
Moskou: routes voor Oekraïense vluchtelingen naar Rusland open
MOSKOU (ANP/RTR) - Het Russisch ministerie van Defensie heeft donderdag gezegd voortaan elke morgen humanitaire corridors te zullen openen voor Oekraïense vluchtelingen die naar Rusland willen, ongeacht wat Kiev daarvan vindt. De Oekraïense regering wees een dergelijk aanbod eerder gedecideerd af. De Amerikaanse buitenlandminister Antony Blinken noemde het Russische voorstel toen al "absurd".
Volgens de Russische persbureaus RIA en Interfax wordt vrijdag een tijdelijke wapenstilstand afgekondigd en komen er vluchtroutes vanuit Kiev, Tsjernihiv, Soemi, Charkov en Marioepol. Rusland zou wel op voorhand willen weten wie deze steden willen verlaten en met welk vervoersmiddel. De mensen die weg willen, mogen naar Rusland reizen of naar andere Oekraïense plaatsen. Het bestand gaat om 10.00 uur Moskouse tijd (8.00 uur in Nederland) in.
Het Kremlin meldde eerder deze week dat 2,5 miljoen mensen in Oekraïne, dat een grote Russisch sprekende minderheid heeft, hebben gevraagd de oostgrens te mogen oversteken om zich in veiligheid te brengen. President Poetin hield zijn achterban voor dat de invasie bedoeld is om "genocide" op deze bevolkingsgroep te voorkomen. Vaststaat inmiddels wel dat bijna hetzelfde aantal Oekraïners is gevlucht in westelijke richting, vooral naar Polen.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP) - De Russische president Vladimir Poetin is niet van plan om donderdag naar Turkije af te reizen voor gesprekken met zijn Oekraïense ambtgenoot Volodymyr Zelensky. Dat schrijft de onafhankelijke krant The Moscow Times op basis van anonieme bronnen rond het Kremlin.
52 minuten geledenAMMAN (ANP) - Jordanië heeft vier kankerpatiënten en twaalf van hun familieleden uit de Gazastrook geëvacueerd voor een behandeling, meldt staatspersbureau Petra. Het betreft de tweede groep kinderen uit het door oorlog verwoeste gebied, die wordt opgevangen. In februari kondigde de Jordaanse koning Abdullah, toen op bezoek in het Witte Huis, aan om voor in totaal tweeduizend zieke kinderen uit Gaza een medische behandeling te faciliteren.
57 minuten geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky weet nog steeds niet wie donderdag namens Rusland naar Turkije komt voor de geplande onderhandelingen met Oekraïne. Zelensky wil alleen meedoen aan de gesprekken als president Vladimir Poetin zelf komt, maar die heeft zijn aanwezigheid nog niet bevestigd.
1 uur geledenPAU (ANP/AFP) - De Franse premier François Bayrou ontkent dat hij al in de jaren negentig op de hoogte was van grootschalig misbruik op een katholieke school. Hij moest getuigen voor een parlementaire commissie over wat hij wist over het schandaal toen hij minister van Onderwijs was, van 1993 tot 1997.
3 uur geledenGRANADA (ANP/RTR) - De enorme stroomstoring in Spanje en Portugal van twee weken geleden is ontstaan in een onderstation in de zuidelijke stad Granada, meldt de Spaanse minister van Energie Sara Aagesen. Het is nog altijd niet duidelijk wat de oorzaak was van de stroomuitval.
5 uur geledenDOHA (ANP) - Donald Trump is onder de indruk van de nieuwe Syrische leider Ahmed al-Sharaa, heeft hij kort na een ontmoeting gezegd tegen journalisten. Hij omschreef de voormalige guerrillaleider als een "jonge, aantrekkelijke man" met een hele sterke achtergrond. De ontmoeting was volgens hem "geweldig".
6 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De nieuwe Duitse regeringsleider Friedrich Merz wil dat zijn land het sterkste leger van Europa krijgt. Duitsland moet zijn verdediging zodanig opvoeren dat "we onszelf niet hoeven te verdedigen", zei de bondskanselier in zijn eerste regeringsverklaring in het parlement na zijn aantreden vorige week.
7 uur geleden