Moslims beginnen aan jaarlijkse bedevaartstocht naar Mekka
MEKKA (ANP) - Moslims beginnen in Saudi-Arabië aan de hadj. De pelgrimstocht naar de heilige stad Mekka duurt tot en met woensdag en gaat ook dit jaar gepaard met hitte. De Saudische autoriteiten houden rekening met gemiddelde temperaturen tot wel 48 graden.
Dit is de eerste hadj sinds het uitbreken van de oorlog in de Gazastrook. De Saudische autoriteiten proberen de focus op religie te houden. Een minister waarschuwde vorige week dat "politieke activiteit" niet wordt getolereerd.
Vorig jaar namen meer dan 1,8 miljoen moslims deel aan de hadj, een van de grootste religieuze bijeenkomsten ter wereld. Volgens de autoriteiten kregen meer dan 2000 van hen hitteklachten. Het werkelijke aantal is waarschijnlijk hoger, omdat niet iedereen werd opgenomen in ziekenhuizen of klinieken.
De bedevaart is, net als het vasten tijdens de ramadan, een van de vijf verplichte zuilen van het islamitische geloof. Iedere moslim die het zich kan veroorloven en er gezond genoeg voor is, moet de hadj een keer voltooien. De pelgrims bezoeken verschillende religieuze locaties in en rond Mekka.
De hadj bestaat uit een aantal vaste rituelen, waarvan de zeven ronden om de Kaäba de bekendste is. Dit vierkante gebouw staat op de binnenplaats van de Grote Moskee in Mekka. De pelgrims gaan ook naar de berg Arafat, waar profeet Mohammed zijn laatste preek hield, en gooien stenen naar drie muren die de duivel moeten voorstellen. Na de eerste steniging begint Eid al-Adha, ook wel het Offerfeest genoemd.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De Europese NAVO-landen weigeren af te spreken elk een vaste bijdrage vrij te maken voor de steun aan Oekraïne, zegt NAVO-topman Mark Rutte. Hij had "gedurfd" voorgesteld dat ze 0,25 procent van hun bruto binnenlands product (bbp) voortaan aan Oekraïne zouden besteden, maar daar is te weinig steun voor.
3 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De door Israël opgepakte opvarenden van de Global Sumud Flotilla worden naar de Israëlische havenstad Ashdod gebracht. Een woordvoerster van de Nederlandse delegatie bevestigt berichtgeving van de NOS dat ze dat te horen hebben gekregen van internationale organisaties en het ministerie van Buitenlandse Zaken.
7 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Oekraïne krijgt binnenkort de eerste uitbetaling van de EU-lening van 90 miljard, meldt de Europese Commissie. Het gaat om 3,2 miljard euro, dat voor 1 juli wordt uitbetaald.
11 minuten geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse autoriteiten hebben nog niet vastgesteld dat er mijnen zijn gelegd in de Straat van Hormuz. Dat zei minister van Defensie Catherine Vautrin tegen radiozender France Info. "Op dit moment heb ik geen zekerheid over dit onderwerp, maar we bereiden ons in ieder geval voor op de mogelijke noodzaak om mijnen te ruimen."
49 minuten geledenBEIJING (ANP/RTR/AFP) - De Chinese president Xi Jinping en de Russische president Vladimir Poetin hebben in Beijing de banden tussen hun landen verder aangehaald met nieuwe samenwerkingsdocumenten. Ze zeiden daarnaast dat de relatie tussen hun landen van zeer hoog niveau was.
56 minuten geledenVILNIUS (ANP) - Inwoners van de Litouwse hoofdstad Vilnius werden woensdag korte tijd opgeroepen te schuilen vanwege een dronemelding. Onder meer de Litouwse president en premier gaven gehoor aan die oproep, nadat ook in het parlement het luchtalarm was afgegaan, melden staatsmedia. Ook het vliegveld nabij de stad sloot enige tijd.
1 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Verenigde Staten en Israël wilden bij aanvang van de oorlog in Iran de voormalige president Mahmoud Ahmadinejad aan de macht helpen. Dat schrijft de Amerikaanse krant The New York Times, die zich baseert op informatie van anonieme bronnen. Het plan zou al meteen zijn misgelopen toen Ahmadinejad daarbij gewond raakte.
2 uur geleden