Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Mondkapjesdeal-compagnon: tijd om dit met elkaar af te sluiten

Mondkapjesdeal-compagnon: tijd om dit met elkaar af te sluiten

AMSTERDAM (ANP) - Bernd Damme, die samen met Sywert van Lienden en Camille van Gestel de omstreden mondkapjesdeal met de overheid sloot, zei maandag in de rechtbank Amsterdam dat het tijd is om deze kwestie gezamenlijk af te sluiten. Damme zei al eerder dat hij bereid is de door hem gemaakte winst terug te betalen. De rechtbank heeft alle partijen maandagmiddag uitgenodigd om te kijken of ze er toch samen uit kunnen komen.

Van Lienden had aan het begin van de coronapandemie publiekelijk aangegeven zonder winstoogmerk te werken. Achteraf bleek dat ze de bestelling uitvoerden namens hun commerciële bedrijf Relief Goods Alliance (RGA) in plaats van hun Stichting Hulptroepen Alliantie (SHA). De overheid wil nu via de rechter de miljoenen terug die met de handel in mondkapjes zijn verdiend.

Damme vertelde de rechter dat alles wat er de afgelopen jaren is gebeurd, hem persoonlijk erg heeft getroffen. "Ik heb te maken gehad met doodsbedreigingen, aantoonbare leugens die over mij zijn verteld, mijn carrière is totaal gebroken." Hij probeert naar eigen zeggen "op constructieve wijze" de kwestie op te lossen. "Ik hoop dat dit gaat lukken."

Beslag

Van Lienden en de advocaat van Van Gestel benadrukten ook dat het voor iedereen duidelijk was met wie er zaken gedaan werd en dat de drie winst konden maken. "Dat kan ik met de hand op mijn hart zeggen", zei Van Lienden. Hij had lange tijd geen advocaat omdat hij die naar eigen zeggen niet kon betalen, omdat er beslag is gelegd op zijn bankrekeningen. Over die beslaglegging dient dinsdagochtend een kort geding.

"De beeldvorming heeft tot ongelooflijke publieke verontwaardiging geleid", zei Van Gestel. Hij legde uit dat het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) aandrong op geheimhouding van de deal en dat hij veel spijt heeft dat hij daarmee akkoord is gegaan. Dat ze "gillend rijk" zouden worden van deze deal - zoals zij zeiden in later opgedoken geluidsopnames - was volgens zijn advocaat "ironisch bedoeld".

Zonder winstoogmerk

Van Gestel benadrukte tegenover de rechters dat de stichting SHA miljoenen beschermingsmiddelen heeft geleverd aan 7500 klanten, allemaal zonder winstoogmerk. "Honderdduizenden zorgmedewerkers hebben we kunnen beschermen. Daar deden we het voor." Van Gestel noemde het "de wereld op zijn kop" dat hem nu misleiding wordt verweten.

Van Gestel zegt bereid te zijn te praten over een schikking, maar dat hij eerdere voorstellen afwees door "onacceptabele voorwaarden".

Meer uit Binnenland

Politie houdt drie mensen aan na anti-azc-protest in Apeldoorn

APELDOORN (ANP) - De politie in Apeldoorn heeft drie mensen aangehouden nadat in de nacht van vrijdag op zaterdag ongeregeldheden uitbraken bij een rotonde aan de Laan van Maten. De onrust ontstond nadat een groep demonstranten rond middernacht daar de confrontatie met de politie zocht. Dat gebeurde na een lichtjestocht eerder op de avond, waarmee gedemonstreerd werd tegen een azc in Apeldoorn.

2 uur geleden
Hennis-Plasschaert stopt als VN-gezant voor Libanon

NEW YORK (ANP) - Jeanine Hennis-Plasschaert stopt als gezant voor Libanon, maakten de Verenigde Naties vrijdagavond bekend. Ze krijgt een nieuwe functie: ondersecretaris-generaal voor Veiligheid en Beveiliging bij het VN-departement voor Veiligheid en Beveiliging (UNDSS). Zij volgt de Canadees Gilles Michaud op.

7 uur geleden
Van den Brink noemt geweldsoproep Markuszower onbegrijpelijk

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink vindt het 'onbegrijpelijk' dat Kamerlid Gidi Markuszower oproept tot het gebruik van geweld. Dat zei de CDA-vicepremier in televisieprogramma Café Kockelmann. "Het woord geweld is gebruikt, dat onthoudt iedereen. En dat is echt onbegrijpelijk."

9 uur geleden
Burgemeester Wijdemeren biedt inwoners Loosdrecht excuses aan

LOOSDRECHT (ANP) - Burgemeester Mark Verheijen van Wijdemeren biedt de inwoners van Loosdrecht excuses aan dat hij hen heeft "overvallen" met het besluit om een asielnoodopvang in te richten in het gemeentehuis.

10 uur geleden
Omgevingsdienst werkt aan intrekking vergunningen fabrieken Tata

IJMUIDEN (ANP) - De Omgevingsdienst Noordzeekanaalgebied werkt aan een intrekking van de vergunningen voor de kooksgasfabrieken van Tata Steel in IJmuiden vanwege structurele overschrijdingen van milieunormen, waaronder een te hoge uitstoot van schadelijke stoffen. Volgens de Omgevingsdienst wordt nu een zogeheten ontwerp-intrekkingsbesluit voorbereid voor de vergunningen van Kooksgasfabriek 1 (KGF1) en Kooksgasfabriek 2 (KGF2).

11 uur geleden
Jetten spreekt hulpverleners en COA over azc-geweld

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten sprak vrijdag hulpverleners van brandweer en politie, medewerkers van het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) en vrijwilligers uit de vluchtelingenopvang naar aanleiding van de recente geweldplegingen rondom opvanglocaties voor asielzoekers. Dat meldt hij op X nadat deze week op meerdere locaties demonstraties uitmondden in rellen, geweld en brandstichting.

14 uur geleden
Inspectie: één melding van twee instanties over zaak Stadskanaal

UTRECHT (ANP) - Bij de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) is afgelopen woensdag één melding binnengekomen van twee instanties over de mishandelingszaak in Stadskanaal. Volgens een woordvoerder van de IGJ kwam deze melding van Jeugdbescherming Noord en Veilig Thuis Groningen.

14 uur geleden