Moldavië bereikt akkoord over levering van Russisch gas
CHISINAU (ANP/RTR/BELGA) - Moldavië heeft op de valreep een akkoord bereikt met het Russische staatsgasbedrijf Gazprom over de levering van gas aan de voormalige Sovjetrepubliek. Daarmee lijkt de vrees voor gastekorten in de winter geweken voor het Zuidoost-Europese land.
De Moldavische regering had wegens een dreigend tekort aan gas al de noodtoestand uitgeroepen. Bedrijven in het land moesten hun productie terugbrengen om gas te besparen voor huishoudens.
Het vorige contract tussen Moldavië en Gazprom liep eigenlijk eind september af, maar was op het laatste moment met een maand verlengd. Recent kwam het tot een openlijk conflict, waarbij Moldavië klaagde over een te hoge gasprijs. De Russen zouden hun tarieven hebben willen verdrievoudigen. Ook zou Rusland hebben geëist dat Moldavië, een van de armste landen van Europa, eerst voor honderden miljoenen dollars aan schulden zou aflossen.
Prijzen
De nieuwe overeenkomst met Gazprom gaat op 1 november in en heeft een looptijd van vijf jaar. Welke prijzen precies zijn afgesproken, is niet naar buiten gebracht. Volgens Gazprom is er sprake van "voordelige voorwaarden voor beide partijen".
In heel Europa zijn de gasprijzen de laatste tijd flink opgelopen. Volgens de Russen ging het daarom puur om commerciële onderhandelingen. Maar in Moldavië, dat van oudsher erg afhankelijk is van Russisch gas en waar vorig jaar een pro-Europese president aan de macht is gekomen, werd de situatie ook als een soort wraakactie van Rusland beschouwd.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Betaaldienst Klarna heeft de regels voor consumentenkrediet ernstig geschonden, meldt financieel klachteninstituut Kifid. Klarna is de grootste aanbieder van 'koop nu, betaal later'. De geschilleninstantie zegt dat Klarna bij twee aankopen in een webwinkel geen verplichte kredietwaardigheidstoets heeft uitgevoerd.
5 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - TNO vindt een verlaging van de accijnzen op brandstof een slecht plan. Dit geldt ondanks dat Nederlanders recordbedragen betalen aan de pomp en ons land het duurste van de EU is. Het onderzoeksbureau stelt dat de hoge brandstofprijzen een relatief kleine groep mensen met lage inkomens treffen die veel kilometers rijden. Een veel grotere, meer welvarende groep zou minder hard worden getroffen.
21 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse economie kan een nieuwe stijging van energieprijzen beter aan dan in 2022. Dat schrijft ING. Dat komt doordat energie-intensieve industrieën sindsdien minder belangrijk zijn geworden voor de economie, terwijl minder energiegevoelige sectoren juist gegroeid zijn.
21 minuten geledenBEIJING (ANP) - De Chinese tak van de Nijmeegse chipfabrikant Nexperia kan binnenkort halfgeleiders in China produceren. Dat hebben twee bronnen bij het bedrijf volgens het Franse persbureau AFP gezegd. Daarmee zou Nexperia China de exportbeperkingen van zijn Europese fabrieken naar China kunnen omzeilen.
58 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Het aantal bezoekers in de Nederlandse winkelstraten is in het eerste kwartaal afgenomen ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. Dat becijfert onderzoeksbureau RMC. Vooral het weer zorgde voor tegenvallende aantallen.
59 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Kansspelautoriteit (Ksa) heeft organisator van bingo-evenementen Legs Eleven gewaarschuwd. Evenementen onder de naam Bingo Loco, onder meer in de Maassilo in Rotterdam en Complex in Maastricht, vallen niet onder de wettelijke uitzondering van bingo's en zijn daardoor niet toegestaan.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) gaat kijken of middelbare scholen wel genoeg keuze hebben bij de inkoop van digitale leermaterialen. De waakhond laat weten signalen te hebben ontvangen dat deze markt mogelijk niet goed werkt en dat scholen niet altijd genoeg keuzevrijheid ervaren.
2 uur geleden