Musk haalt bakzeil op Twitter na kritiek op vredesplan Oekraïne
AUSTIN (ANP) - Tesla-topman Elon Musk heeft op Twitter bakzeil gehaald nadat een plan voor een vrede tussen Rusland en Oekraïne dat hij op de berichtendienst zette hem op zware kritiek kwam te staan. Musk had in dat eerste plan geopperd dat de Krim Russisch zou moeten blijven. In een nieuwe peiling stelt de rijkste mens ter wereld voor dat de inwoners van de Krim en de vier door Rusland geannexeerde gebieden in Oost-Oekraïne zich mogen uitspreken over bij welk land ze willen horen.
Eerder stelde Musk voor dat de referenda in de vier recentelijk door Rusland geannexeerde gebieden onder toezicht van de Verenigde Naties opnieuw moesten worden gehouden. Als de bevolking dan stemde voor een Russisch vertrek zou dat land zich daar aan moeten houden.
De Krim zou in het plan van Musk Russisch worden zoals het sinds 1783 was tot "Chroesjtsjovs fout", zoals Musk de stap uit 1954 om het schiereiland van Rusland naar Oekraïne over te hevelen noemde. Verder zou de watertoevoer naar de Krim gegarandeerd moeten worden en zou Oekraïne neutraal moeten blijven.
'Zeer waarschijnlijk'
Musk noemde die door hem geschetste vredesdeal "zeer waarschijnlijk de uiteindelijke uitkomst". "De vraag is alleen hoeveel mensen moeten sterven voordat we dat punt bereiken." Een kernoorlog is ook een mogelijkheid volgens de Tesla-topman, maar die acht hij onwaarschijnlijk.
Musk plaatste zijn eerste tweet om 18.15 uur Nederlandse tijd. Na een uur hadden zo'n 478.000 mensen gestemd van wie 54 procent tegen zijn vredesplan. Eerder waren de ja-stemmers nog in de meerderheid. Musk heeft meer dan 107 miljoen volgers op Twitter, maar ook mensen die de miljardair niet volgen kunnen stemmen. Het eerste plan leverde hem kritiek op van zowel pro-Oekraïense als pro-Russische twitteraars.
Steun verspeeld
Eerder steunde Musk Oekraïne door Starlink-satellietinternet beschikbaar te stellen aan het land. Daardoor kon hij op veel steun rekenen vanuit Oekraïne, maar die lijkt hij met deze peiling te hebben verspeeld.
De Oekraïense ambassadeur in Duitsland heeft het in elk geval helemaal gehad met Musk, laat hij op Twitter weten. "Rot op is mijn zeer diplomatieke reactie." Even later voegt hij eraan toe dat door de berichten en de peiling van Musk "geen enkele Oekraïner ooit nog je verdomde Tesla-troep zal kopen".
Ook de tweede poging van Musk wordt niet louter positief ontvangen. Veel reacties wijzen erop dat een groot deel van de bevolking van de Krim en de vier regio's vertrokken is waardoor een referendum niet representatief zal zijn.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De groep werkenden in Nederland groeit niet langer, terwijl het aantal mensen zonder werk weer toeneemt. Daarmee is een jarenlange trend ten einde gekomen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Volgens arbeidsmarktdeskundige Ton Wilthagen zijn dit duidelijke tekenen van vergrijzing die Nederland tot ingrijpen dwingen.
9 minuten geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Sam Altman, de topman van OpenAI, zal hoogstwaarschijnlijk aanwezig zijn bij het staatsdiner dat de Amerikaanse president Donald Trump organiseert voor zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Amerikaans president Donald Trump heeft kritiek geuit op de door hem aangestelde voorzitter van de centrale bank de Federale Reserve, Kevin Warsh. Op social media haalt de president fel uit naar het besluit van de centrale bank om de rente te verhogen in een poging de hardnekkige inflatie te bedwingen.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met overwegend rode cijfers gesloten. De aandacht van beleggers op Wall Street ging vooral uit naar het rentebesluit van de Federal Reserve. Zoals verwacht verhoogde de Amerikaanse centrale bank de rente voor het eerst in meer dan drie jaar om de hoge inflatie te bestrijden.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De inflatie in de Verenigde Staten is al veel te lang te hoog en daarom heeft de Federal Reserve besloten de rente te verhogen. Dat zei voorzitter Kevin Warsh van de Amerikaanse centrale bank in een toelichting. De rente in 's werelds grootste economie gaat met een kwart procentpunt omhoog. Het is de eerste renteverhoging in meer dan drie jaar.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse centrale bank verhoogt de rente met een kwart procentpunt om de hardnekkig hoge inflatie in de Verenigde Staten te bestrijden. De renteverhoging door de Federal Reserve was algemeen verwacht op de financiële markten. Het is voor het eerst sinds juli 2023 dat de rente in 's werelds grootste economie wordt verhoogd.
10 uur geledenRIYAD (ANP/BLOOMBERG) - Het Saudische staatsolieconcern Saudi Aramco wil binnen enkele dagen een deel van de stilgelegde oost-west-oliepijpleiding gaan heropenen. Dat meldt persbureau Bloomberg. Het transport door de pijpleiding werd vorige week donderdag stilgelegd na een aanval met drones, waarbij schade werd aangericht aan het systeem.
11 uur geleden