Moskou meldt Oekraïense beschieting kerncentrale Zaporizja
MOSKOU/WENEN (ANP/RTR) - Het Russische ministerie van Defensie maakt melding van Oekraïense beschietingen van stroomkabels van de kerncentrale in Enerhodar in de provincie Zaporizja. Volgens de Russen beschieten de Oekraïners vanaf de noordelijke oever van de rivier de Dnjepr de kerncentrale die op de zuidelijke oever ligt. De centrale is begin maart in handen van de Russische strijdkrachten gevallen.
Oekraïne maakt sindsdien vaak melding van Russische beschietingen van het door Russen ingenomen complex waar de grootste kerncentrale van Europa is gevestigd. Rusland stelt dat Oekraïne de centrale regelmatig onder vuur neemt. Volgens een zegsman van de Russische atoomenergiemaatschappij Rosenergoatom zijn er dit weekeinde artilleriebeschietingen geweest "vooral op speciaal gebouw nummer 2 waar verse splijtstof ligt opgeslagen".
Het Oekraïense atoomenergieagentschap Energoatom heeft in een verklaring gezegd dat de Russen verantwoordelijk zijn voor beschietingen van de kerncentrale. De chef van de atoomwaakhond IAEA van de Verenigde Naties, Rafael Grossi, heeft berichten uit Enerhodar "buitengewoon verontrustend" en "volstrekt onacceptabel" genoemd. "Je speelt met vuur." Er zou geen sprake zijn van verhoogde stralingsniveaus.
Volgens de atoomwaakhond zijn er een aantal krachtige explosies bij de kerncentrale geweest. Die zouden zijn waargenomen door waarnemers van de IAEA ter plaatse. Grossi roept wie er ook achter de beschietingen zit, op er onmiddellijk mee op te houden. Het IAEA streeft ernaar dat het complex onder zijn toezicht komt en dat de strijdende partijen beloven het niet te betreden en buiten de oorlogshandelingen te houden.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/AFP) - António Guterres, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, is "diep verontrust" door de Amerikaanse aanvallen op Venezuela, zegt zijn woordvoerder. Volgens hem kan deze actie een "gevaarlijk precedent" scheppen.
11 minuten geledenCRANS-MONTANA (ANP/RTR/DPA) - Het Zwitserse Openbaar Ministerie heeft een strafrechtelijk onderzoek geopend naar de managers van de bar in Crans-Montana waar tijdens nieuwjaarsnacht een dodelijke brand plaatsvond. Ze worden verdacht van "dood door nalatigheid, lichamelijk letsel door nalatigheid en het veroorzaken van een brand door nalatigheid".
54 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland weerspreekt het bericht van Reuters dat de Venezolaanse vicepresident Delcy Rodríguez in Rusland is. Vier ingewijden hadden dat aan het persbureau gemeld.
56 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Venezolaanse president Nicolás Maduro wordt vastgehouden op een militair schip dat op weg is naar New York. Vandaar worden hij en zijn vrouw "met helikopters" overgebracht naar de Amerikaanse stad. Dat heeft de Amerikaanse president Donald Trump gezegd in een telefoongesprek met nieuwszender Fox.
59 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Er worden plannen gemaakt om de Venezolaanse president Nicolás Maduro naar New York te brengen, meldden ingewijden aan nieuwszender CNN. Daar is Maduro aangeklaagd en zou hij terechtstaan.
1 uur geledenCARACAS (ANP/RTR) - De Venezolaanse vicepresident Delcy Rodríguez is na de gevangenneming van president Nicolás Maduro uitgeweken naar Rusland. Dat melden vier ingewijden aan persbureau Reuters. Rodríguez was eerder nog te horen in een audiofragment op de Venezolaanse staatstelevisie, waarin ze de VS opriep om te bewijzen dat Maduro nog in leven is.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance heeft gezegd dat president Donald Trump de Venezolaanse leider Nicolás Maduro uitwegen heeft geboden. "De president bood meerdere uitwegen aan, maar hij was gedurende het hele proces zeer duidelijk: de drugshandel moet stoppen en de gestolen olie moet terug naar de Verenigde Staten." Maduro is volgens Vance "de nieuwste persoon die aan den lijve ondervindt dat president Trump meent wat hij zegt".
1 uur geleden