Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Musea krabbelen op na twee dramatische jaren

Musea krabbelen op na twee dramatische jaren

AMSTERDAM (ANP) - Terwijl het coronavirus en de bijbehorende maatregelen in ons land meer en meer op de achtergrond raakten, kwamen er in de musea weer steeds meer bezoekers. De bezoekersaantallen zijn veelal nog niet te vergelijken met die van voor de pandemie, maar over het algemeen is de stijgende lijn ingezet, na twee dramatische jaren.

In 2021 trokken de musea samen slechts 12,3 miljoen bezoekers, ruim 2 miljoen minder dan een jaar eerder en 64 procent minder dan in 2019 voor de coronapandemie uitbrak.

Het Rijksmuseum in Amsterdam verwelkomde in 2022 ruim 1,7 miljoen mensen. Het trok onder meer de aandacht met de expositie Revolusi! Indonesië Onafhankelijk. Het museum, door de Hollandse meesters ook vaak een vast bezoekonderdeel voor buitenlanders, trok vorig jaar 625.000 bezoekers, nog minder dan het jaar ervoor. In 2019 waren het er nog 2,7 miljoen.

Records

Sommige musea boekten toch records. Singer Laren zag met 213.000 nog nooit zoveel bezoekers. Dit is volgens het museum mede te danken aan een nieuwe collectie en dito vleugel. Museum Arnhem, dat een paar jaar dicht was wegens verbouwing en in mei weer openging, haalde in december de 100.000e bezoeker binnen en boekte daarmee ook een record.

Het Drents Museum in Assen, vaak goed voor een stevige publieksknaller, telde over 2022 circa 185.000 bezoekers, ruim meer dan in het pre-coronajaar 2019 toen de teller op 171.000 bleef steken. Grote trekpleister was Viva la Frida! - Life and art of Frida Kahlo.

Rembrandt en Vermeer

Het Mauritshuis in Den Haag kreeg in het 200e jaar van zijn bestaan zo'n 400.000 bezoekers over de vloer. Het kreeg van de Frick Collection in New York het beroemde zelfportret van Rembrandt uit 1658 en nog een Vermeer te leen, wat meehielp.

Rijksmuseum Boerhaave in Leiden zag in 2022 de bezoekersaantallen ook weer stijgen tot ruim 85.000 bezoekers. Het wetenschapsmuseum is vol hoop voor 2023, als gememoreerd wordt dat het 350 jaar geleden is dat Antoni van Leeuwenhoek met zijn zelfgemaakte microscoop de microwereld ontdekte.

Fernand Léger

Museum Panorama Mesdag in Den Haag ontving ongeveer 85.000 bezoekers, nog maar 63 procent van het aantal van 2019, maar de belangstelling voor de expositie van Suze Robertson (1855-1922) maakte veel goed. Het Amsterdam Museum heeft, met onder meer de expositie van de Gouden Koets, op de hoofdlocaties 106.000 bezoekers getrokken. Het Bonnefantenmuseum in Maastricht telde meer dan 100.000 bezoekers. Het Kröller-Müller in Otterlo, dat een nieuw ontdekt schilderij van Fernand Léger vertoont, sluit het jaar 2022 af met 210.000 bezoekers.

Het Nederlands Openluchtmuseum, de publiekslieveling in Arnhem, kreeg 475.000 mensen aan de kassa.

Meer uit Binnenland

ADO-fans vieren in Den Haag kampioenschap eerste divisie

DEN HAAG (ANP) - In Den Haag vieren ADO-fans dat hun club vrijdagavond kampioen is geworden in de eerste divisie. Er wordt vuurwerk afgestoken en automobilisten en scooterrijders claxonneren. Bij het stadion van ADO Den Haag zijn tientallen mensen samengekomen, ziet een ANP-verslaggever. Daar is vuurwerk te horen en groene rook te zien.

8 uur geleden
Frank van Leeuwen wint 27e editie van De Slimste Mens

HILVERSUM (ANP) - Frank van Leeuwen heeft het 27e seizoen van De Slimste Mens gewonnen. De presentator van Goedemorgen Nederland versloeg in de finale van de kennisquiz van KRO-NCRV actrice Delilah Warcup-Van Eyck en theatermaker Bibi Roos.

8 uur geleden
Eerste bodycams eind deze maand uitgereikt aan conducteurs

DEN HAAG (ANP) - De eerste NS-conducteurs krijgen eind deze maand een bodycam uitgereikt. Het kan nog tot eind dit jaar duren voordat alle treinbeambten er een kunnen dragen tijdens hun werk. Dat meldt staatssecretaris Annet Bertram (Openbaar Vervoer, CDA) aan de Tweede Kamer.

8 uur geleden
Advocaten roepen staatssecretaris op maatregelen EBI te schrappen

AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse Vereniging van Strafrechtadvocaten (NVSA) roept staatssecretaris van Justitie en Veiligheid Claudia van Bruggen op de strenge communicatiemaatregelen op de zwaarst bewaakte afdelingen van gevangenissen te schrappen. In november werd het toezicht in zwaarbeveiligde inrichtingen zoals de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) in Vught aangescherpt als gevolg van een nieuwe gevangeniswet.

8 uur geleden
Urenlang spreken inwoners Groene Hart zich uit tegen windturbines

DEN HAAG (ANP) - Politici en inwoners van het Groene Hart hebben zich op het provinciehuis in Den Haag urenlang uitgesproken tegen de komst van windturbines in het open polderlandschap. Vele tientallen insprekers vertelden Provinciale Staten hoe ze denken over de plannen van de provincie Zuid-Holland. De boodschap was veelal hetzelfde: zet geen windturbines in het Groene Hart.

9 uur geleden
Politie verwijdert bezetters Betuwelijn, tientallen aanhoudingen

VALBURG (ANP) - De politie heeft de demonstranten die bij Valburg op de Betuwelijn zaten van het spoor gehaald. De activisten van Geef Tegengas zijn door de politie afgevoerd naar een arrestantencomplex. Volgens een woordvoerder zijn er tientallen aanhoudingen verricht.

10 uur geleden
Chauffeur bij moord Peter R. de Vries gestoken in gevangenis

ROERMOND (ANP) - Kamil E., die een celstraf uitzit voor betrokkenheid bij de moord op Peter R. de Vries, is gewond geraakt bij een steekpartij in de gevangenis van Roermond. Dat bevestigt zijn advocaat Ayse Çimen, na berichtgeving door het AD.

11 uur geleden