Moslims beginnen aan jaarlijkse bedevaartstocht naar Mekka
MEKKA (ANP) - Moslims beginnen in Saudi-Arabië aan de hadj. De pelgrimstocht naar de heilige stad Mekka duurt tot en met woensdag en gaat ook dit jaar gepaard met hitte. De Saudische autoriteiten houden rekening met gemiddelde temperaturen tot wel 48 graden.
Dit is de eerste hadj sinds het uitbreken van de oorlog in de Gazastrook. De Saudische autoriteiten proberen de focus op religie te houden. Een minister waarschuwde vorige week dat "politieke activiteit" niet wordt getolereerd.
Vorig jaar namen meer dan 1,8 miljoen moslims deel aan de hadj, een van de grootste religieuze bijeenkomsten ter wereld. Volgens de autoriteiten kregen meer dan 2000 van hen hitteklachten. Het werkelijke aantal is waarschijnlijk hoger, omdat niet iedereen werd opgenomen in ziekenhuizen of klinieken.
De bedevaart is, net als het vasten tijdens de ramadan, een van de vijf verplichte zuilen van het islamitische geloof. Iedere moslim die het zich kan veroorloven en er gezond genoeg voor is, moet de hadj een keer voltooien. De pelgrims bezoeken verschillende religieuze locaties in en rond Mekka.
De hadj bestaat uit een aantal vaste rituelen, waarvan de zeven ronden om de Kaäba de bekendste is. Dit vierkante gebouw staat op de binnenplaats van de Grote Moskee in Mekka. De pelgrims gaan ook naar de berg Arafat, waar profeet Mohammed zijn laatste preek hield, en gooien stenen naar drie muren die de duivel moeten voorstellen. Na de eerste steniging begint Eid al-Adha, ook wel het Offerfeest genoemd.
Meer uit Buitenland
GENÈVE (ANP) - De gesprekken in Genève om een eind te maken aan de oorlog tussen Rusland en Oekraïne "boeken goede vooruitgang", verklaarde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio zondag in een persconferentie. Volgens hem gaat het om "waarschijnlijk de beste bijeenkomst" tot nu toe. In Genève bespreken vertegenwoordigers van de VS, Oekraïne en Europese bondgenoten het Amerikaanse 28-puntenplan.
6 uur geledenBEIROET (ANP/AFP/DPA) - De Libanese president Joseph Aoun heeft de internationale gemeenschap opgeroepen krachtig in te grijpen en de Israëlische aanvallen op het land en zijn bevolking te stoppen. Aanleiding voor Aouns verklaring was een dodelijke Israëlische luchtaanval op de zuidelijke buitenwijken van Beiroet eerder op zondag.
6 uur geledenJOHANNESBURG (ANP/AFP) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva is "erg bezorgd" over de toename van het aantal Amerikaanse militairen bij Venezuela en is van plan dit met president Donald Trump te bespreken. Dat verklaarde hij na de G20-top in Zuid-Afrika.
6 uur geledenABUJA (ANP/AFP) - Van de meer dan driehonderd scholieren van een katholieke school in Nigeria die vrijdag zijn ontvoerd, zijn er vijftig ontsnapt, meldt een christelijke organisatie (CAN) in het land. Zij zijn weer herenigd met hun ouders. In totaal werden 303 leerlingen en twaalf leraren van de school meegenomen, waarmee het een van de grootste ontvoeringen in Nigeria is.
9 uur geledenBEIROET (ANP/AFP/RTR) - Israël heeft een aanval uitgevoerd op de stafchef van Hezbollah in de Libanese hoofdstad Beiroet, meldt het kantoor van premier Benjamin Netanyahu. Dat verklaart dat het doelwit "de opbouw en herbewapening van de terroristische organisatie leidde".
9 uur geledenJOHANNESBURG (ANP/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz is sceptisch of er vóór donderdag een akkoord kan worden bereikt over het 28-puntenplan voor een einde aan de oorlog tussen Oekraïne en Rusland. De Amerikaanse president Donald Trump kwam met deze deadline.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De grenzen van Oekraïne kunnen niet met geweld worden gewijzigd en de Oekraïense krijgsmacht mag niet zodanig worden beperkt dat het land kwetsbaar wordt voor een toekomstige aanval, stelt Europese Commissievoorzitter Ursula von der Leyen. Ze vindt ook dat de Europese Unie een centrale rol moet spelen in een vredesakkoord voor Oekraïne.
11 uur geleden