Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Moskou: voor graandeal moeten obstakels Russische export snel weg

Moskou: voor graandeal moeten obstakels Russische export snel weg

MOSKOU (ANP/RTR) - Een Russische onderminister heeft gewaarschuwd dat de deal voor het hervatten van de export van Oekraïens graan, berust op afspraken die ook de belemmering van de export van Russische landbouwproducten moeten wegnemen. Onderminister Buitenlandse Zaken Andrej Roedenko zei dat de graandeal een mislukking wordt als sancties die de Russische export van voedsel hinderen, toch niet worden ingetrokken.

De overeenkomsten zijn tot stand gekomen dankzij de Turkse diplomatie onder leiding van president Erdogan. In Istanbul opent woensdag een coördinatiecentrum waar afgezanten van Oekraïne, Rusland, het gastland Turkije en de VN gaan toezien op vrachtschepen en hun ladingen en op de vaarroute. Dan kan de Oekraïense export van graan weer over de Zwarte Zee. Dat moet vooral vanuit de haven van Odessa en dan varen de vrachtschepen volgens het plan veilig over een zeeroute naar de Bosporus en naar de wereldmarkten.

Een Oekraïense functionaris verwachtte dat woensdag al meteen een vrachtschip met tarwe zou kunnen uitvaren vanuit de haven van Tsjornomorsk, vlak bij Odessa. Een Turkse zegsman zei 'mogelijk nog deze week'. De Oekraïense autoriteiten hebben bevestigd dat in de havens wordt gewerkt ter voorbereiding van het verschepen van graan.

Prijsstijging

De oorlog in Oekraïne en de sancties tegen Rusland hebben de wereldmarkt van een enorm deel van het gebruikelijke aanbod van graan beroofd. Het leidt tot prijsstijgingen en in veel landen tot voedseltekorten. De graandeal moet het mogelijk maken dat minstens 20 miljoen ton graan dat in Oekraïense havens ligt, alsnog kan worden verscheept.

De Turkse minister van Buitenlandse Zaken, Mevlut Cavusoglu, heeft in een vraaggesprek met een Turkse omroep gezegd dat het met het akkoord mogelijk moet zijn om de sancties tegen Rusland die de voedselexport belemmeren, in te trekken. Als het mechanisme faalt ontstaat een groot probleem, aldus de bewindsman. Hij zei zich zorgen te maken over de recente raketinslagen op het haventerrein van Odessa, maar het werk is er daardoor niet gestopt.

Meer uit Buitenland

Dodental als gevolg van explosie Chinese kolenmijn stijgt verder

CHANGZI/BEIJING (ANP/AFP/RTR) - Het dodental door een explosie in een Chinese kolenmijn is opgelopen naar negentig, melden staatsmedia. Het is onduidelijk hoeveel mijnwerkers er nog worden vermist. In de Liushenyu-mijn in Changzi, circa 500 kilometer ten zuidwesten van Beijing, was een grote gasexplosie.

1 uur geleden
Zeker vijftig doden bij explosie in Chinese kolenmijn

CHANGZI (ANP/AFP/RTR) - Het dodental door een explosie in een Chinese kolenmijn is opgelopen naar zeker vijftig mensen, melden Chinese staatsmedia. Eerder in de nacht van vrijdag op zaterdag meldde het Chinese staatspersbureau Xinhua nog een dodental van acht, met nog 38 mijnwerkers die vastzaten in de mijn.

2 uur geleden
CBS News: regering-Trump bereidt nieuwe aanvallen op Iran voor

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering bereidt zich voor op een nieuwe reeks militaire aanvallen op Iran, melden bronnen aan CBS News. Er is nog geen definitief besluit genomen, benadrukken de bronnen. Vrijdag meldde nieuwssite Al Arabiya nog dat een conceptvoorstel voor een volledig bestand in Iran juist snel mogelijk is.

6 uur geleden
Raket Starship van SpaceX succesvol gelanceerd

STARBASE (ANP) - Raket Starship van het ruimtevaartbedrijf SpaceX is in de nacht van vrijdag op zaterdag succesvol gelanceerd. Om 00.30 uur (Nederlandse tijd) steeg de onbemande raket op. Ruim tien minuten later was op beelden die SpaceX op X deelde te zien dat de raket in de ruimte was.

6 uur geleden
Hoofd van Amerikaanse inlichtingendiensten Tulsi Gabbard stapt op

WASHINGTON (ANP) - Het hoofd van de Amerikaanse inlichtingendiensten, Tulsi Gabbard, stapt op. Fox News meldt dat op basis van haar ontslagbrief. Haar man kreeg onlangs de diagnose van een zeldzame vorm van botkanker. Ze stopt op 30 juni om haar man te steunen.

14 uur geleden
Dodental instorting pand in Fez loopt op

FEZ (ANP/AFP) - Het dodental door het instorten van een pand in de Marokkaanse stad Fez is opgelopen tot vijftien. Dat meldden lokale autoriteiten. Onder de doden zijn twee kinderen. Ook zijn er nog enkele gewonden.

14 uur geleden
Cubanen demonstreren in Havana tegen aanklacht VS tegen Castro

HAVANA (ANP/RTR) - Duizenden mensen hebben zich bij de Amerikaanse ambassade in de Cubaanse hoofdstad Havana verzameld om te protesteren tegen de aanklachten tegen de voormalige president Raúl Castro. Volgens de VS was Castro betrokken bij het neerhalen van twee civiele vliegtuigjes dertig jaar geleden. Daarbij vielen vier doden.

16 uur geleden