Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Moskeeën willen excuses van Almere en Schoof om schending rechten

Moskeeën willen excuses van Almere en Schoof om schending rechten

ALMERE (ANP) - Het samenwerkingsverband van moskeekoepels K9 verwacht excuses van de gemeente Almere en van premier en voormalig NCTV-baas Dick Schoof voor de behandeling van de moslimgemeenschap. Dinsdag publiceerde de Ombudsman Metropool Amsterdam een rapport waarin staat dat Almere moskeeën liet monitoren door een bedrijf, gefinancierd met geld van de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV). Almere is volgens de ombudsman "ernstig nalatig" geweest bij de bescherming van de grondrechten van moslimgemeenschappen.

De K9 is "furieus", aldus een woordvoerder. De monitoring gebeurde zonder medeweten van de moskeeën en de gemeenteraad. Dit speelde in meerdere gemeenten, meldde NRC in 2021. Het vertrouwen met de Almeerse moslimgemeenschap is sindsdien nog niet hersteld, zegt de K9. Er zijn volgens een woordvoerder van de organisatie "een aantal gesprekjes" gevoerd, maar het college van burgemeester en wethouders had "proactief" moeten handelen, in plaats van wachten op het rapport van de ombudsman.

In 2023 bood burgemeester Hein van der Loo al excuses aan voor de "vertrouwensbreuk" die is ontstaan tussen de islamitische gemeenschap en de gemeente. Maar de K9 wil dat spijt wordt betuigd "voor wat er gebeurd is". Ook willen de moskeekoepels horen wat Almere gaat doen om discriminatie tegen te gaan.

Schoof

Ook op landelijk niveau moeten er excuses komen, vindt de K9. De conclusies van de ombudsman passen volgens de koepels "naadloos" in een rij met misstanden waarbij discriminatie een rol speelde, zoals de toeslagenaffaire. Schoof was secretaris-generaal van het ministerie van Justitie en Veiligheid en daarvoor jarenlang de baas van de NCTV. "Schoof zou door zijn verleden dé persoon kunnen zijn die het vertrouwen kan herstellen", aldus de K9. "Hij kan zeggen: er zijn grote fouten gemaakt, we gaan het helemaal anders doen."

Het Contactorgaan Moslims en Overheid (CMO) ziet dat anders. Voorzitter Muhsin Köktaş wijst erop dat het monitoren van moslims eerder nog in het geheim gebeurde. "Nu heeft de Kamer er openlijk mee ingestemd." Hij verwijst naar de motie-Becker waarin het kabinet wordt gevraagd gegevens over Nederlanders met een migratieachtergrond bij te houden. Ook het kabinet-Schoof zelf zet moslims volgens Köktaş weg. Zo zei vicepremier Mona Keijzer dat "Jodenhaat bijna onderdeel is van de islamitische cultuur". Het CMO wil met het kabinet in gesprek. "Wij willen horen of wij ook bij Nederland horen."

Meer uit Binnenland

Voor het derde jaar op rij minder verkeersongelukken

DEN HAAG (ANP) - Er waren iets minder verkeersongelukken in 2025 dan een jaar eerder. Dat blijkt uit een analyse van het ANP van nieuwe politiecijfers. De politie registreerde het afgelopen jaar ongeveer 75.800 wegongevallen, ruim 600 minder dan in 2024. Het aantal verkeersongelukken daalt daarmee voor de derde keer op rij.

1 uur geleden
Man zwaargewond bij steekincident in Eindhoven

EINDHOVEN (ANP) - Een man in Eindhoven is in de nacht van vrijdag op zaterdag zwaargewond geraakt bij een steekincident. Dat meldt de politie op X. Er zijn twee verdachten aangehouden.

4 uur geleden
In de nacht plaatselijk dichte mist in het noorden van het land

DE BILT (ANP) - In de noordelijke helft van het land kan het verkeer in de nacht van vrijdag op zaterdag plaatselijk last hebben van dichte mist, aldus het KNMI. In de loop van de nacht neemt de kans hierop vanuit het zuiden af.

8 uur geleden
Kabinet betaalt 5,7 miljoen euro voor kunstroof Drents Museum

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft 5,7 miljoen euro betaald voor de kunstroof in het Drents Museum van begin vorig jaar. Toen werd onder meer een gouden helm uit Roemenië gestolen. Dat meldt demissionair minister Gouke Moes (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, BBB) in een brief aan de Tweede Kamer.

15 uur geleden
Nederland wil niet morrelen aan EU-toelatingsregels voor Oekraïne

DEN HAAG (ANP) - Nederland is niet genegen de toetredingseisen voor Oekraïne tot de EU te versoepelen, zei demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) vrijdag. Het plan waaraan de Europese Commissie zou werken om Oekraïne een lichte variant van het EU-lidmaatschap toe te kennen zodat Oekraïne snel kan toetreden, is hem niet bekend, zei Van Weel na afloop van de ministerraad. De huidige toetredingscriteria zijn voor Nederland heilig.

19 uur geleden
OM eist 14 jaar cel en tbs tegen verdachte zedenzaak Barendrecht

ROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft vrijdag veertien jaar cel en tbs met dwangverpleging geëist tegen de 46-jarige Mels van B. uit Barendrecht voor het jarenlang ernstig seksueel misbruiken van jonge meisjes.

19 uur geleden
Drukte bij informatiepunt over explosie in Utrechts stadhuis

UTRECHT (ANP) - Tientallen getroffen bewoners van Utrecht zijn na de grote explosie in het centrum naar het gemeentelijk informatiepunt gekomen in het stadhuis. Ze werden daar toegesproken door burgemeester Dijksma, die hen een hart onder de riem stak.

19 uur geleden