Moskou dreigt met olieboycot tegen landen die maximumprijs willen
MOSKOU (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Rusland zal geen olie meer verkopen aan landen die maximumprijzen voor Russische olie willen instellen. De Verenigde Staten pleiten voor een dergelijk prijsplafond. De G7, een groep van zeven grote industrielanden, zou dat plan vrijdag officieel willen steunen.
Bij het plan weigeren de deelnemende landen meer te betalen voor Russische olie dan een onderling afgesproken prijs. De Duitse bondskanselier Olaf Scholz stelde eerder dat het plan alleen zou kunnen werken als het wereldwijd steun krijgt, maar de VS menen dat dit niet nodig is. Grote kopers van Russische olie als Turkije en India kunnen namelijk de maximumprijs gebruiken in hun onderhandelingen met Rusland.
Rusland stelt dat de maximumprijzen de wereldwijde oliemarkt zullen verstoren. De Russische vicepremier Alexander Novak waarschuwde al dat zijn land geen olie zal leveren aan landen die niet aan de marktregels willen voldoen. Maar Rusland heeft vanwege een gedeeltelijke boycot van de Europese Unie al eerder olie onder de marktprijs verkocht.
Of de EU het maximumprijzenplan zal omarmen valt nog te bezien. Met name Hongarije, dat voor zijn olie grotendeels afhankelijk is van Rusland, ligt dwars. Voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie riep vrijdag evenwel op om ook over maximumprijzen voor Russisch gas na te denken. Ook hier ligt Hongarije mogelijk dwars, want dat land besloot onlangs meer Russisch gas af te gaan nemen.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie voert gesprekken met de haven van Rotterdam en andere grote havens over de opslag van gezamenlijk ingekochte kritieke mineralen. Dat meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden. In december kondigde de Europese Commissie plannen aan om voor belangrijke grondstoffen minder afhankelijk te worden van China. Daar maakt gezamenlijke inkoop deel van uit.
1 uur geledenALPHEN AAN DEN RIJN (ANP) - Zeeman heeft in 2025 meer omzet geboekt dan een jaar eerder, ondanks dat de kledingdiscounter minder spullen verkocht. Dat meldt Zeeman in het jaarlijkse mvo-verslag.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een grote meerderheid van de vakbondsleden onder rijksambtenaren heeft ingestemd met de afspraken die vakbonden en het kabinet maakten over een nieuwe cao. Eind april kwam het al tot een principeakkoord over een loonsverhoging, na weken vol stakingen van rijksambtenaren tegen de nullijn waar de regering lang aan vasthield.
1 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - De voorzitter van de handelscommissie van het Europees Parlement, Bernd Lange, is "behoorlijk blij" met het akkoord van de EU over de handelsdeal met de Verenigde Staten. Het parlement, de Europese Commissie en de lidstaten hebben tot diep in de nacht onderhandeld. Volgens Lange zijn ze het eens geworden over een vangnet voor het geval dat de VS zich niet aan de afspraken houdt.
3 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Het Verenigd Koninkrijk heeft bepaalde sancties op Russische olieproducten afgezwakt. De import van kerosine en diesel die in andere landen is geraffineerd uit Russische olie is vanaf woensdag weer toegestaan, meldt de Britse regering. Het land versoepelt ook bepaalde sancties tegen het vervoer van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) uit enkele Russische installaties.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Ook Rabobank en ABN AMRO sluiten zich aan bij een groep Europese banken voor de lancering van een zogeheten euro-stablecoin. Met deze cryptomunt willen de banken een Europees alternatief bieden voor de door de Verenigde Staten gedomineerde stablecoinmarkt.
3 uur geledenPRAAG (ANP) - Het Tsjechische defensiebedrijf CSG, met beursnotering in Amsterdam, heeft mede door een groei in verkoop van defensiesystemen meer omzet geboekt. Dat meldt het bedrijf in zijn kwartaalcijfers. Eerder deze maand kwam CSG nog in opspraak nadat onderzoeksplatform Hunterbrook het bedrijf had beschuldigd van "verfraaiing van cijfers" en "ruzies in de top van het bedrijf".
4 uur geleden