Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Moskeeën willen excuses van Almere en Schoof om schending rechten

Moskeeën willen excuses van Almere en Schoof om schending rechten

ALMERE (ANP) - Het samenwerkingsverband van moskeekoepels K9 verwacht excuses van de gemeente Almere en van premier en voormalig NCTV-baas Dick Schoof voor de behandeling van de moslimgemeenschap. Dinsdag publiceerde de Ombudsman Metropool Amsterdam een rapport waarin staat dat Almere moskeeën liet monitoren door een bedrijf, gefinancierd met geld van de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV). Almere is volgens de ombudsman "ernstig nalatig" geweest bij de bescherming van de grondrechten van moslimgemeenschappen.

De K9 is "furieus", aldus een woordvoerder. De monitoring gebeurde zonder medeweten van de moskeeën en de gemeenteraad. Dit speelde in meerdere gemeenten, meldde NRC in 2021. Het vertrouwen met de Almeerse moslimgemeenschap is sindsdien nog niet hersteld, zegt de K9. Er zijn volgens een woordvoerder van de organisatie "een aantal gesprekjes" gevoerd, maar het college van burgemeester en wethouders had "proactief" moeten handelen, in plaats van wachten op het rapport van de ombudsman.

In 2023 bood burgemeester Hein van der Loo al excuses aan voor de "vertrouwensbreuk" die is ontstaan tussen de islamitische gemeenschap en de gemeente. Maar de K9 wil dat spijt wordt betuigd "voor wat er gebeurd is". Ook willen de moskeekoepels horen wat Almere gaat doen om discriminatie tegen te gaan.

Schoof

Ook op landelijk niveau moeten er excuses komen, vindt de K9. De conclusies van de ombudsman passen volgens de koepels "naadloos" in een rij met misstanden waarbij discriminatie een rol speelde, zoals de toeslagenaffaire. Schoof was secretaris-generaal van het ministerie van Justitie en Veiligheid en daarvoor jarenlang de baas van de NCTV. "Schoof zou door zijn verleden dé persoon kunnen zijn die het vertrouwen kan herstellen", aldus de K9. "Hij kan zeggen: er zijn grote fouten gemaakt, we gaan het helemaal anders doen."

Het Contactorgaan Moslims en Overheid (CMO) ziet dat anders. Voorzitter Muhsin Köktaş wijst erop dat het monitoren van moslims eerder nog in het geheim gebeurde. "Nu heeft de Kamer er openlijk mee ingestemd." Hij verwijst naar de motie-Becker waarin het kabinet wordt gevraagd gegevens over Nederlanders met een migratieachtergrond bij te houden. Ook het kabinet-Schoof zelf zet moslims volgens Köktaş weg. Zo zei vicepremier Mona Keijzer dat "Jodenhaat bijna onderdeel is van de islamitische cultuur". Het CMO wil met het kabinet in gesprek. "Wij willen horen of wij ook bij Nederland horen."

Meer uit Binnenland

Optredens Ye in GelreDome kunnen doorgaan, vergunning is verleend

ARNHEM (ANP) - De Amerikaanse rapper Ye, voorheen bekend als Kanye West, kan over ruim een week optreden in het stadion GelreDome in Arnhem. De gemeente heeft een evenementenvergunning verleend voor de beide concerten.

19 minuten geleden
Belaagde voorstanders azc verlaten protest Uithoorn

UITHOORN (ANP) - De voorstanders van een asielopvang in het Noord-Hollandse Uithoorn hebben donderdagavond een einde gemaakt aan hun protest bij het gemeentehuis. Ze vertrokken nadat ze waren belaagd door tegenstanders van de opvang. Die gooiden onder meer met flessen en eieren. Ook werden enkele rookbommen afgestoken. De politie hield de beide groepen uit elkaar.

33 minuten geleden
Honderden mensen demonstreren tegen en voor azc Uithoorn

UITHOORN (ANP) - Voorstanders en tegenstanders van de komst van een asielzoekerscentrum demonstreren donderdagavond in het Noord-Hollandse Uithoorn. Enkele honderden anti-azc-betogers liepen in een mars vanaf de beoogde locatie van de opvang naar een plein bij het gemeentehuis, waar PVV-leider Geert Wilders ze toesprak.

1 uur geleden
Van den Brink versoepelt asielbeleid voor Afghaanse vrouwen

DEN HAAG (ANP) - Afghaanse vrouwen en meisjes die zich als asielzoeker melden in Nederland, maken meer kans om hier te mogen blijven. Door een besluit van asielminister Bart van den Brink komen zij "in verreweg de meeste gevallen" in aanmerking voor een verblijfsvergunning, meldt zijn ministerie.

2 uur geleden
Vulgraad gasopslagen blijft achter, staatsbedrijf EBN springt bij

DEN HAAG (ANP) - Energiebedrijven slaan tot nu toe "nauwelijks" gas op voor de komende winter. Dat schrijft klimaat- en energieminister Stientje van Veldhoven (D66) aan de Tweede Kamer. Staatsbedrijf EBN is op verzoek van de minister begonnen met bijvullen, maar dat kan de prijzen voor consumenten en ondernemers opdrijven, waarschuwt zij.

4 uur geleden
Mbo-studenten kunnen uiterlijk in 2028 ook bestuursjaar doen

DEN HAAG (ANP) - Alle mbo-studenten kunnen uiterlijk in 2028 een bestuursjaar volgen, dus ook minderjarigen. Dat zei onderwijsminister Rianne Letschert (D66) donderdag tijdens een debat. Zo'n bestuursjaar is al mogelijk voor alle studenten aan een hogeschool of universiteit.

5 uur geleden
Strand Zandvoort is veiligheidsrisicogebied na onrustig weekend

ZANDVOORT (ANP) - Het stationsgebied, de middenboulevard en het bijbehorende strand in Zandvoort zijn vanaf donderdag 14.00 uur uitgeroepen tot veiligheidsrisicogebied. Dat bevestigt een woordvoerder na een interview van het programma Nieuws van de Dag met de burgemeester van Zandvoort, David Moolenburgh.

7 uur geleden