
Muziekproducer Quincy Jones (91) overleden
LOS ANGELES (ANP) - Producent en muzikant Quincy Jones is overleden. Hij overleed zondag omringd door zijn familie in zijn woning in Los Angeles, meldt The Guardian. Hij is 91 jaar geworden.
Jones werkte gedurende zijn carrière met talloze bekende sterren. Zijn bekendste werk maakte hij met Michael Jackson. Hij produceerde onder meer de succesvolle albums Off the Wall, Thriller en Bad. Ook werkte Jones met onder anderen Frank Sinatra, Aretha Franklin en Donna Summer en stond hij aan de wieg van de liefdadigheidssong We Are The World. Jones' werk leverde hem tachtig Grammy-nominaties op, meer dan 28 Grammy's en een ere-Grammy in 1991.
Jones ontdekte al vroeg de muziek en begon met trompet spelen. Op zijn tiende verhuisde het gezin naar Bremerton, Washington waar hij een blind vriendje kreeg dat pianospeelde. Met deze jongen, later bekend als Ray Charles, vormde Jones een combootje dat op bruiloften en in jazzclubs speelde. Quincy kreeg een beurs om in Boston muziek te studeren, maar hield daarmee op toen hij de kans kreeg als trompettist te toeren met bandleider Lionel Hampton. Snel viel zijn talent voor arrangeren op.
Michael Jackson
In 1956 trok hij als trompettist en muzikaal leider met de Dizzy Gillespie Band door het Midden-Oosten en Zuid-Amerika. Daarna studeerde hij compositie en muziektheorie in Frankrijk. Met een aantal jazzorkesten toerde hij door Europa en, eenmaal weer terug, met zijn eigen big band door Noord-Amerika. Dat werd muzikaal gezien een succes, maar Jones verloor er veel geld mee. Hij trad noodgedwongen in dienst bij platenmaatschappij Mercury Records, waar hij het schopte tot vicepresident, als eerste zwarte persoon ooit op die positie.
Hollywood trok en Jones verhuisde naar Los Angeles. Hij schreef er de decennia die volgden voor Miles Davis, Frank Sinatra, Dinah Washington en natuurlijk Michael Jackson. Met de laatste maakte hij het album Off The Wall, dat 20 miljoen exemplaren verkocht. Daarmee werd Jones in een keer de machtigste platenproducer die er was. Van Thriller gingen daarna ruim 50 miljoen albums over de toonbank.
Operaties
In Nederland is Jones ook bekend van het nummer Chump Change. Het lied is al jaren de tune van het NPO Radio 1-programma Langs de Lijn.
In 1974 overleefde Quincy Jones bijna een zwelling van een bloedvat (aneurysma) in zijn hersenen niet. Hij onderging twee grote operaties, revalideerde een half jaar en mocht nooit meer trompet spelen. Jones trouwde drie keer en had zeven kinderen.
Meer uit Buitenland
BOEKAREST (ANP/RTR) - De Roemeense burgemeester van Boekarest, Nicusor Dan, lijkt op weg de presidentsverkiezingen te winnen, blijkt uit een exitpoll.
21 minuten geledenAL-FASHIR (ANP/AFP) - Minstens veertien mensen zijn gedood bij aanvallen van de paramilitaire Rapid Support Forces (RSF) op een vluchtelingenkamp in de West-Soedanese regio Darfur. Dat melden lokale hulpverleners. De aanvallen waren gericht op de markt en andere delen van het kamp, waaronder moskeeën en huizen in de buurt van openbare infrastructuur, aldus de noodhulpdienst in een verklaring.
1 uur geledenVATICAANSTAD (ANP/AFP) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance heeft in Rome overleg gevoerd met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. De twee bespraken het voor maandag geplande gesprek over Oekraïne tussen de Amerikaanse president Donald Trump en zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin.
4 uur geledenTEL AVIV (ANP/DPA) - Het Israëlische leger is begonnen met een grootschalige inzet van grondtroepen als onderdeel van zijn nieuwe grote offensief in de Palestijnse Gazastrook. In het noorden en zuiden van het kustgebied vechten militairen sinds zaterdag tegen de Hamas-beweging, aldus de strijdkrachten zondag.
4 uur geledenCAIRO (ANP/RTR) - Ruim 460 Palestijnen zijn de afgelopen week gedood bij Israëlische militaire aanvallen op de Gazastrook, meldde het ministerie van Volksgezondheid van het Palestijnse gebied zondag. In de periode van 11 tot 17 mei zijn ook ruim 1400 gewonden geteld.
6 uur geledenVATICAANSTAD (ANP) - Paus Leo XIV is tijdens een speciale dienst in het Vaticaan geïnaugureerd als hoofd van de Katholieke Kerk. Tienduizenden mensen hadden zich op het Sint-Pietersplein verzameld voor het ceremoniële begin van Leo's pontificaat.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De NAVO-leiders houden het op hun top in Den Haag kort, verwachten diplomaten. De Amerikaanse president Donald Trump - als hij inderdaad komt - en zijn 31 collega's vergaderen niet alleen maar een paar uur. Ze zijn ook zo zuinig mogelijk met de gezamenlijke conclusies die ze na afloop opsommen in een slotverklaring. Ze willen botsingen voorkomen en gaan meningsverschillen uit de weg.
11 uur geleden