda" te stoppen.

Meer uit Financieel

Duitse transportsector wil steun overheid om dure diesel

FRANKFURT (ANP/DPA) - De Duitse brancheorganisatie voor wegtransport vraagt de overheid om financiële steun door de sterke stijging van dieselprijzen. Volgens de vereniging van transport- en logistieke bedrijven BGL werkt de dure diesel uiteindelijk door in de consumentenprijzen.

9 uur geleden
Schouten: chemiesector onder druk, gebrek aan urgentie kabinet

AMSTERDAM (ANP) - Door de stijgende energieprijzen en het uitblijven van overheidsmaatregelen komt de Nederlandse chemiesector in zware problemen, waarschuwt de Rotterdamse burgemeester Carola Schouten. "Er is een gebrek aan urgentie bij het kabinet", zei ze in het programma Buitenhof.

9 uur geleden
Mkb'ers willen snel kabinetsingrijpen tegen dure brandstof

DEN HAAG (ANP) - Het gros van de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf wil dat het kabinet spoedig met maatregelen komt om de torenhoge energie- en brandstofprijzen te dempen, meldt Ondernemend Nederland (ONL) na onderzoek. De ondernemersvereniging pleit voor een structurele verlaging van de energie- en brandstofprijzen en niet voor een "tijdelijke pleister".

11 uur geleden
Italië blijft financieel gezond ondanks steun tegen dure energie

ROME (ANP/BLOOMBERG) - De Italiaanse regering verwacht dat de steun aan bedrijven en gezinnen, bedoeld om hen te beschermen tegen hoge prijzen veroorzaakt door de Iranoorlog, de begrotingspositie van het land niet schaadt. Volgens de Italiaanse economieminister Giancarlo Giorgetti verkeert Italië in een "solide" positie om de crisis aan te pakken.

14 uur geleden
Open Huizen Dag trekt 52.000 bezoekers, meer dan vorige keer

UTRECHT (ANP) - Ongeveer 52.000 mensen hebben zaterdag een koopwoning bezichtigd tijdens de Open Huizen Dag van makelaarsorganisatie NVM. Dat zijn er meer dan tijdens de vorige editie in oktober. Toen bekeken 45.000 mensen een huis.

1 dag geleden
WTO-leden dichter bij overeenkomst digitale handel

YAOUNDÉ (ANP) - Wereldwijde afspraken om geen invoerheffingen in te voeren voor digitale handel worden mogelijk verlengd. Binnen de Wereldhandelsorganisatie (WTO) is de afspraak dat "elektronische transmissies", zoals downloads of digitale diensten, niet te maken mogen krijgen met importheffingen. India verzette zich aanvankelijk tegen een verlenging van die overeenkomst, maar laat zijn bezwaren op de WTO-top in Kameroen mogelijk vallen.

1 dag geleden
Haven in Oman ligt twee dagen stil, verwacht Maersk

KOPENHAGEN (ANP) - De werkzaamheden in de haven van Salalah in Oman liggen ongeveer 48 uur stil na een aanval zaterdagochtend, verwacht Maersk. De haven werd geëvacueerd na een "veiligheidsincident" dat schade heeft veroorzaakt aan een hijskraan. Volgens Maersk waren drones betrokken bij de aanval en werden explosies gemeld.

1 dag geleden