Moskou: voortgang in gesprekken over demilitarisering Oekraïne
MOSKOU/KIEV (ANP/RTR) - Rusland ziet vooruitgang in de onderhandelingen met Oekraïne over het beëindigen van de oorlog. Volgens de Russische hoofdonderhandelaar Vladimir Medinski zijn beide partijen "halverwege" een compromis over toekomstige demilitarisering van Oekraïne, een eis van Moskou.
Over het afzien van het NAVO-lidmaatschap door Kiev en neutraliteit van Oekraïne zijn beide partijen elkaar dicht genaderd, zei hij. Onderhandelaars overleggen sinds begin deze week dagelijks via digitale weg, nadat fysieke ontmoetingen weinig tastbaars hadden opgeleverd. Vanuit het Westen en Oekraïne klinken geluiden dat Rusland vertragingstactieken toepast en niet echt uit is op een vergelijk, drie weken na de invasie die lijkt vast te lopen.
Vergelijkbare geluiden klinken echter ook uit Moskou. Oekraïne vertraagt de vredesonderhandelingen met Rusland door onrealistische voorstellen te doen, zei bijvoorbeeld president Vladimir Poetin vrijdag tijdens een gesprek met de Duitse bondskanselier Olaf Scholz. Oekraïne zou niet even bereid zijn als Rusland om de onderhandelingen te versnellen.
Een Oekraïense woordvoerder had het eerder vrijdag over "heel moeilijke" gesprekken. President Volodimir Zelenski zei deze week dat zijn land moet erkennen dat een NAVO-lidmaatschap er niet in zit. Andere eisen van de Russen zijn dat Kiev erkent dat de Krim Russisch is en de afvallige regio's Donetsk en Loehansk onafhankelijke staten zijn.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - Op de bijeenkomst van de Defensiecontactgroep voor Oekraïne (UDCG) is donderdag 35 miljard dollar (bijna 30 miljard euro) aan nieuwe militaire hulp voor Oekraïne toegezegd. Dat maakte de Britse minister van Defensie John Healey na afloop bekend. De UDCG is bedoeld om hulp voor Oekraïne in te zamelen en onderling af te stemmen.
15 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump is van plan om volgende week een miljardenplan aan te kondigen voor de wederopbouw van de Gazastrook, meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden. Dat zou Trump gaan doen tijdens de eerste formele vergadering van zijn nieuw opgerichte Vredesraad.
19 minuten geledenJOHANNESBURG (ANP/RTR/AFP) - De Zuid-Afrikaanse president Cyril Ramaphosa gaat het leger inzetten om de politie in het land te helpen bij het bestrijden van georganiseerde misdaad. Hij noemde dat de meest directe bedreiging voor "onze democratie, onze samenleving en onze economische ontwikkeling".
45 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Een Amerikaanse rechter heeft vooralsnog een streep gezet door een poging van de regering-Trump om de militaire rang van het Democratische Congreslid Mark Kelly te verlagen en daarmee de hoogte van zijn pensioen.
50 minuten geledenCARACAS (ANP/AFP) - In Venezuela zijn duizenden mensen de straat opgegaan om te demonstreren voor meer vrijheid. Het is de eerste grote betoging sinds president Nicolás Maduro ruim een maand geleden gevangen werd genomen door de Amerikanen.
55 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten en de Europese NAVO-landen hebben volgens NAVO-topman Mark Rutte een nieuwe eensgezindheid gevonden. Europa begrijpt dat het meer moet bijdragen en de VS onderkennen dat de bondgenoten dat ook doen, meent Rutte. Hij beweert nog nooit zoiets gezien te hebben in vijftien jaar van NAVO-vergaderingen.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten blijven bijdragen aan de verdediging van Europa, niet alleen met kernwapens, hebben ze de andere NAVO-landen nog eens beloofd. De VS onder de Amerikaanse president Donald Trump willen zich niet uit Europa terugtrekken, maar hebben zelfstandiger bondgenoten nodig nu ze niet meer alleen wereldwijd de dienst kunnen uitmaken. En de NAVO-bondgenoten zijn daartoe goed op weg, vindt onderminister Bridge Colby.
2 uur geleden