Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Moskou: voor graandeal moeten obstakels Russische export snel weg

Moskou: voor graandeal moeten obstakels Russische export snel weg

MOSKOU (ANP/RTR) - Een Russische onderminister heeft gewaarschuwd dat de deal voor het hervatten van de export van Oekraïens graan, berust op afspraken die ook de belemmering van de export van Russische landbouwproducten moeten wegnemen. Onderminister Buitenlandse Zaken Andrej Roedenko zei dat de graandeal een mislukking wordt als sancties die de Russische export van voedsel hinderen, toch niet worden ingetrokken.

De overeenkomsten zijn tot stand gekomen dankzij de Turkse diplomatie onder leiding van president Erdogan. In Istanbul opent woensdag een coördinatiecentrum waar afgezanten van Oekraïne, Rusland, het gastland Turkije en de VN gaan toezien op vrachtschepen en hun ladingen en op de vaarroute. Dan kan de Oekraïense export van graan weer over de Zwarte Zee. Dat moet vooral vanuit de haven van Odessa en dan varen de vrachtschepen volgens het plan veilig over een zeeroute naar de Bosporus en naar de wereldmarkten.

Een Oekraïense functionaris verwachtte dat woensdag al meteen een vrachtschip met tarwe zou kunnen uitvaren vanuit de haven van Tsjornomorsk, vlak bij Odessa. Een Turkse zegsman zei 'mogelijk nog deze week'. De Oekraïense autoriteiten hebben bevestigd dat in de havens wordt gewerkt ter voorbereiding van het verschepen van graan.

Prijsstijging

De oorlog in Oekraïne en de sancties tegen Rusland hebben de wereldmarkt van een enorm deel van het gebruikelijke aanbod van graan beroofd. Het leidt tot prijsstijgingen en in veel landen tot voedseltekorten. De graandeal moet het mogelijk maken dat minstens 20 miljoen ton graan dat in Oekraïense havens ligt, alsnog kan worden verscheept.

De Turkse minister van Buitenlandse Zaken, Mevlut Cavusoglu, heeft in een vraaggesprek met een Turkse omroep gezegd dat het met het akkoord mogelijk moet zijn om de sancties tegen Rusland die de voedselexport belemmeren, in te trekken. Als het mechanisme faalt ontstaat een groot probleem, aldus de bewindsman. Hij zei zich zorgen te maken over de recente raketinslagen op het haventerrein van Odessa, maar het werk is er daardoor niet gestopt.

Meer uit Buitenland

Bij bankroof Gelsenkirchen is zo'n 30 miljoen euro buitgemaakt

GELSENKIRCHEN (ANP/DPA) - Bij de inbraak in een Sparkasse-bankfiliaal in het Duitse Gelsenkirchen is naar schatting ongeveer 30 miljoen euro buitgemaakt. Er werd ingebroken in 3200 kluisjes, blijkt uit informatie van veiligheidsbronnen. Zo'n 2500 klanten raakten gedupeerd, wat het mogelijk tot een van de grootste bankovervallen in de recente Duitse geschiedenis maakt.

20 minuten geleden
Emiraten: geen wapens voor separatisten in gebombardeerde lading

ABU DHABI (ANP/RTR) - De Verenigde Arabische Emiraten ontkennen dat hun recent aangekomen lading in een haven in Jemen wapens voor separatisten bevatte. Die beschuldiging kwam van de door Saudi-Arabië geleide coalitie, die dinsdag naar eigen zeggen een grote hoeveelheid wapens en gevechtstoestellen had gebombardeerd.

43 minuten geleden
Bondgenoten beleggen nieuwe top over bescherming Oekraïne

PARIJS (ANP) - De bondgenoten die Oekraïne na de oorlog willen blijven beschermen, willen volgende week bijeenkomen in Parijs. De zogeheten coalitie van bereidwillige landen wil de veiligheidsgaranties die ze Oekraïne willen bieden nog wat concreter maken, nu de onderhandelingen met de VS daarom vragen.

2 uur geleden
Taiwan hoopt op internationale veroordeling Chinese oefeningen

TAIPEI (ANP/RTR) - Het Taiwanese ministerie van Defensie roept landen op om gezamenlijk de Chinese militaire oefeningen rond Taiwan te veroordelen. Het ministerie zegt dinsdag 71 militaire vliegtuigen en 13 militaire schepen bij Taiwan te hebben waargenomen.

2 uur geleden
Khaleda Zia (80), eerste vrouwelijke Bengaalse premier, overleden

DHAKA (ANP/AFP/DPA) - Khaleda Zia, de Bengaalse oud-premier en tevens eerste vrouwelijke premier van dat land, is op 80-jarige leeftijd overleden. In reactie op Zia's overlijden heeft de overheid drie dagen van nationale rouw afgekondigd. Zia wordt woensdag begraven.

2 uur geleden
Kremlin deelt geen bewijs over vermeende aanval op huis Poetin

MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Het Kremlin gaat geen bewijs delen over de vermeende Oekraïense aanval op een huis van president Vladimir Poetin. Ook wordt geen informatie gedeeld over of Poetin in de woning aanwezig was.

3 uur geleden
Belarus verleent opnieuw gevangenen gratie

MINSK (ANP/RTR) - Belarus verleent 22 gevangenen gratie, meldt staatspersbureau Belta. Volgens het kantoor van president Aleksandr Loekasjenko gaat het om vijftien vrouwen en zeven mannen, die "in het belang van hun families" worden vrijgelaten. Twintig van hen zouden politieke gevangenen zijn.

4 uur geleden