Motie van wantrouwen tegen Von der Leyen weggestemd
STRAATSBURG (ANP) - De motie van wantrouwen tegen voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen is met een ruime meerderheid van het Europees Parlement verworpen. In de stemming van donderdag stemden 360 Europarlementariërs tegen en 175 voor de motie.
Europarlementariërs van radicaal-rechtse partijen dienden maandag deze motie in. Ze vinden dat de Commissievoorzitter te veel macht naar zich toe trekt.
De sociaaldemocraten (S&D), de een na grootste fractie, stemden tegen nadat ze eerder deze week met stemonthouding dreigden. Nadat de fractie woensdagavond van Von der Leyen de toezegging had gekregen dat het Europees Sociaal Fonds in de nieuwe EU-meerjarenbegroting niet wordt geschrapt, besloot de fractie tegen de motie te stemmen.
GroenLinks-PvdA
Dat deed ook de liberale fractie Renew. "De stem tegen is echter geen blanco cheque voor de Commissie", zei fractievoorzitter Valérie Hayer. "We zijn verre van tevreden met de huidige koers van de Commissie-Von der Leyen. De Europese instellingen staan nu gevaarlijk dicht bij een crisis. Daar moet verandering in komen."
GroenLinks-PvdA heeft evenmin de motie gesteund, maar benadrukt dat dit niet betekent dat de fractie de huidige koers van de Commissie steunt. "Van de Green Deal tot migratie en van deregulering tot landbouwbeleid, volgt de Commissie steeds vaker de radicaalrechtse lijn die de christendemocraten hebben ingezet", zegt de Nederlandse Europarlementariër Bas Eickhout, fractievoorzitter van de Groenen. GroenLinks maakt in het Europarlement deel uit van de Groenen. PvdA van S&D. "Deze motie zou een wake-upcall moeten zijn" voor de Commissie en voor de centrumrechtse EVP, zei Eickhout. "Samenwerken met extreemrechts leidt tot instabiliteit en ondermijnt de toekomst van Europa."
Nederlanders
Ook de Nederlandse Europarlementariërs van Volt vinden dat de Commissie niet op dezelfde weg kan doorgaan. "Onze boodschap vandaag: Ursula, stop met het afzwakken van klimaatwetgeving, reageer met maatregelen tegen de genocide die Netanyahu pleegt in Gaza en werk niet samen met extreemrechts. Het komt als een boemerang terug in je gezicht", zeggen fractievoorzitter Reinier van Lanschot en Anna Strolenberg.
De EVP, de partij van Von der Leyen, "heeft vandaag opnieuw laten zien dat wij de stabiliteitsfactor zijn voor het EU-project", zegt partijleider Manfred Weber. "Wij hebben de Europese Commissie de kracht gegeven die zij nodig heeft in deze periode van wereldwijde onrust."
Meer uit Buitenland
TEL AVIV (ANP/AFP) - Hamas heeft de stoffelijke resten van drie gijzelaars via het Rode Kruis overgedragen aan Israël, maakte het kantoor van premier Benjamin Netanyahu zondagavond bekend. Hamas had al aangekondigd zondagavond de lichamen over te dragen.
1 uur geledenHUNTINGDON (ANP/AFP) - De Britse politie heeft bekendgemaakt dat er één man van 32 jaar wordt verdacht van de bloedige steekpartij zaterdagavond in een trein ten noorden van Huntingdon, circa 80 kilometer ten noorden van Londen. Een tweede man van 35 jaar die was aangehouden als mogelijke dader is vrijgelaten. De verdachte wordt van pogingen tot moord beschuldigd. Over zijn motieven is niets bekendgemaakt.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - China en de VS gaan een directe militaire communicatielijn opzetten om te voorkomen dat spanningen uit de hand lopen. De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth heeft gezegd dat de twee mogendheden met de directe communicatie willen voorkomen dat problemen escaleren en uitmonden in grote conflicten.
4 uur geledenMOSKOU (ANP/DPA) - Rusland ziet "geen noodzaak" voor president Vladimir Poetin om zijn Amerikaanse collega Donald Trump te ontmoeten. Dat zei Kremlin-woordvoerder Dmitri Peskov zondag, meldt staatspersbureau TASS.
5 uur geledenBERLIJN (ANP/AFP) - De politie heeft in Berlijn een 22-jarige Syriër gearresteerd die ervan wordt verdacht vanuit jihadistische motieven een zelfmoordaanslag in de Duitse hoofdstad te willen plegen. Justitie heeft dit niet nader toegelicht.
5 uur geledenJERUZALEM (ANP) - De Palestijnse beweging Hamas heeft gezegd de stoffelijke resten te hebben getraceerd van drie overleden gijzelaars die vrijdag zouden worden overgedragen. Israël ontving vrijdag via het Rode Kruis de stoffelijke resten van drie personen, maar Israëlische onderzoekers stelden vast dat deze niet van voormalige Israëlische gijzelaars waren.
6 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/RTR) - De spectaculaire roof van Franse kroonjuwelen uit het Parijse museum het Louvre vorige maand was het werk van kleine criminelen en niet van zwaargewichten uit de georganiseerde misdaad. De Parijse openbaar aanklager Laure Beccuau heeft dit tijdens het onderzoek naar de diefstal gezegd.
6 uur geleden