Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Monumentale status voor 'iconische' cementfabriek Maastricht

Monumentale status voor 'iconische' cementfabriek Maastricht

MAASTRICHT (ANP) - Het terrein van de voormalige cementfabriek ENCI in Maastricht krijgt een monumentale status. Het is de bedoeling dat vijf bouwwerken rijksmonument worden, waaronder een 180 meter lange buisoven. Achttien elementen van het terrein worden gemeentelijk monument. Tegen het aanwijzen van de in totaal 23 monumenten, door de gemeente Maastricht en de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed, kan nog beroep worden aangetekend.

"De gebouwen van de Eerste Nederlandse Cement Industrie zijn niet alleen iconische erfstukken van onze industriële geschiedenis, maar staan ook symbool voor de innovatieve kracht van Nederland", aldus minister Eppo Bruins van Cultuur. "Ik ben blij dat deze bouwwerken op het terrein nu door de monumentenstatus beschermd worden."

Het voormalige fabrieksterrein van 33 hectare ligt in het zuiden van Maastricht, tussen de Sint-Pietersberg en de Maas. Vanaf 1926 werd hier mergel (kalksteen) gewonnen om er cement van te maken. De productie stopte in 2020. De gemeente wil sindsdien dat ENCI een rijksmonument wordt. Daarop vooruitlopend besloot Maastricht in 2022 al om sloopwerkzaamheden op het terrein te verbieden.

Meer uit Binnenland

NS heeft week nodig om achterstallig onderhoud in te halen

UTRECHT (ANP) - NS heeft een week nodig om het achterstallige onderhoud dat vorige week ontstond aan de treinen in te halen. Dit is de rest van deze week voelbaar op sommige trajecten, waar met minder materieel wordt gereden.

7 minuten geleden
OM: verdachte onlinemisbruik maakte 150 slachtoffers

ROTTERDAM (ANP) - Een 40-jarige man uit Herten (Limburg) wordt verdacht van onlinemisbruik van ruim 150 minderjarige meisjes, van wie veertig uit Nederland. De man stond dinsdag voor het eerst terecht op een openbare zitting. Volgens het Openbaar Ministerie benaderde hij zijn jonge slachtoffers via een deels zelf ontwikkeld computerspel.

16 minuten geleden
Wilders weigert uitnodiging informateur over minderheidskabinet

DEN HAAG (ANP) - Geert Wilders gaat deze week niet in gesprek met D66, VVD en CDA over eventuele steun voor een minderheidskabinet en weigert daarmee de uitnodiging van de informateur. Hij gaat "géén koffie drinken met Jetten, Yeşilgöz en Bontenbal", deelt hij mee. De PVV-voorman had al eerder gezegd dat hij niet van plan was steun te verlenen aan de plannen die D66 en CDA samen op papier hadden gezet.

1 uur geleden
Protest tegen Iraans regime bij ambassade in Den Haag

DEN HAAG (ANP) - Enkele tientallen mensen hebben rond het middaguur bij de Iraanse ambassade in Den Haag gedemonstreerd tegen het regime van dat land. De betogers toonden zich solidair met het Iraanse volk, zegt het Comité Iran Vrij, dat de demonstratie heeft georganiseerd.

1 uur geleden
Ziekenhuis aansprakelijk nadat gynaecoloog eigen zaad gebruikte

LEEUWARDEN (ANP) - Ziekenhuis Isala in Zwolle moet een schadevergoeding betalen aan een vrouw die zwanger was geworden doordat de gynaecoloog zijn eigen sperma daarvoor had gebruikt, en niet dat van haar echtgenoot. Het ziekenhuis is aansprakelijk, heeft het gerechtshof in Leeuwarden dinsdag bepaald.

1 uur geleden
Verbouwing Leiden Centraal op komst, gaat 674 miljoen euro kosten

LEIDEN (ANP) - Treinstation Leiden Centraal en het omliggende stationsgebied worden grondig verbouwd. De stationstunnel moet verdubbelen in formaat, er komt een overdekt busstation en de gehele façade van het station verandert. Sporen en perrons worden niet aangepakt. Voor de verbouwing is 674 miljoen euro uitgetrokken; het project moet in 2040 klaar zijn. Dat melden ProRail, NS, de gemeente en de provincie Zuid-Holland.

2 uur geleden
Treinverkeer van en naar Breda rijdt weer na urenlange storing

BREDA (ANP) - Het treinverkeer van en naar Breda rijdt weer. Vanaf 11.45 uur is de normale dienstregeling weer opgestart, meldt een woordvoerder van de NS. "Wel zien we nog enkele opgeheven treinen, maar dat zijn sporadische gevallen. Reizigers kunnen weer van A naar B."

3 uur geleden