Moskou noemt sancties tegen Wit-Russen onacceptabel
MOSKOU/MINSK (ANP/AFP/RTR) - De sancties die Estland, Letland en Litouwen hebben ingesteld tegen leider Aleksandr Loekasjenko en 29 andere Wit-Russen vallen slecht in Moskou. De Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov noemde ze dinsdag onaanvaardbaar, en sprak steun uit voor Loekasjenko’s voorstel grondwettelijke hervormingen door te voeren.
De drie Baltische landen sluiten hun grenzen voor de dertig Wit-Russen en sluiten meer maatregelen niet uit. Ook de EU werkt aan strafmaatregelen, waaronder de bevriezing van banktegoeden van Wit-Russische functionarissen die betrokken waren bij geweld tegen betogers of fraude bij de herverkiezing van Loekasjenko.
Volgens Lavrov vellen westerse landen daarmee "vonnissen". "We zijn ervan overtuigd dat het Wit-Russische volk alle mogelijkheden heeft om dit probleem zelf op te lossen" , zei hij tegen een gehoor van studenten.
Tegenmaatregelen
Lavrov richtte zijn kritiek vooral op Litouwen, waar de Wit-Russische oppositieleider Svetlana Tichanovskaja toevlucht heeft gezocht. Hij beschuldigt dat land van "niet echt democratische methoden". Tichanovskaja heeft haar landgenoten opgeroepen tot een nationale staking op dinsdag.
Loekasjenko dreigde vorige week al met tegenmaatregelen in geval van sancties, zoals een verbod voor Europese landen om doorvoerroutes via zijn land te gebruiken. Hij zei dinsdag volgens staatspersbureau Belta economische druk te gaan uitvoeren door goederentransporten naar Russische in plaats van Baltische havens te laten lopen. De autocratische heerser erkende dat dat winst zal kosten. "Maar we kunnen een deal met de Russen sluiten over tarieven."
Ministers van de twee buurlanden treffen elkaar woensdag in Moskou. Het Kremlin zei eerder dat Loekasjenko in de komende weken ook naar de Russische hoofdstad afreist, voor een ontmoeting met president Poetin. Die heeft eerder steun van veiligheidstroepen toegezegd aan zijn bondgenoot.
Meer uit Buitenland
ISLAMABAD/KABUL (ANP/RTR) - Door luchtaanvallen in de Afghaans-Pakistaanse grensregio zijn maandag zeker 28 militanten gedood, meldt de Pakistaanse regering. Volgens een Pakistaanse veiligheidsfunctionaris richtten de aanvallen zich op de Afghaanse provincies Paktika en Kunar.
12 minuten geledenBERLIJN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft gezegd dat hij de steun van zijn partij heeft gekregen om aan te blijven. Zijn positie is onder druk komen te staan door de zware nederlagen van zijn christendemocraten (CDU) bij deelstaatverkiezingen.
30 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zijn Oekraïense ambtsgenoot Volodymyr Zelensky zondag gevraagd aanvallen te staken op Russische raffinaderijen. Dat schrijft zakenkrant Financial Times (FT), die informatie van bronnen kreeg over het telefoongesprek. Trump zou bezorgd zijn over de brandstofprijzen.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Het Kremlin stelt dat de overwinning van de radicaal-rechtse AfD in Mecklenburg-Voor-Pommeren grotendeels te wijten is aan het feit dat Duitsland duur Amerikaans gas importeert in plaats van goedkoper Russisch gas.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Grote Amerikaanse media die worden geweerd uit het Witte Huis, stappen naar de rechter om die maatregel teruggedraaid te krijgen. CNN, MS NOW en Politico stellen in een gezamenlijke verklaring dat de persvrijheid op het spel staat. Ze schrijven dat ze het recht van burgers verdedigen op onafhankelijke journalistiek waar de overheid zich inhoudelijk niet mee bemoeit.
2 uur geledenPORTSMOUTH (ANP/AFP) - Twee bemanningsleden zijn maandag gewond geraakt doordat een tanker die door de Straat van Hormuz voer werd aangevallen, meldt de Britse scheepvaartmonitor UKMTO.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Bij een grote internationale operatie zijn tientallen criminele organisaties opgerold en zijn ruim 490 mensen gearresteerd, meldt de Belgische Federale Politie maandag. Tijdens de operatie zijn ook ruim 156,9 ton drugs, 201 wapens en 3131 stuks munitie en explosieven in beslag genomen. Ook grote hoeveelheden geld en sieraden werden geconfisqueerd, naast honderden wilde dieren en vee.
2 uur geleden