Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Moskou waarschuwt tegen protest op Valentijnsdag

Moskou waarschuwt tegen protest op Valentijnsdag

MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische autoriteiten hebben gewaarschuwd tegen het aangekondigde protest zondag voor de vrijlating van de gevangen politicus Aleksej Navalni. Voor dat protest is geen officiële toestemming verleend, dreigden medewerkers van de justitie en van het ministerie van Binnenlandse Zaken donderdag. Mensen die toch aan dergelijke betogingen meedoen kunnen strafrechtelijk worden vervolgd.

Een bondgenoot van de Kremlincriticus Navalni, Leonid Volkov, heeft uit solidariteit met Navalni opgeroepen tot een kort protest 'in huiselijke kring' op 14 februari. Mensen zouden een kwartier in hun woning of voor hun huis licht van hun mobieltjes moeten laten schijnen en kaarsen in de vorm van een hart rangschikken en aansteken.

Navalni werd jaren geleden in een omstreden proces wegens fraude tot 3,5 jaar cel veroordeeld, maar mocht onder voorwaarden op vrije voeten blijven. Toen hij na een behandeling in Duitsland aan een vergiftiging was behandeld en 17 januari terugkeerde, werd hij opgepakt wegens schending van die voorwaarden. Hij zit de resterende celstraf nu uit. De gifaanslag in augustus op zijn leven is nog steeds duister, maar volgens aanhangers van Navalni zit president Poetin daar zelf achter.

Sinds Navalni's aanhouding in januari zijn er in heel het land felle betogingen voor zijn vrijlating die worden neergeslagen. Volgens The Moscow Times verspreidt het protest zich over steeds meer plaatsen en groeit als gevolg van de chronische economische problemen van veel Russen. Die grijpen de demonstraties van de Navalni-aanhang aan om ook hun grieven kenbaar te maken. In de afgelopen weken van protesten zijn meer dan 11.000 mensen aangehouden in Rusland tijdens demonstraties en ongeregeldheden. Tegen ruim negentig van hen is inmiddels een strafrechtelijk onderzoek begonnen wegens misdrijven begaan tijdens betogingen.

Meer uit Buitenland

Honderden scholen blijven maandag in Frankrijk dicht om onrust

PARIJS (ANP/AFP) - In Frankrijk blijven maandag, als gevolg van de gewelddadige protesten van de afgelopen week in en rond Franse scholen, vier- tot vijfhonderd middelbare scholen gesloten of gaan in beperkte mate weer open. Het gaat om scholen waar volgens het ministerie van Onderwijs de veiligheid niet gegarandeerd kan worden of om zwaar beschadigde panden.

30 minuten geleden
Spaanse politie begint met ontruiming groot migrantenkamp Ceuta

CEUTA (ANP/RTR/AFP) - De Spaanse politie is zondag een grote operatie begonnen om een groot migrantenkamp op een strand in de Noord-Afrikaanse enclave Ceuta te ontruimen.

1 uur geleden
Iran: zeven voorwaarden aan VS voor heropening Straat van Hormuz

TEHERAN (ANP/DPA) - De Verenigde Staten moeten aan zeven voorwaarden voldoen voordat Iran de Straat van Hormuz heropent, stelt de Iraanse parlementsvoorzitter Mohammed Bagher Ghalibaf.

2 uur geleden
Doden en vermiste als gevolg van noodweer in Catalonië

BARCELONA (ANP) - Bij uitzonderlijk hevige regens in het noordoosten van Spanje zijn volgens de Catalaanse autoriteiten zeker twee doden gevallen. In Tordera, 55 kilometer ten noordoosten van Barcelona, verloor volgens plaatselijke media een persoon op een camping het leven toen een muur het door de regens begaf en op het slachtoffer neerkwam. In Montornès, in de buurt van Barcelona, is een man omgekomen in een laaggelegen garage die plotseling volliep met water.

3 uur geleden
Veel gewonden bij brand op camping en vakantieoord aan Gardameer

PESCHIERA DEL GARDA (ANP/DPA) - Bij een grote brand op een camping/vakantieoord aan de zuidelijke oever van het Gardameer zijn zeker 24 gewonden gevallen die met spoed naar een ziekenhuis moesten. Een van hen verkeert volgens Italiaanse media in kritieke toestand. Over de identiteit of nationaliteit van de slachtoffers is niets bekendgemaakt. Het lot van één persoon in het vakantieoord is vooralsnog onbekend.

4 uur geleden
Merz bezoekt Kyiv met Duitse defensiebedrijven

KYIV (ANP/AFP/RTR) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz is in Kyiv voor overleg met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Hij wordt vergezeld door topbestuurders van Duitse defensiebedrijven die samen met Oekraïne werken aan onder meer de productie van raketten en drones.

7 uur geleden
Pro-Oekraïense partij boekt ruime verkiezingszege in Letland

RIGA (ANP/RTR) - De centrumpartij United List van de Letse premier Andris Kulbergs heeft de parlementsverkiezingen van zaterdag met ruime voorsprong gewonnen. Na telling van 88 procent van de stemmen kreeg de pro-Oekraïense partij 36,6 procent van de stemmen.

7 uur geleden