Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Musea krabbelen op na twee dramatische jaren

Musea krabbelen op na twee dramatische jaren

AMSTERDAM (ANP) - Terwijl het coronavirus en de bijbehorende maatregelen in ons land meer en meer op de achtergrond raakten, kwamen er in de musea weer steeds meer bezoekers. De bezoekersaantallen zijn veelal nog niet te vergelijken met die van voor de pandemie, maar over het algemeen is de stijgende lijn ingezet, na twee dramatische jaren.

In 2021 trokken de musea samen slechts 12,3 miljoen bezoekers, ruim 2 miljoen minder dan een jaar eerder en 64 procent minder dan in 2019 voor de coronapandemie uitbrak.

Het Rijksmuseum in Amsterdam verwelkomde in 2022 ruim 1,7 miljoen mensen. Het trok onder meer de aandacht met de expositie Revolusi! Indonesië Onafhankelijk. Het museum, door de Hollandse meesters ook vaak een vast bezoekonderdeel voor buitenlanders, trok vorig jaar 625.000 bezoekers, nog minder dan het jaar ervoor. In 2019 waren het er nog 2,7 miljoen.

Records

Sommige musea boekten toch records. Singer Laren zag met 213.000 nog nooit zoveel bezoekers. Dit is volgens het museum mede te danken aan een nieuwe collectie en dito vleugel. Museum Arnhem, dat een paar jaar dicht was wegens verbouwing en in mei weer openging, haalde in december de 100.000e bezoeker binnen en boekte daarmee ook een record.

Het Drents Museum in Assen, vaak goed voor een stevige publieksknaller, telde over 2022 circa 185.000 bezoekers, ruim meer dan in het pre-coronajaar 2019 toen de teller op 171.000 bleef steken. Grote trekpleister was Viva la Frida! - Life and art of Frida Kahlo.

Rembrandt en Vermeer

Het Mauritshuis in Den Haag kreeg in het 200e jaar van zijn bestaan zo'n 400.000 bezoekers over de vloer. Het kreeg van de Frick Collection in New York het beroemde zelfportret van Rembrandt uit 1658 en nog een Vermeer te leen, wat meehielp.

Rijksmuseum Boerhaave in Leiden zag in 2022 de bezoekersaantallen ook weer stijgen tot ruim 85.000 bezoekers. Het wetenschapsmuseum is vol hoop voor 2023, als gememoreerd wordt dat het 350 jaar geleden is dat Antoni van Leeuwenhoek met zijn zelfgemaakte microscoop de microwereld ontdekte.

Fernand Léger

Museum Panorama Mesdag in Den Haag ontving ongeveer 85.000 bezoekers, nog maar 63 procent van het aantal van 2019, maar de belangstelling voor de expositie van Suze Robertson (1855-1922) maakte veel goed. Het Amsterdam Museum heeft, met onder meer de expositie van de Gouden Koets, op de hoofdlocaties 106.000 bezoekers getrokken. Het Bonnefantenmuseum in Maastricht telde meer dan 100.000 bezoekers. Het Kröller-Müller in Otterlo, dat een nieuw ontdekt schilderij van Fernand Léger vertoont, sluit het jaar 2022 af met 210.000 bezoekers.

Het Nederlands Openluchtmuseum, de publiekslieveling in Arnhem, kreeg 475.000 mensen aan de kassa.

Meer uit Binnenland

ASML draagt 100 miljoen bij aan Rijksmuseum Eindhoven

EINDHOVEN (ANP) - ASML zal in twintig jaar tijd 100 miljoen euro bijdragen aan de toekomstige vestiging van het Rijksmuseum in Eindhoven. Dat hebben de gemeente en de chipmachinemaker vastgelegd.

2 uur geleden
Man aangehouden voor het vliegen met drone boven Eemshaven

EEMSHAVEN (ANP) - De politie heeft vorige week dinsdag een man aangehouden nadat zij meerdere meldingen ontving van verdachte dronevluchten boven het Eemshavengebied. Het gaat om een man die in België woont, bevestigt de politie na berichtgeving door Dagblad van het Noorden. Over zijn leeftijd of nationaliteit is niets bekendgemaakt.

2 uur geleden
Koning ontvangt Zelensky met open armen

DEN HAAG (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft woensdag een bezoek gebracht aan koning Willem-Alexander. De ontmoeting vond plaats in de zogeheten DNA Salon op Paleis Huis ten Bosch.

4 uur geleden
OM ziet buitenlandse hand achter acties aangehouden Egyptenaar

DEN HAAG (ANP) - De verdenkingen tegen een Egyptenaar die eerder deze maand in Nederland is aangehouden voor mishandeling, zijn uitgebreid. Het Openbaar Ministerie meldt dat de man nu ook wordt verdacht "diensten te hebben verleend voor een buitenlandse mogendheid". Om welke diensten het precies gaat en voor welk land hij ze heeft verricht, zegt de woordvoerder van het OM niet omdat het strafrechtelijk onderzoek nog loopt.

4 uur geleden
Koningspaar betuigt steun aan betrokkenen na treinramp in Spanje

DEN HAAG (ANP) - Koning Willem-Alexander en koningin Máxima leven mee met de slachtoffers en nabestaanden van het treinongeluk nabij Urda in Spanje. In een bericht op sociale media staat het koningspaar stil bij het dodelijke ongeluk van woensdagochtend, waarbij 68 mensen om het leven kwamen.

5 uur geleden
Dijkgraven willen meer investeringen in beschikbaarheid zoetwater

ROERMOND (ANP) - Meer regie, samenwerking en investeringen zijn nodig om Nederland van voldoende zoetwater te blijven voorzien. Die oproep doen de hoogste bestuurders van twaalf waterschappen. De extreme droogte van afgelopen zomer heeft laten zien hoe kwetsbaar het watersysteem is, zeggen de dijk- en watergraven. "Droogtemaatregelen dulden geen uitstel meer."

6 uur geleden
Per direct landelijke ophok- en afschermplicht vanwege vogelgriep

DEN HAAG (ANP) - Pluimveehouders moeten per direct hun kippen binnenhouden om de verspreiding van vogelgriep zoveel mogelijk te beperken. Staatssecretaris Silvio Erkens (Landbouw, VVD) heeft vanwege drie uitbraken in korte tijd per direct een landelijke ophok- en afschermplicht ingesteld. Hobbyhouders moeten hun kippen of andere vogels zoveel mogelijk beschermen tegen besmetting.

7 uur geleden