Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Moskou noemt sancties tegen Wit-Russen onacceptabel

Moskou noemt sancties tegen Wit-Russen onacceptabel

MOSKOU/MINSK (ANP/AFP/RTR) - De sancties die Estland, Letland en Litouwen hebben ingesteld tegen leider Aleksandr Loekasjenko en 29 andere Wit-Russen vallen slecht in Moskou. De Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov noemde ze dinsdag onaanvaardbaar, en sprak steun uit voor Loekasjenko’s voorstel grondwettelijke hervormingen door te voeren.

De drie Baltische landen sluiten hun grenzen voor de dertig Wit-Russen en sluiten meer maatregelen niet uit. Ook de EU werkt aan strafmaatregelen, waaronder de bevriezing van banktegoeden van Wit-Russische functionarissen die betrokken waren bij geweld tegen betogers of fraude bij de herverkiezing van Loekasjenko.

Volgens Lavrov vellen westerse landen daarmee "vonnissen". "We zijn ervan overtuigd dat het Wit-Russische volk alle mogelijkheden heeft om dit probleem zelf op te lossen" , zei hij tegen een gehoor van studenten.

Tegenmaatregelen

Lavrov richtte zijn kritiek vooral op Litouwen, waar de Wit-Russische oppositieleider Svetlana Tichanovskaja toevlucht heeft gezocht. Hij beschuldigt dat land van "niet echt democratische methoden". Tichanovskaja heeft haar landgenoten opgeroepen tot een nationale staking op dinsdag.

Loekasjenko dreigde vorige week al met tegenmaatregelen in geval van sancties, zoals een verbod voor Europese landen om doorvoerroutes via zijn land te gebruiken. Hij zei dinsdag volgens staatspersbureau Belta economische druk te gaan uitvoeren door goederentransporten naar Russische in plaats van Baltische havens te laten lopen. De autocratische heerser erkende dat dat winst zal kosten. "Maar we kunnen een deal met de Russen sluiten over tarieven."

Ministers van de twee buurlanden treffen elkaar woensdag in Moskou. Het Kremlin zei eerder dat Loekasjenko in de komende weken ook naar de Russische hoofdstad afreist, voor een ontmoeting met president Poetin. Die heeft eerder steun van veiligheidstroepen toegezegd aan zijn bondgenoot.

Meer uit Buitenland

Taiwan onderstreept soevereiniteit na staatsbezoek Xi aan VS

TAIPEI (ANP/RTR) - Taiwan heeft geërgerd gereageerd op de uitspraken van de Chinese president Xi Jinping over de eilandstaat tijdens zijn staatsbezoek aan de Verenigde Staten. Taipei benadrukt dat alleen de Taiwanezen zelf kunnen beslissen over de soevereiniteit van Taiwan.

25 minuten geleden
Twee dode Israëliërs in Gazastrook door ontploffen eigen drone

JERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - In de Gazastrook zijn twee Israëlische reservisten om het leven gekomen doordat hun eigen drone ontplofte. Volgens het leger stortte het toestel vlak na het opstijgen neer in de eigen militaire post. Toen de twee de drone wilden oppakken, explodeerde die.

1 uur geleden
Xi: VS en China moeten nieuwe samenwerkingsvormen verkennen

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Chinese president Xi Jinping heeft gezegd dat China en de Verenigde Staten een nieuwe aanpak moeten verkennen voor de manier waarop grootmachten goed met elkaar kunnen omgaan. Ook zei hij dat de twee landen zich dienen te gedragen als "verantwoordelijke grootmachten".

3 uur geleden
President Iran: VS kunnen elk moment de oorlog beëindigen

NEW YORK (ANP) - Het is aan de Verenigde Staten om te beslissen of en wanneer ze de oorlog tegen Iran willen beëindigen, zei de Iraanse president Massoud Pezeshkian donderdag (lokale tijd) tegen de zender Fox News. "Wij zijn de oorlog nooit begonnen, maar als zij verder willen blijven vechten, zullen wij antwoorden met daadkracht en overtuiging."

3 uur geleden
Amnesty pleit voor afschaffing Amerikaanse immigratiedienst ICE

LONDEN (ANP) - Amnesty International heeft in een donderdag gepubliceerd rapport opgeroepen tot de afschaffing van de Amerikaanse immigratie- en douanedienst ICE. Die dienst is belast met de uitvoering van het harde optreden tegen immigranten van de regering van president Donald Trump.

7 uur geleden
Mamdani: Israël gebruikte VN als podium om genocide wit te wassen

NEW YORK (ANP) - De New Yorkse burgemeester Zohran Mamdani heeft fel uitgehaald naar de Israëlische premier Benjamin Netanyahu. Die nam eerder op donderdag tegenover de Algemene Vergadering van de VN in New York ruim de tijd om Mamdani's vermeende vergoelijking van geweld tegen Joden te bespreken.

10 uur geleden
Macron: Frankrijk zendt militairen en materieel naar Saudi-Arabië

PARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk is van plan militairen en defensiemateriaal naar Saudi-Arabië te sturen om daar de stad Yanbu te helpen beveiligen. Dat zei de Franse president Emmanuel Macron donderdag in een tv-interview. Het gaat onder meer om radarsystemen en afweer, zei hij, zonder expliciet in te gaan op wat voor soort afweer.

11 uur geleden