Musea vaker doelwit van rovers
DEN HAAG (ANP) - Door de jaren heen is ons land vaker opgeschrikt door diefstallen uit musea. Niet altijd zijn de kunstwerken weer opgespoord.
Zo was er op 28 juni 2022 op klaarlichte dag een gewelddadige juwelendiefstal tijdens de kunstbeurs TEFAF in Maastricht. Vier mannen, gekleed in pak, sloegen voor de ogen van bezoekers met hamers de vitrines kapot in de stand van de Londense juwelier Symbolic & Chase. Met een hoeveelheid sieraden, waaronder een peperduur halssnoer, gingen de mannen ervandoor.
Uit een kunstgalerie in Oisterwijk (Noord-Brabant) verdwenen in november vorig jaar twee Warhols. Aan de diefstal ging een enorme explosie vooraf. Dieven sloegen het glas van de lijsten en rukten de zeefdrukken eruit.
Frans Hals
Op 30 maart 2020 werd in museum Singer Laren het schilderij Lentetuin, de pastorietuin te Nuenen in het voorjaar van Vincent van Gogh buitgemaakt.
Vijf maanden later, op 26 augustus, verdween het doek Twee lachende jongens van Frans Hals bij Museum Hofje van Mevrouw van Aerden in Leerdam.
Onklaar
Het Zaans Museum werd in 2021 doelwit van een kunstroof waarbij dieven het werk De Voorzaan en de Westerhem van Claude Monet op het oog hadden. Een man haalde overdag het werk van de muur, rende naar buiten en wilde wegrijden met een handlanger op een scooter. Die loste enkele schoten op omstanders. Het kostbare werk werd afgepakt en in veiligheid gebracht.
Dieven namen in januari 2005 op een nacht tientallen kunstwerken mee uit het Westfries Museum in Hoorn (Noord-Holland). Vitrines werden ingeslagen en glazen deuren vernield. Ook werd het alarmsysteem onklaar gemaakt.
Kröller-Müllermuseum
In 1991 werden twintig werken uit het Amsterdamse Van Gogh Museum gestolen. Deze kunstwerken werden enkele uren later in een verlaten gestolen auto teruggevonden.
Eind 1988 verdwenen drie Van Goghs (samen 125 miljoen euro waard) uit het Kröller-Müllermuseum in Otterlo. Ook deze werken zijn teruggevonden.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Het Centraal Joods Overleg (CJO) dreigt naar de rechter te stappen als het kabinet geen inreisverbod instelt voor de artiest Kanye West, meldt de organisatie zondag in een verklaring. Het verzoek om Kanye West, bekend als Ye, de toegang tot Nederland te ontzeggen is vrijdag door het CJO neergelegd bij minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie).
4 uur geledenDE BILT (ANP) - In Gelderland en Overijssel is code geel van kracht wegens onweersbuien, meldt het KNMI. Daarbij kan plaatselijk hagel vallen en veel neerslag, aldus het weerinstituut.
5 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Zeven deelnemers aan de halve marathon in Groningen zijn zondag bevangen door de warmte. Dat meldt Golazo, de organisator van het evenement. Van hen zijn er twee naar het Universitair Medisch Centrum Groningen (UMCG) gebracht. De andere deelnemers zijn bij de finish behandeld met bijvoorbeeld koeldekens. Uit voorzorg zijn meerdere ambulances opgeroepen. Mogelijk zijn er op de route nog meer mensen onwel geworden.
7 uur geledenZEIST (ANP) - De politie heeft op sociale media meerdere bedreigende en beledigende reacties binnengekregen op haar bericht over een aanhouding in Zeist waarbij agenten geweld hebben gebruikt. Het is daarom niet langer mogelijk om te reageren onder dit bericht op Facebook en Instagram, laat een woordvoerder weten. "Kritiek en een gesprek zijn goed en belangrijk, maar alle fatsoensnormen werden overschreden", zegt zij.
7 uur geledenUTRECHT/AMERSFOORT (ANP) - Bij loopevenementen van de marathons van Utrecht en Amersfoort zijn zondag meerdere mensen onwel geworden door de hitte. Dat bevestigt een woordvoerder van de veiligheidsregio na berichtgeving door het AD. Volgens de woordvoerder hebben bij beide evenementen ook reanimaties plaatsgevonden.
9 uur geledenWARFFUM (ANP) - In de nacht van zaterdag op zondag hebben zestig asielzoekers in de nachtopvang in Warffum geslapen, meldt een woordvoerster van het Rode Kruis. Dat zijn er iets meer dan een nacht eerder, toen 45 mensen in de Groningse plaats werden opgevangen. Net als toen hebben afgelopen nacht twee mensen vrijwillig op het grasveld bij het aanmeldcentrum in Ter Apel doorgebracht.
11 uur geledenROTTERDAM (ANP) - In aanloop naar en tijdens de vierde editie van de Nacht tegen Seksueel Geweld is een recordbedrag opgehaald van meer dan 320.000 euro. Dat meldt Plan International, de organisatie achter de mars in Rotterdam waaraan zaterdagavond en afgelopen nacht bijna 2300 deelnemers meededen. Zij vroegen daarmee aandacht voor straatintimidatie en seksueel geweld.
13 uur geleden