Monaco dreigt op 'grijze lijst' voor witwaswalhalla's te belanden
PARIJS (ANP) - Monaco dreigt volgende week op een internationale 'grijze lijst' te belanden van landen die niet genoeg doen tegen witwassen en terrorismefinanciering, meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Het land met de hoogste concentratie miljonairs en miljardairs ter wereld zou niet genoeg vooruitgang boeken met de aanpak van illegale geldstromen.
De Financial Action Task Force (FATF) onderzoekt wereldwijd hoe criminelen geld witwassen. Er is een zwarte lijst met landen die amper optreden tegen verdachte geldstromen en een grijze lijst, met landen die weinig doen tegen witwassen, maar die wel beloofd hebben maatregelen te nemen om dat te verbeteren.
Volgens de bronnen schiet Monaco ondanks enige vooruitgang nog steeds tekort sinds het eind 2022 door Europese inspecteurs werd berispt vanwege zijn ineffectieve vervolging van witwassen. Er zou nog geen definitieve beslissing genomen zijn over of Monaco daadwerkelijk op de lijst belandt.
Mogelijke volgen
Als Monaco op de lijst terechtkomt, kan dat negatief uitpakken voor de economie van het land. Onderzoek van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) wees eerder uit dat landen op de grijze lijst last hebben van "een grote en statistisch gezien significante vermindering van de kapitaalinstroom". Dat levert een gevaar op voor de belangrijke bankensector van de dwergstaat.
Landen worden aan de lijst toegevoegd op basis van consensus onder de leden van de FATF. Monaco zou zich in het rijtje voegen bij onder meer Bulgarije, Burkina Faso, Zuid-Afrika, Kroatië, Vietnam en Syrië, die op de grijze lijst staan. Op de zwarte lijst staan slechts drie landen: Iran, Myanmar en Noord-Korea.
Meer uit Financieel
NICOSIA (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) koerst af op een renteverhoging volgende maand als de Verenigde Staten en Iran geen houdbaar vredesakkoord sluiten. Dat heeft de Oostenrijkse centralebankpresident en ECB-bestuurder Martin Kocher gezegd in de marge van de tweedaagse vergadering van de EU-ministers van Financiën op Cyprus.
14 minuten geledenABU DHABI (ANP/BLOOMBERG) - Het eerste schip met vloeibaar gemaakt aardgas (lng) voor India is door de nog altijd vrijwel afgesloten Straat van Hormuz gevaren. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van scheepstrackinggegevens. Het is voor India de eerste lng-tanker die de Perzische Golf heeft verlaten sinds het uitbreken van de Iranoorlog eind februari.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Wereldbank maakt zich "grote zorgen" over de gevolgen van de aanhoudende blokkade van de Straat van Hormuz. "De economische effecten houden aan en ze stapelen zich op", stelt Paschal Donohoe, voormalig Eurogroep-voorzitter en sinds november vorig jaar topbestuurder bij 's werelds grootste instituut voor ontwikkelingshulp.
13 uur geledenNEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - De Indiase minister van Handel en Industrie Piyush Goyal gaat komende week naar Canada om te praten met premier Mark Carney over een vrijhandelsakkoord tussen beide landen. Ook wordt gepraat over samenwerking bij belangrijke grondstoffen die India nodig heeft.
22 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - De Deense economie zal dit jaar sterker groeien dan eerder gedacht. De economie wordt daarbij geholpen door goede verkopen van de omvangrijke farmaceutische sector van Denemarken, met bijvoorbeeld de grote producent van afslankmiddelen Novo Nordisk. Dat heeft het Deense ministerie van Economische Zaken zaterdag gezegd.
23 uur geledenNICOSIA (ANP) - Voor de enorme investeringsbehoeften in de Europese Unie, zoals voor defensie en concurrentiekracht, is meer economische groei en meer geld nodig, ook privaat geld, zei Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie) zaterdag.
23 uur geledenORLANDO (ANP/BLOOMBERG) - Blue Origin, het ruimtevaartbedrijf van Amazon-oprichter Jeff Bezos, gaat 600 miljoen dollar investeren in uitbreiding van zijn Rocket Park Campus in Cape Canaveral in de Amerikaanse staat Florida. Dat heeft gouverneur Ron DeSantis van Florida gemeld.
1 dag geleden