Moskou noemt sancties tegen Wit-Russen onacceptabel
MOSKOU/MINSK (ANP/AFP/RTR) - De sancties die Estland, Letland en Litouwen hebben ingesteld tegen leider Aleksandr Loekasjenko en 29 andere Wit-Russen vallen slecht in Moskou. De Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov noemde ze dinsdag onaanvaardbaar, en sprak steun uit voor Loekasjenko’s voorstel grondwettelijke hervormingen door te voeren.
De drie Baltische landen sluiten hun grenzen voor de dertig Wit-Russen en sluiten meer maatregelen niet uit. Ook de EU werkt aan strafmaatregelen, waaronder de bevriezing van banktegoeden van Wit-Russische functionarissen die betrokken waren bij geweld tegen betogers of fraude bij de herverkiezing van Loekasjenko.
Volgens Lavrov vellen westerse landen daarmee "vonnissen". "We zijn ervan overtuigd dat het Wit-Russische volk alle mogelijkheden heeft om dit probleem zelf op te lossen" , zei hij tegen een gehoor van studenten.
Tegenmaatregelen
Lavrov richtte zijn kritiek vooral op Litouwen, waar de Wit-Russische oppositieleider Svetlana Tichanovskaja toevlucht heeft gezocht. Hij beschuldigt dat land van "niet echt democratische methoden". Tichanovskaja heeft haar landgenoten opgeroepen tot een nationale staking op dinsdag.
Loekasjenko dreigde vorige week al met tegenmaatregelen in geval van sancties, zoals een verbod voor Europese landen om doorvoerroutes via zijn land te gebruiken. Hij zei dinsdag volgens staatspersbureau Belta economische druk te gaan uitvoeren door goederentransporten naar Russische in plaats van Baltische havens te laten lopen. De autocratische heerser erkende dat dat winst zal kosten. "Maar we kunnen een deal met de Russen sluiten over tarieven."
Ministers van de twee buurlanden treffen elkaar woensdag in Moskou. Het Kremlin zei eerder dat Loekasjenko in de komende weken ook naar de Russische hoofdstad afreist, voor een ontmoeting met president Poetin. Die heeft eerder steun van veiligheidstroepen toegezegd aan zijn bondgenoot.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/RTR) - Oekraïne heeft met luchtaanvallen op economische doelen in Rusland een doos van Pandora geopend, volgens president Vladimir Poetin. Rusland beantwoordt dat volgens hem met doelgerichte aanvallen op Oekraïne. "Het regime in Kyiv wil onze economie beschadigen, maar heeft een doos van Pandora geopend. Verwacht een antwoord waarmee de meest gevoelige sectoren van de economie doelwit zijn", aldus Poetin.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Unie stuurt blushelikopters en brandweerlieden naar Servië om te helpen bij het bestrijden van een grote natuurbrand. Eerder deze week vroeg de kandidaat-lidstaat nog hulp aan Rusland, wat niet werd gewaardeerd door de Europese Commissie.
3 uur geledenKYIV (ANP) - Oekraïne krijgt na een nieuwe nacht met dodelijke Russische luchtaanvallen meer luchtafweer van Frankrijk. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft gebeld met zijn Franse evenknie Emmanuel Macron en die zegde hem toe meer raketten te leveren, meldden beiden op X.
6 uur geledenFAGERSTA (ANP/AFP) - Het omgekomen slachtoffer door de aanval op een Zweedse middelbare school vrijdag ten noordwesten van Stockholm was een 17-jarig meisje. De politie heeft dit bekendgemaakt. Eerder werd duidelijk dat een persoon de aanval door een ex-scholier met een zwaard niet had overleefd. Er zijn drie gewonden gevallen.
8 uur geledenTEHERAN (ANP/DPA) - Iran heeft bekendgemaakt dat het een aantal Iraakse olietankers een veilige tocht door de Straat van Hormuz heeft gegarandeerd. De belofte volgt op een bezoek afgelopen week van de Iraanse parlementsvoorzitter Bagher Ghalibaf aan Bagdad. Het Iraanse staatspersbureau IRNA vermeldt niet om hoeveel tankers het gaat.
9 uur geledenKYIV (ANP/DPA) - De Duitse minister van Buitenlandse Zaken, Johann Wadephul, is op bezoek in Kyiv. "We staan achter Oekraïne. We steunen het. Het zal dit militaire conflict winnen", zei hij na aankomst met een speciale trein, over de oorlog met Rusland.
13 uur geledenLONDEN (ANP) - Larry the Cat, de kat die bij de Britse premier woont op 10 Downing Street in Londen, is niet dood. Dat wordt gemeld op het X-account van het dier. Eerder bracht het nieuwsmedium Politics UK naar buiten dat Larry was overleden, maar dat is inmiddels gerectificeerd.
15 uur geleden