Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Mondkapjesdeal-compagnon: tijd om dit met elkaar af te sluiten

Mondkapjesdeal-compagnon: tijd om dit met elkaar af te sluiten

AMSTERDAM (ANP) - Bernd Damme, die samen met Sywert van Lienden en Camille van Gestel de omstreden mondkapjesdeal met de overheid sloot, zei maandag in de rechtbank Amsterdam dat het tijd is om deze kwestie gezamenlijk af te sluiten. Damme zei al eerder dat hij bereid is de door hem gemaakte winst terug te betalen. De rechtbank heeft alle partijen maandagmiddag uitgenodigd om te kijken of ze er toch samen uit kunnen komen.

Van Lienden had aan het begin van de coronapandemie publiekelijk aangegeven zonder winstoogmerk te werken. Achteraf bleek dat ze de bestelling uitvoerden namens hun commerciële bedrijf Relief Goods Alliance (RGA) in plaats van hun Stichting Hulptroepen Alliantie (SHA). De overheid wil nu via de rechter de miljoenen terug die met de handel in mondkapjes zijn verdiend.

Damme vertelde de rechter dat alles wat er de afgelopen jaren is gebeurd, hem persoonlijk erg heeft getroffen. "Ik heb te maken gehad met doodsbedreigingen, aantoonbare leugens die over mij zijn verteld, mijn carrière is totaal gebroken." Hij probeert naar eigen zeggen "op constructieve wijze" de kwestie op te lossen. "Ik hoop dat dit gaat lukken."

Beslag

Van Lienden en de advocaat van Van Gestel benadrukten ook dat het voor iedereen duidelijk was met wie er zaken gedaan werd en dat de drie winst konden maken. "Dat kan ik met de hand op mijn hart zeggen", zei Van Lienden. Hij had lange tijd geen advocaat omdat hij die naar eigen zeggen niet kon betalen, omdat er beslag is gelegd op zijn bankrekeningen. Over die beslaglegging dient dinsdagochtend een kort geding.

"De beeldvorming heeft tot ongelooflijke publieke verontwaardiging geleid", zei Van Gestel. Hij legde uit dat het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) aandrong op geheimhouding van de deal en dat hij veel spijt heeft dat hij daarmee akkoord is gegaan. Dat ze "gillend rijk" zouden worden van deze deal - zoals zij zeiden in later opgedoken geluidsopnames - was volgens zijn advocaat "ironisch bedoeld".

Zonder winstoogmerk

Van Gestel benadrukte tegenover de rechters dat de stichting SHA miljoenen beschermingsmiddelen heeft geleverd aan 7500 klanten, allemaal zonder winstoogmerk. "Honderdduizenden zorgmedewerkers hebben we kunnen beschermen. Daar deden we het voor." Van Gestel noemde het "de wereld op zijn kop" dat hem nu misleiding wordt verweten.

Van Gestel zegt bereid te zijn te praten over een schikking, maar dat hij eerdere voorstellen afwees door "onacceptabele voorwaarden".

Meer uit Binnenland

Acht aanhoudingen na vondst honderden kilo's cocaïne in busje

KLUNDERT (ANP) - De zeehavenpolitie van Zeeland-West-Brabant heeft in de Brabantse plaats Klundert acht verdachten aangehouden in verband met een eerdere vondst van honderden kilo's cocaïne in een busje in Papendrecht. Dat heeft de politie in de nacht van donderdag op vrijdag bekendgemaakt.

36 minuten geleden
Jetten noemt het 'schandalig' dat Orbán steeds dwarsligt

BRUSSEL (ANP) - Het gesprek dat EU-leiders hadden met de Hongaarse premier Viktor Orbán was "niet gezellig", stelde premier Rob Jetten na afloop van de EU-top. "En dat was ook precies het doel", zei hij. "Het is eigenlijk schandalig dat hij elke keer weer dwarsligt voor iets wat alle Europeanen raakt."

1 uur geleden
Neergeschoten Iraniër werkt bij politie en is ernstig gewond

SCHOONHOVEN (ANP) - De man van Iraanse komaf die donderdagochtend is neergeschoten in Schoonhoven is een medewerker van de politie. Korpschef Janny Knol en directeur Paul van Musscher van het Politiedienstencentrum laten dat weten. De man raakte ernstig gewond. Waarom hij werd neergeschoten is niet duidelijk.

3 uur geleden
PFAS-vervuiling in deel sloten Dordrecht en omgeving verergerd

DORDRECHT (ANP) - In sommige sloten in Dordrecht, Sliedrecht, Papendrecht en de gemeente Molenlanden is de PFAS-vervuiling de afgelopen jaren verergerd. Daarom hebben gemeenten en waterschappen besloten dat in een groter deel geen slootwater meer gebruikt mag worden voor het beregenen van voedselgewassen.

5 uur geleden
Veiligheidsmaatregelen na neerschieten Iraniër in Schoonhoven

SCHOONHOVEN (ANP) - Minister van Justitie en Veiligheid David van Weel zegt op X geïnformeerd te zijn door de politie over het neerschieten van een 36-jarige Iraniër in Schoonhoven donderdag. Volgens hem zijn verschillende autoriteiten alert en nemen die maatregelen.

7 uur geleden
Vijfde verdachte aangehouden voor explosie bij synagoge Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - De politie heeft een vijfde verdachte aangehouden voor de explosie vorige week bij de synagoge aan het A.B.N. Davidsplein in Rotterdam. Het gaat om een 19-jarige man uit Tilburg, die donderdag in zijn woonplaats is gearresteerd. Zijn rol wordt onderzocht, meldt de politie.

7 uur geleden
Uitslag in Doesburg iets veranderd na controle van stemmen

DOESBURG (ANP) - In de Gelderse gemeente Doesburg is de uitslag van de gemeenteraadsverkiezingen donderdag toch nog iets veranderd. De SP krijgt er een tweede zetel. Dat gaat ten koste van GroenLinks-PvdA. Die partij komt niet met drie mensen in de raad, maar met twee.

8 uur geleden