Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Museum ontdekt geheim achter boodschap op De Schreeuw van Munch

Museum ontdekt geheim achter boodschap op De Schreeuw van Munch

OSLO (ANP) - Een Noors museum heeft achterhaald wie een boodschap heeft achtergelaten op het beroemde schilderij De Schreeuw uit 1893. Daar staat in het Noors "Kan alleen zijn geschilderd door een gek" op geschreven. Experts zeggen nu dat schilder Edvard Munch zelf achter die inscriptie zit.

De boodschap is al meer dan een eeuw oud. De eerste bekende verwijzing naar de tekst stamt uit 1904, meldt het Nationaal Museum in Oslo. Een Deense kunstcriticus meende destijds dat een bezoeker het bericht had achtergelaten op het werk van Munch.

"Het is makkelijk om je voor te stellen dat een verontwaardigde toeschouwer, die De Schreeuw bekeek, een potlood pakt om zijn mening duidelijk te maken over zowel het kunstwerk als de maker", schrijft het museum in een verklaring. "Maar dat was niet het geval."

Blote oog

De tekst staat op de linkerbovenhoek van het doek. Het is nog net met het blote oog te zien. Experts ontdekten de identiteit van de schrijver van die boodschap na onderzoek met een infraroodcamera. Ze stelden vervolgens vast dat er geen twijfel over mogelijk is dat het gaat om het handschrift van de kunstschilder.

Munch maakte uiteindelijk meerdere versies van De Schreeuw. De inscriptie staat op het origineel.

Meer uit Buitenland

Meer politie bij Pride-bijeenkomst Hamburg na aanslag in Berlijn

HAMBURG (ANP/DPA) - De politie-inzet bij een Pride-bijeenkomst zaterdag in Hamburg wordt flink opgeschaald naar aanleiding van de aanslag in Berlijn, zegt een politiewoordvoerder. Om hoeveel agenten het gaat, is niet bekend. De organisatie verwacht volgens de politie dat zo'n 250.000 mensen naar de demonstratie komen.

30 minuten geleden
Komiek die Farage uitdaagt, komt met spottend programma

CLACTON (ANP) - Een referendum over de vraag of Pluto een planeet is, de bouw van minstens één betaalbaar huis en gaten in de weg vullen met het partijprogramma van de Labourpartij. Die punten staan in het maandag gepubliceerde verkiezingsprogramma van Count Binface, een komiek die de bekende politicus Nigel Farage uitdaagt bij tussentijdse verkiezingen. Ook wordt spottend verwezen naar zijn rivaal.

2 uur geleden
Komende dagen opnieuw hoge temperaturen in Frankrijk en Spanje

PARIJS/MADRID (ANP) - Het wordt de komende dagen opnieuw erg warm in Frankrijk en Spanje. Dat meldt Weeronline. De weersvoorspellingen geven aan dat het in Frankrijk en Spanje ongeveer 40 graden kan worden. Daardoor blijft het droog en warm in de landen die getroffen zijn door grote natuurbranden.

3 uur geleden
Tsjaad begint procedure voor vertrek uit Internationaal Strafhof

N'DJAMENA (ANP/AFP) - Tsjaad zegt zich terug te trekken uit het Internationaal Strafhof (ICC). Volgens het Afrikaanse land is het hof weinig effectief en is er bovendien geen evenredige aandacht voor alle werelddelen. Het strafhof in Den Haag houdt zich onder meer bezig met vervolging van oorlogsmisdaden.

3 uur geleden
Merz belooft maatregelen na aanslag in Berlijn

BERLIJN (ANP/DPA) - De aanslag bij de Pride in Berlijn mag volgens de Duitse bondskanselier Friedrich Merz niet zonder gevolgen blijven. "Alleen woorden zijn niet genoeg", zei de regeringschef twee dagen nadat in de hoofdstad werd ingereden op een menigte.

3 uur geleden
Verdachte opgepakt na steekpartij met drie gewonden in Parijs

PARIJS (ANP/RTR/AFP) - De Parijse politie heeft een verdachte aangehouden voor een steekpartij waarbij drie vrouwen gewond raakten. Twee slachtoffers liepen ernstige verwondingen op.

3 uur geleden
Dodelijk slachtoffer Pride-aanslag Berlijn kwam uit Polen

BERLIJN (ANP/DPA) - De vrouw die om het leven kwam bij de aanslag tijdens de Pride in Berlijn, kwam uit Polen. Dat heeft de burgemeester van Berlijn, Kai Wegner, bekendgemaakt. Ze bezocht de stad met haar dochter.

3 uur geleden