Moskou meldt aanvallen op militaire doelen in onder meer Kyiv
MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft volgens het Russische ministerie van Defensie maandag raketaanvallen op militaire doelen in onder meer Kyiv uitgevoerd. Daar wordt ook de energiestructuur toe gerekend. Er zouden zeker drie installaties van een elektriciteitsmaatschappij zijn geraakt. Moskou bestrijdt dat er in Kyiv een kinderziekenhuis als doelwit was uitgekozen, zoals Oekraïne stelt. De schade aan het hospitaal zou volgens Moskou zijn veroorzaakt door een afweerraket van de Oekraïense luchtverdediging of door brokstukken.
De burgemeester van Kyiv, Vitali Klitsjko, heeft melding gemaakt van schade door een aanval op het Okhmatdyt kinderziekenhuis. Daarbij zijn volgens hem zestien gewonden gevallen, inclusief zeven kinderen.
Het Russische defensieministerie spreekt van een reeks raketaanvallen op militaire vliegvelden en de defensie-industrie in Oekraïne. Volgens Moskou was dit een reactie op eerdere Oekraïense aanvallen op de energiesector in Rusland. Bij de raketaanvallen van maandag zouden volgens Russische meldingen ook drie HIMARS-raketlanceersystemen zijn verwoest en meerdere buitenlandse specialisten die ze bedienden, zijn gedood. HIMARS is een Amerikaans mobiel raketartilleriesysteem.
Er zijn meerdere steden in Oekraïne door explosies getroffen en er zijn voor zover bekend in totaal circa dertig doden gevallen volgens plaatselijke autoriteiten, onder meer in Kryvyi Rih en in Dnipro. De meeste Russische raketten zijn volgens Oekraïne onschadelijk gemaakt voor ze doel troffen. De Oekraïense luchtmacht zegt dertig van de 38 inkomende raketten te hebben onderschept.
Meer uit Buitenland
HAMBURG (ANP) - Kabels in de Noordzee moeten beter worden beveiligd tegen mogelijke sabotage of hacks, vinden de regeringsleiders van België, Denemarken, Frankrijk, Duitsland, Ierland, Luxemburg, Nederland, Noorwegen en het Verenigd Koninkrijk. Ze spreken af nauwer samen te werken op het gebied van defensie en andere vormen van beveiliging van de onderwaterinfrastructuur. Maandag zijn de staatshoofden en premiers aanwezig op de Noordzeetop in Hamburg, waar veiligheid hoog op de agenda staat.
1 uur geledenKHARTOUM (ANP/AFP) - Meer dan drie miljoen Soedanezen die ontheemd zijn geraakt in de oorlog zijn weer naar hun huizen teruggekeerd, hoewel er in grote delen van het land nog steeds zwaar gevochten wordt.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten blijven voor altijd met "een heel sterke" strijdmacht in Europa, verzekert NAVO-topman Mark Rutte. De VS zullen zich meer op de concurrentiestrijd met China richten en meer aan Europa zelf overlaten, maar gaan volgens hem niet weg.
1 uur geledenHAMBURG (ANP) - De geopolitieke onrust drukt zijn stempel op de Noordzeetop, die oorspronkelijk vooral over windenergie op zee ging. Maar "we kunnen het tegenwoordig niet hebben over energie zonder ook veiligheid te bespreken", zei de Deense premier Mette Frederiksen op de internationale bijeenkomst in Hamburg.
1 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse premier Viktor Orbán zegt dat zijn regering de ambassadeur van Oekraïne gaat ontbieden omdat de Oekraïense regering zou proberen zich te bemoeien met de Hongaarse parlementsverkiezingen van 12 april. Hij meldt dat in een video op Facebook. De premier staat in de peilingen achter op zijn grote rivaal Peter Magyar.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Het Amerikaanse vliegdekschip USS Abraham Lincoln is met andere schepen aangekomen in het Midden-Oosten, meldt het Amerikaanse leger. Met de Lincoln is de Amerikaanse vuurkracht in de regio aanzienlijk versterkt, terwijl de spanningen met Iran weer hoog zijn opgelopen.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Oekraïne moet de 90 miljard euro die het van de EU leent ook kunnen gebruiken om Amerikaanse wapens te kopen, maant NAVO-chef Mark Rutte. Vooral Frankrijk wil dat Oekraïne de miljarden alleen in Europa besteedt, maar landen als Nederland wijzen erop dat het land bijvoorbeeld nog niet zonder Amerikaanse Patriot-luchtverdedigingsraketten kan.
3 uur geleden