Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Museumplein opnieuw aangewezen als veiligheidsrisicogebied

Museumplein opnieuw aangewezen als veiligheidsrisicogebied

AMSTERDAM (ANP) - Burgemeester van Amsterdam Femke Halsema heeft het Museumplein en de nabije omgeving opnieuw aangewezen als veiligheidsrisicogebied. De maatregel ging zondag om 11.00 uur in.

Aanleiding voor het besluit zijn de "gewelddadigheden de afgelopen weken en de reële mogelijkheid dat vandaag opnieuw personen met slagwapens naar het plein willen komen en bereid zijn geweld te plegen", meldt de gemeente.

In een gebied dat is aangewezen als veiligheidsrisicogebied mag de politie preventief fouilleren. Het gebied dat Halsema heeft aangewezen is nu groter dan vorige week, omdat de politie bij de uit de hand gelopen demonstratie vorig weekend in Amsterdam ook in omliggende straten moest optreden, aldus de gemeente.

'Koffiedrinken'

Vorige week werd het Museumplein ook aangewezen als veiligheidsrisicogebied, na oproepen tot ‘koffiedrinken’ op het plein als protest tegen onder meer de coronaregels. Het protest, waarop zo’n 1500 mensen af kwamen, liep uit de hand. Ook de zondag ervoor liep een verboden en geannuleerd maar vervolgens toch ‘spontaan’ ontstaan protest op het Museumplein uit de hand. Die ‘spontane’ demonstratie trok 2000 mensen.

De bevelen om weg te gaan werden vorige week zondag en de zondag ervoor grotendeels genegeerd, aldus de gemeente. "De politie trad daarna op en werd bij de ontruiming van het Museumplein beide zondagen geconfronteerd met gewelddadige en gewapende personen." In totaal verrichtte de politie bij de twee demonstraties 333 aanhoudingen. Geen van deze mensen mogen deze zondag op het Museumplein komen. Doen ze dat wel, dan kan de politie ze per direct een gebiedsverbod opleggen. Mensen die worden verdacht van betrokkenheid bij de eerdere rellen op het Museumplein, kunnen worden aangehouden, waarschuwt de gemeente verder.

Voor deze zondag was voor het Museumplein geen demonstratie aangemeld bij de gemeente. Demonstreren is wel een grondrecht, maar moet veilig en ordelijk verlopen met het oog op het coronavirus, geeft de gemeente aan. "Een demonstratie is bespreekbaar voor de driehoek als een organisator toeziet op de naleving van de landelijke coronamaatregelen, als hij of zij zich aan een eventueel maximumaantal deelnemers houdt en maatregelen treft om de openbare orde te bewaken. Daarvan was de afgelopen zondagen op het Museumplein geen sprake. Het Museumplein was toen juist het strijdtoneel van gewelddadigheden."

Meer uit Binnenland

Zes jaar cel en tbs voor doodsteken broer in Gouda

DEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft een gevangenisstraf van zes jaar en tbs met dwangverpleging opgelegd aan Arie M. (26) voor het doodsteken van zijn oudere broer Peter (29). Dit gebeurde in hun ouderlijk huis in Gouda op 26 augustus vorig jaar. "De wijze waarop de verdachte het slachtoffer om het leven heeft gebracht, behoort qua geweld en gruwelijkheid tot een buitencategorie", aldus de rechtbank in het vonnis.

2 uur geleden
Standbeeld Elfstedenwinnaar Paping weggehaald om beschadigingen

OMMEN (ANP) - Het standbeeld van schaatser Reinier Paping in Ommen is in de nacht van woensdag op donderdag beschadigd. Het beeld is daarom van zijn plek gehaald en naar een opslag gebracht, laat de Overijsselse gemeente vrijdag weten. Paping won in 1963 de Elfstedentocht. Hij woonde toen in Ommen.

3 uur geleden
Brandweerman zwaargewond bij duinbrand in Ouddorp

OUDDORP (ANP) - Bij de natuurbrand in de duinen bij het Zuid-Hollandse Ouddorp is een brandweerman zwaargewond geraakt, meldt de veiligheidsregio. Hij kwam onder een brandweervoertuig terecht. "Over zijn gezondheidstoestand maken we ons grote zorgen," aldus een woordvoerder.

3 uur geleden
Eis: negen jaar cel voor verkrachten vriendin in Zeeland

MIDDELBURG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft vrijdag negen jaar cel geëist tegen de 37-jarige Kevin de N. uit het Zeeuwse Breskens. Hij wordt verdacht van zeven verkrachtingen van zijn vriendin tussen 2021 en 2023. Hij zou haar zelf hebben verkracht en haar hebben laten verkrachten door vijf vrienden van hem. Tegen drie van hen eiste het OM drie jaar cel, waarvan één jaar voorwaardelijk.

4 uur geleden
Reclamewaakhond hekelt campagne tegen Europese tabaksregels

DEN HAAG (ANP) - Tabaksfabrikant Philip Morris heeft de regels voor tabaksreclame overtreden, oordeelt de Reclame Code Commissie (RCC), de toezichthouder voor advertenties. Philip Morris had een flyer en een website laten maken waarop mensen hun mening over komende Europese tabaksregels konden laten doorgeven aan de Europese Commissie. Kunstmatige intelligentie (AI) schreef de teksten voor de gebruikers.

5 uur geleden
Efteling krijgt tweede zelfrijdende bus van Nederland

KAATSHEUVEL (ANP) - Vanaf 12 augustus rijdt op en bij pretpark de Efteling een zelfrijdende bus van Arriva, meldt de vervoerder. Zo'n bus rijdt zelfstandig. Er zit nog wel een zogeheten safety driver op de bestuurdersstoel die kan ingrijpen.

5 uur geleden
Surfer overlijdt na aanvaring met bootje op Groningse Schildmeer

STEENDAM (ANP) - Een 58-jarige surfer uit Delfzijl is overleden na een aanvaring met een bootje op het Groningse Schildmeer, meldt de politie. De politie heeft de bestuurder van de boot, een 19-jarige man uit Eemsdelta, aangehouden en verhoord. Hij is weer op vrije voeten, maar blijft verdachte.

6 uur geleden