Muzieklabel achter Taylor Swift winnaar in AEX na deal met Spotify
AMSTERDAM (ANP) - Muzieklabel Universal Music Group (UMG) was donderdag de grote winnaar bij de hoofdfondsen op de beurs in Amsterdam. Het platenconcern achter artiesten als Taylor Swift en Drake heeft zijn banden met muziekstreamingdienst Spotify uitgebreid. Op dat nieuws is door beleggers enthousiast gereageerd.
Door de deal kunnen artiesten die bij UMG zijn aangesloten binnenkort teasers van nog niet uitgebrachte muziek delen via Spotify. Voor 's werelds grootste platenlabel gaat het om een belangrijke aankondiging. Het aandeel sprong na het nieuws omhoog. Uiteindelijk dikte de beurswaarde van UMG bijna 3 procent aan.
Vorige maand werd de muziek van artiesten als Swift, maar ook Harry Styles en Billie Eilish nog van filmpjesplatform TikTok gehaald. Hierdoor worden video's van die nummers daar nu zonder geluid afgespeeld. De situatie bij TikTok is een gevolg van mislukte onderhandelingen over een licentieovereenkomst. UMG zei dat TikTok geen eerlijke prijs wilde betalen voor de muziek, iets dat door TikTok werd ontkend.
ASML
De AEX-index op Beursplein 5 is donderdag opnieuw naar een recordniveau gestegen. De graadmeter sloot met een plus van 0,3 procent op 881,78 punten. De MidKap met daarin de middelgrote fondsen aan het Damrak ging 0,1 procent omhoog tot 930,30 punten. Op de beurzen in Parijs, Frankfurt en Londen waren plussen tot 0,3 procent te zien.
In Nederland was chipmachinefabrikant ASML groot in het nieuws. Het kabinet en de regio Eindhoven steken 2,5 miljard euro in de verbetering van het ondernemingsklimaat voor de microchipsector. ASML waarschuwde eerder nog dat het bedrijf wil groeien en uitbreiden, maar dat Nederland mogelijk voor ASML te klein wordt. De onderneming reageerde nu positief op de aankondigingen. Op de beurskoers had het nieuws alleen weinig impact. Het aandeel zakte met 0,3 procent. Ook andere chipfondsen leverden, net als een dag eerder, beurswaarde in.
De euro noteerde na het slot van de Europese beurzen op 1,0798 dollar. De prijs van een vat Amerikaanse olie steeg 1,8 procent tot 82,78 dollar en Brentolie werd 1,5 procent duurder op 87,37 dollar per vat.
Meer uit Financieel
ROTTERDAM (ANP) - De Swatch-winkels die in Nederland de nieuwe Royal Pop-horloges zouden verkopen, blijven zondag en waarschijnlijk ook maandag nog gesloten. Dat heeft een medewerker van de Swatch-shop in Rotterdam laten weten. Zaterdag bleven drie Swatch-winkels in Nederland noodgedwongen dicht door een overweldigende toestroom van belangstellenden voor de horloges die zijn uitgebracht met het peperdure luxemerk Audemars Piguet. De politie moest eraan te pas komen om mensen weg te sturen.
55 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - De spoorblokkades door activisten in het Rotterdamse havengebied zorgen voor vele miljoenen euro's schade. Dat zeggen bedrijven uit de haven, die de al negen dagen aanhoudende acties "inmiddels spuugzat" zijn. Ze willen dat de landelijke politiek ingrijpt.
1 uur geledenBIEL (ANP) - Het Zwitserse horlogeconcern Swatch roept klanten via sociale media op niet in grote drommen naar zijn winkels te komen om zijn nieuwe horloge, dat is uitgebracht met het peperdure luxemerk Audemars Piguet. Zaterdag moesten meerdere Swatch-winkels verspreid over de wereld noodgedwongen worden gesloten door een overweldigende toestroom van belangstellenden. Volgens het bedrijf is al die haast nergens voor nodig, want de bewuste collectie blijft nog maanden beschikbaar.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Ondanks de blokkade van de Straat van Hormuz varen er af en toe wel olietankers door de zeestraat. Zo heeft persbureau Bloomberg uit scheepvaartgegevens ontdekt dat een tanker met Iraakse olie erin is geslaagd door de straat te gaan en richting India te varen.
4 uur geledenKUALA LUMPUR (ANP/BLOOMBERG) - Maleisië heeft maatregelen genomen om zijn luchtvaartsector te helpen, nu luchtvaartmaatschappijen worstelen met fors gestegen brandstofprijzen door de Iranoorlog. De regering van het Aziatische land heeft onder meer 5 miljoen ringgit, zo'n 1,1 miljoen euro, uitgetrokken voor kortingen op vliegtickets.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben een ontheffing van Russische oliesancties laten verlopen. De regering-Trump maakte het eerder mogelijk voor landen als India om tijdelijk gesanctioneerde Russische olie die al op tankers op zee is te kopen. Die stap was bedoeld om de impact van de flink gestegen olieprijzen door de Iraanse blokkade van de Straat van Hormuz te verlichten.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - ASML gaat het Indiase Tata Electronics helpen bij het opzetten van een chipfabriek, een van de eerste in het Aziatische land. Dat hebben de bedrijven bekendgemaakt tijdens het tweedaagse bezoek van de Indiase premier Narendra Modi aan Nederland.
21 uur geleden