Musk doneert vijftig satellietgrondstations aan Tonga
NUKU'ALOFA (ANP) - SpaceX-topman Elon Musk heeft vijftig satellietgrondstations aan Tonga geschonken om de communicatie met de eilandengroep te herstellen. Door een onderzeese vulkaanuitbarsting halverwege januari werd de enige glasvezelverbinding met Tonga verbroken. Ruim een maand later is de verbinding nog niet hersteld.
Premier Siaosi Sovaleni meldde vrijdag (lokale tijd) dat SpaceX vijftig zogeheten VSAT-grondstations beschikbaar stelt. Dit zijn grondstations die draadloos in verbinding staan met communicatiesatellieten. Hierdoor wordt datacommunicatie met afgelegen gebieden mogelijk.
Op dit moment wordt gekeken "hoe de grondstations het beste gebruikt kunnen worden", zei Sovaleni. De apparatuur wordt geïnstalleerd door technici van het ruimtevaartbedrijf en de lokale regering. De bedoeling is dat de grondstations vanaf volgende week werkzaam zijn.
De afgelegen eilandengroep in de Grote Oceaan zou ook hulp bij het verbeteren van de internetcapaciteit aangeboden hebben gekregen. "Dat wordt nu getest", aldus Sovaleni. Bovendien worden volgens de premier naar verwachting begin volgende week tijdelijke reparaties afgerond.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft het parlement "per ongeluk" misleid rond de aanstelling van Peter Mandelson als ambassadeur in de Verenigde Staten, zegt Downing Street tegen Britse media. Starmer zei eerder tegen het Lagerhuis dat de normale procedure was gevolgd rond die benoeming, maar de premier zou toen zelf niet op de hoogte zijn geweest dat dat niet waar was.
6 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten en Iran houden woensdag een tweede onderhandelingsronde in Pakistan, meldt CNN. De Amerikaanse nieuwszender baseert zich op ingewijden, die benadrukken dat de situatie nog kan wijzigen.
31 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas erkent dat na jaren van oorlog nauwelijks vooruitgang is geboekt voor een tweestatenoplossing. Toch blijft dat volgens haar "de meest haalbare weg naar een Midden-Oosten zonder oorlog", zei ze maandag na afloop van de negende Globale Alliantie voor de uitvoering van de Tweestatenoplossing in Brussel. Israël en de Palestijnse Autoriteit moeten beiden hun verantwoordelijkheid nemen, zei Kallas.
1 uur geledenTOKIO (ANP/AFP/RTR) - De Japanse meteorologische dienst (JMA) waarschuwt voor mogelijke nieuwe zware aardbevingen, na de beving met een kracht van 7.7 eerder op maandag. De kans op een nieuwe beving met een kracht van 8.0 of meer is groter dan normaal. Er werd gewaarschuwd voor een tsunami met golven tot 3 meter, die waarschuwing is inmiddels ingetrokken.
2 uur geledenBAABDA (ANP/AFP) - De Libanese president Joseph Aoun zegt dat gesprekken met Israël zich moeten richten op het beëindigen van de "vijandelijkheden" en de Israëlische bezetting van het zuiden van Libanon. Hij heeft oud-ambassadeur in Washington Simon Karam aangesteld als hoofd van de Libanese delegatie.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Het Kremlin heeft de verkiezingsuitslag in Bulgarije verwelkomd. De winnaar Rumen Radev staat bekend als een eurosceptische politicus die de banden met Rusland weer wil aanhalen. Ook is hij tegen verdere steun aan Oekraïne.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie en voorzitter van de EU-leiders António Costa hebben Rumen Radev gefeliciteerd met zijn overwinning bij de parlementsverkiezingen in Bulgarije. Dat hebben zij maandag op X gedaan.
4 uur geleden