Museumvereniging: besluit Hermitage treurig, maar begrijpelijk
AMSTERDAM (ANP) - "De beslissing van Hermitage Amsterdam om de banden met het moedermuseum in Rusland te verbreken is treurig, maar begrijpelijk gezien de huidige omstandigheden." Dat zegt de Museumvereniging in een reactie op het besluit dat het museum in Amsterdam donderdag nam.
"Wij wensen alle medewerkers en betrokkenen veel sterkte in deze verdrietige periode", aldus de brancheorganisatie voor ruim 450 musea in Nederland. Volgens een woordvoerder had de Museumvereniging verder geen rol in het besluit van de Hermitage.
De Hermitage Amsterdam toont kunst uit de collectie van het Russische museum, een van de grootste ter wereld. "Lang heeft de Hermitage Amsterdam zich afzijdig gehouden van politieke ontwikkelingen in het Rusland van Poetin", zo meldde het museum donderdag in een verklaring. "De recente aanval van Rusland op Oekraïne maakt deze afzijdigheid niet langer houdbaar."
Hopen op vrede
Het museum had naar eigen zeggen geen andere keuze, omdat door de inval van het Russische leger in Oekraïne een grens is overschreden. "Zoals iedereen hopen ook wij op vrede. En op veranderingen in de toekomst in Rusland waardoor we de banden met de Hermitage Sint-Petersburg kunnen herstellen."
Voorwerpen uit de voortijdig beëindigde tentoonstelling over Russische avant-garde gaan zo snel mogelijk terug naar de Hermitage in Sint-Petersburg, maakte het Russische staatsmuseum donderdag bekend op de eigen website. Een woordvoerder van het museum in Amsterdam heeft daar vooralsnog niet op gereageerd.
Dependance
De Hermitage Amsterdam opende in 2004 in een klein pand als dependance van het Russische museum. In juni 2009 werd het huidige museum in het monumentale zeventiende-eeuwse gebouw Amstelhof groots geopend in aanwezigheid van onder anderen de toenmalige Russische president Dmitri Medvedev en de toenmalige koningin Beatrix. In 2019, het laatste jaar voor de coronacrisis, ontving het museum zo'n 400.000 bezoekers.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken (BuZa) heeft bevestigd dat twee Nederlandse opvarenden van een kleinschalig cruiseschip zijn overleden. Volgens een woordvoerder werd een Nederlander ziek aan boord en overleed de persoon medio april tijdens een reis van Argentinië naar Kaapverdië. De tweede Nederlander, die ook ziek werd, is nog overgebracht naar Zuid-Afrika, waar de persoon overleed.
1 uur geledenWEERT/BUDEL (ANP) - De brand die dagenlang heeft gewoed in het natuurgebied bij Weert en Budel is onder controle. De brandweer meldde zondag even voor 21.30 uur dat het sein 'brand meester' is gegeven.
1 uur geledenJOHANNESBURG (ANP) - Een Nederlands stel is overleden na een virusuitbraak op een cruiseschip in de Atlantische Oceaan. Dat meldt het internationale persbureau AFP op basis van een anonieme bron. De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) meldt dat er drie doden zijn op de cruise, van wie er zeker een positief testte op het hantavirus.
3 uur geledenOLDENZAAL (ANP) - Bij een brand in een woning in het Twentse Oldenzaal is zondagmiddag iemand om het leven gekomen. Dat laat de brandweer weten. Ook zijn er familieleden die rook hebben ingeademd. Volgens een brandweerwoordvoerder zijn twee personen naar het ziekenhuis gebracht.
5 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Twee van de Nederlandse opvarenden van de burgervloot Global Sumud Flotilla zijn iets na 17.00 uur vanuit Istanbul geland op Schiphol. De twee activisten, Osman Tastan en Anas Mohamad, werden daar onder luid applaus en gejoel verwelkomd door zeker dertig medestanders. Zij hadden onder meer Palestijnse vlaggen bij zich en riepen 'Viva Palestina' toen het tweetal de aankomsthal binnenkwam. Eerder scandeerden ze al leuzen als 'Free Palestine', 'Osman we are proud of you' en 'Anas we are proud of you'.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Rapper Sef heeft zondag een oproep gedaan aan Nederland om op 4 mei stil te zijn voor de slachtoffers van oorlogen, maar om zich de rest van het jaar wel uit te spreken over alle internationale conflicten en oorlogsslachtoffers. Hij deed de oproep op Instagram. De rapper meldde twee maanden geleden dat het Nationaal Comité 4 en 5 mei hem had geschrapt als ambassadeur voor de vrijheid. Volgens Sef had dat te maken met zijn uitlatingen over de oorlog in Gaza.
6 uur geledenIJSSELSTEIN (ANP) - Bij de ongeregeldheden in IJsselstein zijn zaterdagnacht politieagenten belaagd en met vuurwerk bestookt. Een agent raakte gewond doordat het vuurwerk bij zijn hoofd ontplofte. Hij hoefde niet naar het ziekenhuis, meldt de politie.
7 uur geleden