Monument voor Staphorsters in concentratiekamp Neuengamme
STAPHORST (ANP) - In concentratiekamp Neuengamme ten zuiden van Hamburg in Duitsland wordt donderdag een monument onthuld voor twintig Staphorsters, die in de Tweede Wereldoorlog in het kamp om het leven zijn gekomen. De Staphorster mannen werden op 31 augustus 1944 als vergeldingsmaatregel opgepakt door de Duitse bezetters. Geen van de mannen keerde terug uit het kamp.
De wens voor een eigen monument in het voormalige concentratiekamp bestond al sinds 2019, aldus de Historische Vereniging Staphorst. In dat jaar was de razzia 75 jaar geleden. Daarom hield Staphorst een herdenking in Neuengamme. In dat kamp staat ook een monument voor de mannen uit Putten, die eveneens door de Duitsers werden opgepakt als vergeldingsmaatregel. Staphorst besloot toen voor hun oorlogsslachtoffers ook een eigen plek in te richten.
Door de coronaperiode liep het monument voor de omgekomen Staphorsters vertraging op, maar kortgeleden hebben vrijwilligers van de vereniging het monument in Noord-Duitsland geplaatst. Ongeveer honderd inwoners van de Overijsselse plaats zijn volgens de vereniging afgereisd naar Duitsland om de onthulling bij te wonen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Ook in andere regio's van Nederland stopt Defensie tijdelijk met oefeningen met explosieven, open vuur en pyrotechniek. Dat heeft staatssecretaris Derk Boswijk van Defensie aangekondigd op sociale media. De reden is dat het natuurbrandrisico in steeds meer delen van het land wordt verhoogd naar fase 2. In die regio's worden de oefeningen tijdelijk opgeschort.
5 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) waarschuwt voor hoge ozonconcentraties. De hoogste concentraties lijken zich te ontwikkelen in een band van Leiden naar Hilversum, Utrecht en Flevoland tot aan Zwolle. Door ozon kan smog ontstaan, wat slecht is voor de luchtkwaliteit. Mensen die er gevoelig voor zijn, zoals astmapatiënten, kunnen daar last van hebben. Het RIVM adviseert hun om binnen te blijven en zware fysieke inspanning te beperken. Dit advies geldt vooral in de namiddag en het begin van de avond.
12 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Rijkswaterstaat heeft dinsdag het zogenoemde hitteprotocol ingesteld vanwege de warmte. Het protocol is om 10.00 uur in werking getreden, meldt een woordvoerder. Volgens Weeronline kan de temperatuur oplopen tot 33 graden Celsius. Er worden extra maatregelen genomen om automobilisten met pech op de snelweg snel naar een veilige locatie met voorzieningen te brengen. Het hitteprotocol geldt in heel Nederland, behalve de provincie Friesland.
14 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Koninklijke Landmacht stopt voorlopig volledig met oefeningen in Gelderland waarbij explosieven, open vuur en pyrotechniek worden gebruikt. Dat meldt het krijgsonderdeel op sociale media. De reden is dat het risico op natuurbranden in de provincie dinsdag is verhoogd naar fase 2.
24 minuten geledenTILBURG (ANP) - Bij een steekpartij in een huis aan de Tilburgse Trouwlaan is in de nacht van maandag op dinsdag een persoon overleden. Dat meldt de politie. De twee andere bewoners zijn aangehouden.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gemeenten en provincies hebben het Rijk opgeroepen meer geld te geven voor onderhoud en vervanging van infrastructuur, zoals wegen, bruggen, sluizen, viaducten en kades. Gebeurt dat niet, dan dreigt volgens de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) en het Interprovinciaal Overleg (IPO) een "bereikbaarheidsinfarct" in Nederland. De lobbyclubs baseren zich op een rapport van de adviesbureaus Arcadis en Berenschot.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland telt steeds meer megastallen, terwijl het aantal boerderijen juist afneemt. Volgens Wakker Dier komt dat door schaalvergroting: kleine boeren stoppen ermee, de groten worden groter.
3 uur geleden