Monaco dreigt op 'grijze lijst' voor witwaswalhalla's te belanden
PARIJS (ANP) - Monaco dreigt volgende week op een internationale 'grijze lijst' te belanden van landen die niet genoeg doen tegen witwassen en terrorismefinanciering, meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Het land met de hoogste concentratie miljonairs en miljardairs ter wereld zou niet genoeg vooruitgang boeken met de aanpak van illegale geldstromen.
De Financial Action Task Force (FATF) onderzoekt wereldwijd hoe criminelen geld witwassen. Er is een zwarte lijst met landen die amper optreden tegen verdachte geldstromen en een grijze lijst, met landen die weinig doen tegen witwassen, maar die wel beloofd hebben maatregelen te nemen om dat te verbeteren.
Volgens de bronnen schiet Monaco ondanks enige vooruitgang nog steeds tekort sinds het eind 2022 door Europese inspecteurs werd berispt vanwege zijn ineffectieve vervolging van witwassen. Er zou nog geen definitieve beslissing genomen zijn over of Monaco daadwerkelijk op de lijst belandt.
Mogelijke volgen
Als Monaco op de lijst terechtkomt, kan dat negatief uitpakken voor de economie van het land. Onderzoek van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) wees eerder uit dat landen op de grijze lijst last hebben van "een grote en statistisch gezien significante vermindering van de kapitaalinstroom". Dat levert een gevaar op voor de belangrijke bankensector van de dwergstaat.
Landen worden aan de lijst toegevoegd op basis van consensus onder de leden van de FATF. Monaco zou zich in het rijtje voegen bij onder meer Bulgarije, Burkina Faso, Zuid-Afrika, Kroatië, Vietnam en Syrië, die op de grijze lijst staan. Op de zwarte lijst staan slechts drie landen: Iran, Myanmar en Noord-Korea.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag hoger gesloten. Beleggers waren opgelucht dat het fragiele staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran blijft gelden, ondanks dat deze week meerdere aanvallen plaatsvonden in het Midden-Oosten.
53 minuten geledenOSLO (ANP/AFP/RTR) - Noorwegen heeft dinsdag ingestemd met de heropening van drie oude gasvelden in de Noordzee. Die moeten in 2028 weer in productie gaan om de gasvoorziening van Europa te versterken, meldde het Noorse ministerie van Energie.
1 uur geledenDUBLIN (ANP/BLOOMBERG/DPA) - De toezichthouder op de media in Ierland onderzoekt Meta Platforms, het bedrijf achter onder meer Facebook en Instagram. De waakhond start twee onderzoeken vanwege zorgen dat het socialemediabedrijf gebruikers ervan weerhoudt zelf te kiezen wat er in hun feed op Instagram en Facebook verschijnt.
2 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/AFP) - De Eurocommissaris voor Handel heeft de Verenigde Staten opgeroepen de vorig jaar overeengekomen handelsdeal te respecteren. Eurocommissaris Maroš Šefčovič zei dat dinsdag volgens de Europese Commissie tegen de Amerikaanse handelsgezant Jamieson Greer.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is dinsdag flink hoger geëindigd. Beleggers volgden de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten. De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth zei dat de wapenstilstand tussen de Verenigde Staten en Iran, die bijna een maand geleden begon, nog steeds van kracht is. De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi verklaarde dat de besprekingen vooruitgang boeken.
5 uur geledenDELFT (ANP) - De Nederlandse producent van quantumprocessors QuantWare heeft 152 miljoen euro opgehaald bij een nieuwe financieringsronde. Met het geld wil QuantWare een grote fabriek in Delft bouwen voor de productie van quantumprocessors. Onder andere de durfkapitaaltak van de Amerikaanse chipproducent Intel en overheidsinvesteringsfonds Invest-NL steken geld in de scale-up uit die Zuid-Hollandse plaats.
6 uur geledenVELSEN-NOORD (ANP) - Milieudefensie-directeur Donald Pols gaat aan de slag bij Tata Steel Nederland. Hij moet daarom per direct stoppen bij de milieuclub.
6 uur geleden