Musk noemt USAID criminele organisatie in oplopende ruzie
WASHINGTON (ANP/AFP) - Elon Musk heeft zondag het Amerikaanse agentschap voor buitenlandse hulp USAID een "criminele organisatie" genoemd. Vorige maand tekende president Donald Trump een decreet waarin de verlening van ontwikkelingshulp aan het buitenland voor negentig dagen werd stilgelegd. In die tijd wordt gekeken of ze efficiënt zijn en in samenhang met het buitenlandbeleid.
"USAID is een criminele organisatie", schreef Musk op X, als reactie op een video waarin wordt beweerd dat USAID betrokken is bij "onbetrouwbare CIA-werkzaamheden" en "internetcensuur" pleegt. In een vervolgbericht vroeg hij zijn 215 miljoen X-volgers: "Wist u dat USAID, met uw belastinggeld, onderzoek naar biologische wapens financierde, waaronder Covid-19, waaraan miljoenen mensen zijn gestorven?"
Trump heeft Musk de opdracht gegeven om het overheidspersoneel te verminderen en te bezuinigen op wat de Republikein verspilling en onnodige uitgaven noemt. Musk gaat daartoe leiding geven aan een adviesorgaan dat ministerie van Overheidsefficiëntie (DOGE) heet, hoewel het geen echt ministerie is. Naar verluidt onderzoekt DOGE ook de efficiëntie van USAID.
DOGE
Eerder zondag meldde CNN dat twee hoge veiligheidsfunctionarissen bij USAID op non-actief zijn gesteld nadat ze personeel van Musks DOGE de toegang tot geheime documenten hadden ontzegd. De twee DOGE-vertegenwoordigers wilden ook toegang tot personeelsdossiers en beveiligingssystemen op het hoofdkantoor van USAID, aldus CNN.
USAID, een onafhankelijk agentschap dat in het leven is geroepen door een in het Congres aangenomen wet, beheert een budget van 42,8 miljard dollar dat bedoeld is voor humanitaire hulp en ontwikkelingshulp over de hele wereld.
Meer uit Buitenland
GAZA-STAD/BEIROET (ANP/AFP/RTR) - Door Israëlische aanvallen zijn zondag in de Gazastrook ten minste acht Palestijnen gedood, aldus gezondheidsfunctionarissen. Dat aantal is inclusief de vier doden die Palestijnse autoriteiten eerder op zondag al meldden.
8 uur geledenSEVILLA (ANP/AFP) - De socialisten van de Spaanse premier Pedro Sánchez lijken af te stevenen op een nederlaag bij de regionale verkiezingen in Andalusië, zo voorspelt een exitpoll. De stemming wordt gezien als een graadmeter voor de landelijke verkiezingen van volgend jaar.
8 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/RTR) - Door een gewapende aanval in de Mexicaanse deelstaat Puebla zijn tien mensen om het leven gekomen. Dat heeft het ministerie van Openbare Veiligheid van de deelstaat bekendgemaakt. Onder de slachtoffers waren zes mannen, drie vrouwen en een kind. Zij werden in de gemeente Tehuitzingo onder vuur genomen.
10 uur geledenLIENZ (ANP/DPA) - In Oostenrijk is een wandelaarster om het leven gekomen door een dodelijke aanval van koeien. De 67-jarige vrouw werd door een kudde koeien aangevallen in een weiland en raakte daarbij dodelijk gewond, aldus de politie.
10 uur geledenSOFIA (ANP/AFP) - Een beer heeft een man gedood in Vitosha, een bergachtig gebied net buiten de Bulgaarse hoofdstad Sofia. "De bevindingen van de forensisch patholoog en een expert op het gebied van wilde dieren tonen aan dat de sporen op het lichaam afkomstig zijn van een vrouwtjesbeer en haar jong," aldus een politiewoordvoerder.
11 uur geledenMODENA (ANP) - De man die zaterdag meerdere mensen verwondde door met hoge snelheid in het stadscentrum van de Italiaanse stad Modena op voetgangers in te rijden, is aangeklaagd voor doodslag en zware mishandeling, maar niet voor terrorisme. Dat melden lokale media waaronder Sky TG24.
13 uur geledenSCHKEUDITZ (ANP/DPA) - De Duitse politie heeft een tijger doodgeschoten die ontsnapt was uit een particulier beheerd verblijf. Bij het incident zou een 73-jarige man zware verwondingen hebben opgelopen.
14 uur geleden