Moskou: EU voedt confrontatie met missie Armenië
MOSKOU (ANP/AFP) - De waarnemers van de Europese Unie die bij de instabiele grens tussen Armenië met Azerbeidzjan gaan patrouilleren, wakkeren volgens Rusland de spanningen in de regio aan. Hun aanwezigheid zal "de geopolitieke confrontatie in de regio alleen maar aanwakkeren en de huidige tegenstellingen verergeren", aldus het ministerie van Buitenlandse Zaken in Moskou.
De civiele EU-missie moet een bijdrage leveren aan de bemiddelingspogingen van EU-president Charles Michel, die probeert de strijd tussen de twee buren over vooral de enclave Nagorno-Karabach te sussen. Armenië, dat traditioneel steun krijgt van Rusland maar zich de laatste tijd beklaagt over een gebrek daaraan, voelt zich bedreigd door Azerbeidzjan. Armenië is de onderliggende partij en heeft stukken grondgebied moeten afstaan.
De regering in de Armeense hoofdstad Jerevan vindt dat Rusland zijn rol als vredeshandhaver niet goed vervult, en vroeg daarom de EU een missie te sturen. EU-buitenlandchef Josep Borrell sprak deze week van "een nieuwe fase in de betrokkenheid van de EU bij de zuidelijke Kaukasus". Eind vorig jaar waren er al kortstondig enkele tientallen EU-waarnemers in Armenië gestationeerd.
De boodschap uit Moskou komt op een moment waarop Rusland westerse landen ervan beschuldigt deel te nemen aan de oorlog in Oekraïne door moderne aanvalstanks te leveren aan Kiev.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten roepen Cambodja en Thailand op om de gevechten te staken. De landen moeten terugkeren naar de afspraken die ze gemaakt hebben in oktober, zegt minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio. Dit conflict is een van de conflicten waar de regering van Donald Trump een einde aan gemaakt zegt te hebben.
1 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - Het bestand in Gaza kan de tweede fase niet ingaan zolang Israël het bestand blijft schenden, zegt Hamas dinsdag. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zei dit weekend juist te verwachten dat de tweede fase snel kan beginnen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Oekraïne moet toegeven in de vredesonderhandelingen nu Rusland aan de winnende hand is, stelt de Amerikaanse president Donald Trump. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky "moet beginnen dingen te accepteren".
3 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - Israël heropent woensdag naar eigen zeggen de Allenby-grensovergang tussen Jordanië en de door Israël bezette Westelijke Jordaanoever voor vrachtwagens met hulpgoederen voor Gaza. Dat is voor het eerst sinds eind september.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De kritiek van de VS dat de vrijheid in Europa in gevaar is, is volgens EU-buitenlandchef Kaja Kallas aan het verkeerde adres gericht. De Verenigde Staten zouden dergelijke kritiek beter aan Rusland kunnen richten, zei ze op een bijeenkomst over buitenlands beleid in het Europees Parlement.
5 uur geledenAOMORI (ANP/AFP) - Het aantal gewonden door de zware beving die maandag plaatsvond nabij Japan, is opgelopen tot zeker vijftig. Dat meldt het Japanse persbureau Kyodo. Ook raakten wegen beschadigd en kwamen enkele duizenden mensen tijdelijk zonder stroom te zitten. De tsunamiwaarschuwing die vrijwel direct na de beving werd uitgevaardigd, is inmiddels ingetrokken.
5 uur geledenROME/VATICAANSTAD (ANP) - Paus Leo XIV hoopt dat de gesprekken over een einde aan de oorlog in Oekraïne leiden tot een duurzame vrede. Dat heeft hij volgens het Vaticaan tegen president Volodymyr Zelensky gezegd tijdens een audiëntie in de zomerresidentie van de paus, Castel Gandolfo. Zelensky is in Italië als onderdeel van een reeks gesprekken in Europa. Hij zegt de paus "diep erkentelijk" te zijn voor zijn steun.
5 uur geleden