Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Monitor: opslag stroom aantrekkelijker door prijsschommelingen

Monitor: opslag stroom aantrekkelijker door prijsschommelingen

DEN HAAG (ANP) - Stroom opslaan in batterijen wordt aantrekkelijker door de forse dagelijkse schommelingen op de stroommarkt. Tot die conclusie komt Energieopwek.nl, dat de energiemarkt op de voet volgt. De stroomproductie uit hernieuwbare bronnen lag in het eerste kwartaal ruim 11 procent hoger dan vorig jaar in dezelfde periode, becijfert het platform verder.

"Het effect van de opwek van duurzame energie op de prijs werd dit kwartaal ook heel duidelijk", duiden de energiekenners. "Tijdens de pieken in stroomvraag in de ochtend en de vroege avond moet fossiele opwek nog flink bijspringen." Dat leidt steevast tot hogere prijzen. "Door de Iran-oorlog moet er nu in de piekperiodes fors meer betaald worden. Op momenten dat het duurzame aanbod groter is, is stroom veel goedkoper." Als die stroom voor gebruik tijdens piekperiodes wordt opgeslagen, scheelt dat dure inkoop.

In totaal kwam 54 procent van de stroom uit hernieuwbare bronnen als wind en zon (en 8 procent biomassa). Vorig jaar was dit 47 procent.

Negatieve stroomprijzen

Vooral windmolens brachten in januari, februari en maart veel meer op dan vorig jaar: 30 procent. De wind zelf was een belangrijke factor: in het eerste kwartaal van vorig jaar was het uitzonderlijk windstil. Begin dit jaar waaide het weer meer.

Energieopwek.nl becijfert verder dat de stroomprijs door toegenomen export minder vaak onder het nulpunt kwam: 20 uur tegen 52 uur in dezelfde periode vorig jaar. Negatieve stroomprijzen ontstaan als er meer wordt opgewekt dan dat er vraag is. Producenten krijgen daardoor een prikkel om windmolens en zonnepanelen af te schakelen.

Stroom is overigens maar 20 procent van het totale energieverbruik. Dat bestaat verder uit warmte, inclusief gas voor de industrie, en brandstof voor transport.

Meer uit Financieel

Personeel uitkeringsinstantie UWV in Zwolle gaat actievoeren

ZWOLLE (ANP) - Het personeel van uitkeringsinstantie UWV in Zwolle gaat donderdag actievoeren uit onvrede over het cao-eindbod van de werkgever, meldt De Unie. Volgens de vakbond is de onvrede onder het personeel momenteel zeer groot.

20 minuten geleden
Mailadressen gelekt bij bedrijf achter Pac-Man en Digimon

TOKIO (ANP) - Bandai Namco Entertainment, een grote Japanse uitgever van videogames, is slachtoffer geworden van een datalek. Een partij waarmee het bedrijf achter bekende spelseries als Pac-Man, Tekken en Digimon samenwerkt, heeft te maken gehad met ongeautoriseerde toegang. Daardoor zijn volgens het Japanse persbureau Kyodo ongeveer 346.000 gegevens gelekt, waaronder e-mailadressen.

36 minuten geleden
Bitcoinplatform Bitonic doet deze week aangifte na hack

AMSTERDAM (ANP) - Het Nederlandse bitcoinbedrijf Bitonic doet deze week aangifte van de hack van zondagavond, waarbij een cybercrimineel vijf klantaccounts wist over te nemen. "De sporen van de aanvaller hebben we veiliggesteld, zodat we die aan de politie kunnen overdragen", laat het bedrijf woensdag weten.

1 uur geleden
Benzineprijs bijna 20 cent gedaald terwijl olieprijs hoog blijft

EINDHOVEN (ANP) - De benzineprijs is sinds het bereiken van de recordstand eerder deze maand bijna 20 cent gedaald. Dat blijkt uit data van consumentenvoordeelplatform UnitedConsumers. De olieprijs staat juist rond het hoogste punt in maanden.

1 uur geleden
AEX opent lager op drukke dag met cijfers en rentebesluit VS

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is woensdag met een klein verlies begonnen aan een drukke dag voor beleggers met kwartaalcijfers van onder meer Heineken, Unilever, Adyen en ASMI. Daarnaast wordt uitgekeken naar het rentebesluit van de Amerikaanse centrale bank en de resultaten van Microsoft en Google-moeder Alphabet later op de dag.

1 uur geleden
Cruise voor rest van leven eindigt abrupt in Cambodjaanse haven

PHNOM PENH (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Zo'n tweehonderd passagiers die ervoor hadden betaald om op een cruiseschip te wonen en de wereld rond te reizen, zijn plotseling gestrand in een Cambodjaanse haven, omdat de rederij geen geld meer heeft. Het Amerikaanse Villa Vie Residences wijt dit aan "buitengewoon sterk" gestegen brandstofkosten als gevolg van de Iranoorlog.

1 uur geleden
Voor miljoenen aan AI-chips ingenomen op vliegveld in Maleisië

KUALA LUMPUR (ANP/AFP/RTR) - Maleisië heeft een poging verijdeld om geavanceerde chips voor kunstmatige intelligentie (AI) via de belangrijkste luchthaven van het land te smokkelen, meldden douanefunctionarissen. Deze maand werden AI-chips ter waarde van 49,5 miljoen ringgit, omgerekend bijna 11 miljoen euro, in beslag genomen.

2 uur geleden