Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Moskou meldt Oekraïense beschieting kerncentrale Zaporizja

Moskou meldt Oekraïense beschieting kerncentrale Zaporizja

MOSKOU/WENEN (ANP/RTR) - Het Russische ministerie van Defensie maakt melding van Oekraïense beschietingen van stroomkabels van de kerncentrale in Enerhodar in de provincie Zaporizja. Volgens de Russen beschieten de Oekraïners vanaf de noordelijke oever van de rivier de Dnjepr de kerncentrale die op de zuidelijke oever ligt. De centrale is begin maart in handen van de Russische strijdkrachten gevallen.

Oekraïne maakt sindsdien vaak melding van Russische beschietingen van het door Russen ingenomen complex waar de grootste kerncentrale van Europa is gevestigd. Rusland stelt dat Oekraïne de centrale regelmatig onder vuur neemt. Volgens een zegsman van de Russische atoomenergiemaatschappij Rosenergoatom zijn er dit weekeinde artilleriebeschietingen geweest "vooral op speciaal gebouw nummer 2 waar verse splijtstof ligt opgeslagen".

Het Oekraïense atoomenergieagentschap Energoatom heeft in een verklaring gezegd dat de Russen verantwoordelijk zijn voor beschietingen van de kerncentrale. De chef van de atoomwaakhond IAEA van de Verenigde Naties, Rafael Grossi, heeft berichten uit Enerhodar "buitengewoon verontrustend" en "volstrekt onacceptabel" genoemd. "Je speelt met vuur." Er zou geen sprake zijn van verhoogde stralingsniveaus.

Volgens de atoomwaakhond zijn er een aantal krachtige explosies bij de kerncentrale geweest. Die zouden zijn waargenomen door waarnemers van de IAEA ter plaatse. Grossi roept wie er ook achter de beschietingen zit, op er onmiddellijk mee op te houden. Het IAEA streeft ernaar dat het complex onder zijn toezicht komt en dat de strijdende partijen beloven het niet te betreden en buiten de oorlogshandelingen te houden.

Meer uit Buitenland

President Guinee-Bissau in Senegal aangekomen na coup

DAKAR (ANP/AFP) - De president van het West-Afrikaanse Guinee-Bissau, Umaro Sissoco Embaló, is "veilig en wel" aangekomen in Senegal, meldt het Senegalese ministerie van Buitenlandse Zaken. Embaló werd naar eigen zeggen opgepakt tijdens een militaire staatsgreep in zijn land.

1 uur geleden
Zelensky: delegaties spreken deze week verder over vredesplan

KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky meldt dat Oekraïense en Amerikaanse delegaties eind deze week bij elkaar komen om verder te praten over de plannen om de oorlog tussen Rusland en Oekraïne te beëindigen.

3 uur geleden
VS onderzoeken asielaanvragen die zijn goedgekeurd onder Biden

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten onderzoeken alle asielaanvragen die zijn goedgekeurd toen de vorige president Joe Biden aan de macht was. Dat maakte het ministerie van Binnenlandse Veiligheid bekend nadat twee leden van de Nationale Garde waren neergeschoten in hoofdstad Washington. De autoriteiten verdenken een Afghaanse man van die schietpartij.

4 uur geleden
Louvre verhoogt toegangsprijs voor niet-Europeanen

PARIJS (ANP/AFP) - Het Louvre verhoogt de toegangsprijs voor niet-Europese bezoekers met 45 procent. Het museum heeft dit besloten, nadat de maatregel was voorgesteld door de Franse regering. Dit betekent dat een kaartje vanaf 14 januari voor hen straks 32 euro kost, een toename van 10 euro.

4 uur geleden
EU-buitenlandministers roepen Israël op Palestijnen te beschermen

BERLIJN (ANP/RTR/AFP) - Buitenlandministers van Frankrijk, Duitsland, Italië en het Verenigd Koninkrijk hebben Israël opgeroepen Palestijnen te beschermen in de bezette gebieden. Dat is volgens hen onderdeel van internationale wetgeving.

6 uur geleden
Poetin verdedigt Amerikaanse gezant Witkoff

BISJKEK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Russische president Vladimir Poetin heeft het opgenomen voor de Amerikaanse onderhandelaar Steve Witkoff. Poetin noemde de Amerikaan intelligent en beleefd en sprak tegen dat hij pro-Russisch zou zijn.

6 uur geleden
Verdachte schietpartij Washington reed door hele VS

WASHINGTON (ANP) - De Afghaanse verdachte van het neerschieten van twee gardisten in hoofdstad Washington reed voorafgaand aan de schietpartij door het hele land naar de hoofdstad. Hij kwam volgens de autoriteiten uit de staat Washington, aan de westkust.

6 uur geleden