Mondkapjesdeal-verdachten: wij moesten hangen
ROTTERDAM (ANP) - "Ik ben onschuldig. Ik heb niet gedaan wat mij hier door het Openbaar Ministerie wordt verweten." Dit zei Sywert van Lienden donderdag in de rechtbank in Rotterdam tijdens de eerste, voorbereidende strafzitting in de mondkapjeszaak, waarin hij met compagnons Bernd Damme en Camille van Gestel terechtstaat voor oplichting, verduistering, valsheid in geschrifte en witwassen. Ze ontkennen alle beschuldigingen. Van Gestel zei dat hij publiekelijk "allang" veroordeeld is. "Wij moeten blijkbaar hangen, linksom of rechtsom."
Damme schetste de huidige situatie waar hij nu in zit, namelijk diep in de schulden. "Ik ben gecanceld en heb te maken gehad met vandalisme en doodsbedreigingen."
Van Lienden verwees naar zijn arrestatie in februari 2022 en twee nachten in de politiecel. Hij zei weinig vertrouwen meer te hebben in het OM en zijn hoop te vestigen op een eerlijk proces. Hij sprak van een 'spiegelpaleis' van beschuldigingen door overheidsdiensten. "Het is een grote juridische samenloop geworden waarin je nauwelijks meer verweer kunt voeren."
Miljoenen winst
Van Lienden kon meerdere keren zijn emoties niet verbergen. Hoofdschuddend hoorde hij de voordracht van het OM aan. Ook onderbrak hij op geïrriteerde toon de rechter toen hij het er niet mee eens was. De rechter merkte ook op dat hij irritaties waarnam.
De drie ondernemers leverden via hun commerciële bedrijf Relief Goods Alliance (RGA) voor 100 miljoen euro mondkapjes uit China aan het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS). Ze maakten ieder miljoenen winst, terwijl ze zich naar de buitenwereld presenteerden als bestuurders van een stichting zonder winstoogmerk, de Stichting Hulptroepen Alliantie (SHA). Het ministerie zegt te zijn opgelicht. Van Lienden: "Aan oplichting heb ik me niet schuldig gemaakt." Volgens hem wist het ministerie dat de ondernemers winst konden maken.
Van Lienden zei zich ook niet te herkennen in de beschuldiging dat hij Randstad heeft opgelicht. Het uitzendbureau stelde personeel gratis beschikbaar en dacht dat het ging om liefdadigheid van de stichting. Het bedrijf deed aangifte van oplichting. "Ik zou een onjuiste voorstelling van zaken hebben gegeven. Ik heb niemand misleid tot de inzet van medewerkers", verweerde Van Lienden zich. Hij ontkende eveneens dat hij valsheid in geschrifte heeft gepleegd naar Coolblue.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Inlichtingendiensten, en dan de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) voorop, zitten "dicht op de huid van de journalistiek in Nederland". Dat gaat zelfs zover dat sommige contacten tussen journalisten en diensten in strijd zijn met de ethische beroepscode van de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ). Dit blijkt uit het onderzoek Monitor Journalistiek en Inlichtingendiensten, een initiatief van onderzoeksjournalisten Stella Braam en Huub Jaspers, gesteund door de NVJ en gefinancierd door Stichting Muckraker.
45 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie heeft contact met Ajax, de Johan Cruijff ArenA en het Openbaar Ministerie over het doen van aangifte na het vuurwerkincident afgelopen zondag, meldt een politiewoordvoerster. Op de vraag of de aangifte er komt, laat zij weten dat "dat wel de bedoeling is".
51 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Tijdens de Grand Prix 2024 in Zandvoort heeft een uitzendbureau uit Rotterdam zestig vreemdelingen zonder vergunning aan het werk gezet. De mensen kwamen voornamelijk uit Colombia en werkten als afwasser, keukenhulp of op andere plekken in de horeca of catering, meldt de Nederlandse Arbeidsinspectie woensdag.
54 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De verduurzaming van Nederland dreigt vast te lopen, doordat grote groepen mensen de voordelen mislopen en daardoor het draagvlak afbrokkelt. Met die waarschuwing komt de Raad voor de leefomgeving en infrastructuur (Rli) in een advies aan de politiek. De raad zoekt de oplossing in rechtvaardiger beleid. Ook pleit de Rli voor een systeem waarin de overheid mensen de "ware prijs" laat betalen voor vervuilende consumptie en duurzame keuzes juist beloont.
59 minuten geledenNEDERHORST DEN BERG (ANP) - Het populaire muzikale duo Suzan & Freek heeft een kindje gekregen. Het jongetje kwam zondag ter wereld, maakte het koppel woensdag bekend.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Mensen mogen demonstreren tegen abortus, maar burgemeesters mogen bepalen dat dit niet direct bij de ingang van een kliniek gebeurt. Een protestvak moet wel "binnen zicht- en gehoorafstand" van een kliniek zijn. De Raad van State heeft dat woensdag bepaald.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De taskforce culturele en creatieve sector, een samenwerking van ruim honderd branche-, beroeps- en belangenorganisaties, maakt zich zorgen over het verdwijnen van veel culturele programmering bij de publieke omroep. De sector wordt hierdoor hard geraakt, waarschuwt de taskforce in een brief aan de Tweede Kamer.
3 uur geleden