Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'Mondneusmaskers dankzij uv-licht nogmaals te gebruiken'

'Mondneusmaskers dankzij uv-licht nogmaals te gebruiken'

HAARLEM (ANP) - Het Streeklab Haarlem denkt een oplossing te hebben voor het tekort aan mondneusmaskers. Door de maskers te bestralen met uv-licht zijn ze dezelfde dag, door dezelfde persoon, nog een keer te gebruiken.

"Het is bekend dat virussen kapot gaan door straling van uv-licht. Samen met klinisch fysici en medici uit de regio hebben we onderzocht of een nieuw apparaat voldoende UVC-energie genereert om zowel oppervlakten als de buitenste lagen van de filters in het masker te desinfecteren. Dit blijkt het geval te zijn", zegt Jan Sinnige, arts-microbioloog van Streeklab Haarlem.

"De binnenste filterlaag wordt niet voldoende belicht voor volledige sterilisatie, maar wel voldoende voor desinfectie van de buitenkanten en dus veilig voor hergebruik op de dag. Hoewel mondneusmaskers in principe niet bedoeld zijn voor hergebruik, is dat in deze noodsituatie nu toch mogelijk bij persoonsgebonden maskers die op dezelfde dag worden gebruikt. Dit kan wellicht het tekort aan mondneusmaskers enigszins helpen oplossen."

Meerdere ziekenhuizen in Nederland zullen dit systeem eind deze week al in gebruik nemen, aldus Streeklab Haarlem. De fabrikant heeft de productiecapaciteit opgevoerd, waardoor op korte termijn 250 van de betreffende apparaten geleverd kunnen worden.

Meer uit Gezond

Studie: kwaliteit van kraamzorg staat onder druk

DEN HAAG (ANP) - De kwaliteit van de kraamzorg staat onder druk. Door stijgende personeelstekorten krijgen zwangeren en kraamvrouwen steeds minder uren dan ze nodig hebben. Dat brengt risico's met zich mee, vooral voor vrouwen in een kwetsbare situatie. Dat meldt de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd op basis van onderzoek door het RIVM, Zorginstituut Nederland en toezicht van de inspectie zelf.

22 uur geleden
Vrouwen vallen vaker en langer uit door stress

SON (ANP) - In 2025 was het verzuim door stressklachten bij vrouwen twee keer zo hoog als bij mannen. Dat blijkt uit cijfers van arbodienstverleners ArboNed en HumanCapitalCare.

1 dag geleden
Huisartsenvereniging kritisch over nieuwe website voor abortuspil

UTRECHT (ANP) - Huisartsenvereniging LHV is kritisch over een nieuwe website voor abortuszorg, thuisabortus.nl. Via de site kunnen mensen die kort zwanger zijn, maar dat niet willen, een recept krijgen voor de abortuspil. De Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) benadrukt dat het online verstrekken van medicatie in principe toegestaan is. Wel onderzoekt de inspectie of de site zich aan de wet- en regelgeving houdt.

1 dag geleden
RIVM: griepepidemie voorbij

BILTHOVEN (ANP) - De griepepidemie is voorbij, meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). Het aantal mensen dat afgelopen week de huisarts bezocht met acute luchtwegklachten is opnieuw gedaald. Ook het aantal afgenomen monsters waarin het griepvirus is aangetroffen, lag een stuk lager dan een week eerder.

1 week geleden
Hooikoortsklachten nemen af na weken van stijging

UTRECHT (ANP) - Het aantal mensen met hooikoortsklachten nam vorige week af. Dat meldt onderzoeksinstituut Nivel op basis van nieuwe cijfers. Afgelopen week meldden zich 145 op de 100.000 mensen met hooikoortsklachten bij een huisarts. Het cijfer van een week eerder is bijgesteld naar 177.

1 week geleden
Argentiniƫ officieel uit Wereldgezondheidsorganisatie gestapt

BUENOS AIRES (ANP/AFP) - Argentiniƫ is officieel uit de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) gestapt. Dat meldt minister van Buitenlandse Zaken Pablo Quirno op X. Met het verstrijken van de formele afkoelingsperiode na de aankondiging maakt het land nu geen deel meer uit van de WHO.

1 week geleden
Clara Wichmann in hoger beroep tegen producent borstimplantaten

AMSTERDAM (ANP) - Vrouwenrechtenorganisatie Bureau Clara Wichmann gaat in hoger beroep in de zaak tegen het Amerikaanse Allergan, een producent van borstimplantaten. In december oordeelde de rechter dat de producent niet verantwoordelijk is voor de ziektes die vrouwen hebben gekregen nadat zij de implantaten hadden laten plaatsen.

1 week geleden