Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Musk noemt USAID criminele organisatie in oplopende ruzie

Musk noemt USAID criminele organisatie in oplopende ruzie

WASHINGTON (ANP/AFP) - Elon Musk heeft zondag het Amerikaanse agentschap voor buitenlandse hulp USAID een "criminele organisatie" genoemd. Vorige maand tekende president Donald Trump een decreet waarin de verlening van ontwikkelingshulp aan het buitenland voor negentig dagen werd stilgelegd. In die tijd wordt gekeken of ze efficiënt zijn en in samenhang met het buitenlandbeleid.

"USAID is een criminele organisatie", schreef Musk op X, als reactie op een video waarin wordt beweerd dat USAID betrokken is bij "onbetrouwbare CIA-werkzaamheden" en "internetcensuur" pleegt. In een vervolgbericht vroeg hij zijn 215 miljoen X-volgers: "Wist u dat USAID, met uw belastinggeld, onderzoek naar biologische wapens financierde, waaronder Covid-19, waaraan miljoenen mensen zijn gestorven?"

Trump heeft Musk de opdracht gegeven om het overheidspersoneel te verminderen en te bezuinigen op wat de Republikein verspilling en onnodige uitgaven noemt. Musk gaat daartoe leiding geven aan een adviesorgaan dat ministerie van Overheidsefficiëntie (DOGE) heet, hoewel het geen echt ministerie is. Naar verluidt onderzoekt DOGE ook de efficiëntie van USAID.

DOGE

Eerder zondag meldde CNN dat twee hoge veiligheidsfunctionarissen bij USAID op non-actief zijn gesteld nadat ze personeel van Musks DOGE de toegang tot geheime documenten hadden ontzegd. De twee DOGE-vertegenwoordigers wilden ook toegang tot personeelsdossiers en beveiligingssystemen op het hoofdkantoor van USAID, aldus CNN.

USAID, een onafhankelijk agentschap dat in het leven is geroepen door een in het Congres aangenomen wet, beheert een budget van 42,8 miljard dollar dat bedoeld is voor humanitaire hulp en ontwikkelingshulp over de hele wereld.

Meer uit Buitenland

Kyiv vreest honderden miljarden extra nodig te hebben voor leger

KYIV (ANP/DPA) - Kyiv vreest tot 700 miljard dollar (circa 600 miljard euro) aan steun nodig te hebben om de komende jaren zijn leger op peil te houden. Dat zei vicepremier Taras Katsjka in een panelgesprek tijdens het World Economic Forum in het Zwitserse Davos. Als de agressieve houding van Rusland jegens Europa en de wereld niet verandert, kunnen de kosten oplopen tot wel 700 miljard dollar, aldus de bewindsman.

8 minuten geleden
NAVO is 'verzwakt' door Groenland-ruzie, stelt Macron

DAVOS (ANP/RTR/AFP) - De NAVO is "een verzwakte organisatie" door de ruzie met de Verenigde Staten over Groenland, vindt de Franse president Emmanuel Macron. De VS, de officieuze leider van de alliantie, willen het strategisch gelegen eiland per se van NAVO-bondgenoot Denemarken afnemen. Dat stuit op verontwaardigd verzet van Denemarken en zijn medestanders.

29 minuten geleden
Traangas en vuurwerk bij boerenprotest bij Europees Parlement

STRAATSBURG (ANP) - Bij een boerenprotest bij het Europees Parlement in Straatsburg gooien demonstranten met vuurwerk naar de politie. De politie schiet op haar beurt met traangas. Er zijn honderden boeren bijeen voor een protest bij het parlement.

52 minuten geleden
Macron roept investeerders naar Europa, dat beschermt tegen tiran

DAVOS (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron roept investeerders op naar Europa te komen, waar de rechtsstaat en de wetenschap hen beschermen tegen tirannen en complotdenkers. Europa kan traag zijn en omslachtig, maar het is tenminste voorspelbaar, hield hij de CEO's, investeerders en hoogwaardigheidsbekleders op het World Economic Forum voor.

1 uur geleden
Spaanse minister gaat niet uit van sabotage als oorzaak treinramp

MADRID (ANP/AFP) - De Spaanse autoriteiten gaan na de treincrash met tientallen doden niet uit van sabotage. "De mogelijkheid van sabotage is nooit overwogen", verklaarde minister van Binnenlandse Zaken Fernando Grande-Marlaska. Hij zei dat al vanaf het begin wordt gekeken naar een technische oorzaak. "Er is nooit iets geweest dat op het tegendeel wijst."

1 uur geleden
Europarlement: Groenland is niet te koop, Trump moet gestopt

STRAATSBURG (ANP) - De dreiging van de Amerikaanse president Donald Trump om Groenland in te nemen, is ook voor het Europees Parlement volstrekt onacceptabel. Dat geldt ook voor de extra importheffingen die Trump oplegt aan de landen die militairen naar Groenland hebben gestuurd. Groenland is niet te koop en Trump moet worden gestopt, is de centrale boodschap.

1 uur geleden
SDF: teruggetrokken uit kamp Al-Hol, waar ook IS'ers zitten

AL-HOL (ANP/RTR/DPA/AFP) - De door Koerden geleide Syrische Democratische Strijdkrachten (SDF) hebben zich naar eigen zeggen teruggetrokken uit het vluchtelingenkamp Al-Hol. In dat kamp zitten duizenden mensen vast die lid waren van terreurbeweging Islamitische Staat, of familie zijn van voormalige jihadisten. De Syrische krijgsmacht zegt de controle over het kamp over te nemen.

1 uur geleden