Moldavische president claimt overwinning pro-Europese kamp
CHISINAU (ANP/AFP/DPA/RTR) - De pro-Europese president van Moldavië, Maia Sandu, heeft verklaard dat ze "met recht maar na een ongelijke strijd" de eerste ronde van de presidentsverkiezingen heeft gewonnen, net als het gelijktijdige referendum over lidmaatschap van de Europese Unie. Volgens de kiescommissie is inmiddels 99,77 procent van de stemmen geteld en heeft 50,46 procent voor lidmaatschap van de EU gestemd.
De verkiezingen en het referendum van zondag zijn volgens Sandu "een eerste slag geweest in de moeilijke strijd die de toekomst van het land bepaalt". Sandu behaalde rond de 40 procent van de stemmen en hierdoor is een tweede ronde nodig die 3 november wordt gehouden. Dan neemt ze het op tegen de pro-Russische Alexandr Stoianoglo.
Sandu beschuldigt Rusland ervan de uitslag van het referendum te hebben willen beïnvloeden. Volgens Rusland werd juist de oppositie tegen haar en tegen de aansluiting bij de EU tegengewerkt. Waarnemers van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE) zeggen dat de verkiezingen "goed georganiseerd" waren, maar dat de campagnes werden getekend door buitenlandse inmenging. Ook de Europese Commissie sprak van niet eerder vertoonde beïnvloeding vanuit Rusland.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP/DPA) - Duitsland overweegt het makkelijker te maken om wolven af te schieten. Daarover wordt woensdag in de Bondsdag gedebatteerd. Op tafel ligt een voorstel voor een wetswijziging voor zowel het jachtbeleid als het beleid rond natuur- en populatiebehoud.
44 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Het blijft nog onduidelijk of Denemarken kan terugvallen op een Europese beschermingsafspraak als de Verenigde Staten Groenland onder dwang zouden overnemen. De Europese Commissie zei eerder dat het verdragsartikel ook voor dat overzeese gebiedsdeel geldt, maar wil daarover nu geen uitsluitsel meer geven. Experts zijn het erover oneens en Nederland stelde eerder dat zulke gebieden niet op de EU-bescherming kunnen rekenen.
55 minuten geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse speciaal gezant Steve Witkoff en onderhandelaar Jared Kushner willen binnenkort naar Moskou reizen om de Russische president Vladimir Poetin te ontmoeten. Ze willen de nieuwste conceptvredesvoorstellen presenteren om de oorlog tussen Rusland en Oekraïne te beëindigen.
59 minuten geledenKOPENHAGEN (ANP/AFP) - Denemarken stuurt zelf meer militairen naar Groenland, maar wil ook dat de NAVO zichtbaarder wordt. De minister van Defensie van het land, Troels Lund Poulsen, heeft dat gezegd in een schriftelijke verklaring aan persbureau AFP. Later woensdag gaat de Deense regering in het Witte Huis in overleg met de Amerikanen, die naar eigen zeggen Groenland in handen willen krijgen.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De directe communicatie tussen de Amerikaanse speciaal gezant Steve Witkoff en de Iraanse buitenlandminister Abbas Araghchi is tot nader order stilgelegd. Dat zegt een hooggeplaatste Iraanse functionaris tegen persbureau Reuters.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Het hoofd van de rechtspraak in Iran zegt dat mensen die worden gearresteerd bij de protesten in het land met extra spoed worden berecht. De Iraanse autoriteiten hebben de protesten omschreven als rellen en terrorisme. Internationaal is er veel kritiek op het harde optreden van het regime tegen de protesten.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het geverifieerde dodental bij de Iraanse protesten tegen de regering is opgelopen tot 2571. Dat zegt HRANA, een in de Verenigde Staten gevestigde mensenrechtenorganisatie die zich bezighoudt met Iran.
4 uur geleden