Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Moldavië bereikt akkoord over levering van Russisch gas

Moldavië bereikt akkoord over levering van Russisch gas

CHISINAU (ANP/RTR/BELGA) - Moldavië heeft op de valreep een akkoord bereikt met het Russische staatsgasbedrijf Gazprom over de levering van gas aan de voormalige Sovjetrepubliek. Daarmee lijkt de vrees voor gastekorten in de winter geweken voor het Zuidoost-Europese land.

De Moldavische regering had wegens een dreigend tekort aan gas al de noodtoestand uitgeroepen. Bedrijven in het land moesten hun productie terugbrengen om gas te besparen voor huishoudens.

Het vorige contract tussen Moldavië en Gazprom liep eigenlijk eind september af, maar was op het laatste moment met een maand verlengd. Recent kwam het tot een openlijk conflict, waarbij Moldavië klaagde over een te hoge gasprijs. De Russen zouden hun tarieven hebben willen verdrievoudigen. Ook zou Rusland hebben geëist dat Moldavië, een van de armste landen van Europa, eerst voor honderden miljoenen dollars aan schulden zou aflossen.

Prijzen

De nieuwe overeenkomst met Gazprom gaat op 1 november in en heeft een looptijd van vijf jaar. Welke prijzen precies zijn afgesproken, is niet naar buiten gebracht. Volgens Gazprom is er sprake van "voordelige voorwaarden voor beide partijen".

In heel Europa zijn de gasprijzen de laatste tijd flink opgelopen. Volgens de Russen ging het daarom puur om commerciële onderhandelingen. Maar in Moldavië, dat van oudsher erg afhankelijk is van Russisch gas en waar vorig jaar een pro-Europese president aan de macht is gekomen, werd de situatie ook als een soort wraakactie van Rusland beschouwd.

Meer uit Financieel

FME: techindustrie heeft steeds meer last van handelsoorlog

ZOETERMEER (ANP) - De Nederlandse technologische industrie heeft steeds meer last van de handelsoorlog die de Amerikaanse president Donald Trump vorig jaar ontketende. Dat meldt FME, de ondernemersorganisatie voor de technologische industrie, na een onderzoek onder 156 bedrijven dat eerder deze maand is uitgevoerd.

44 minuten geleden
ING: huizenprijzen stijgen dit jaar niet verder door hoger aanbod

AMSTERDAM (ANP) - De huizenprijzen zullen naar verwachting de rest van dit jaar niet meer stijgen, voorspelt ING in een rapport over de woningmarkt. In de grote steden blijft de huizenprijsontwikkeling naar verwachting achter bij het landelijk gemiddelde en zouden de prijzen kortstondig zelfs wat kunnen zakken, stellen de marktkenners van de bank. Na jaren van groei is het voor het eerst in lange tijd dat een bank verwacht dat de huizenmarkt niet verder groeit.

44 minuten geleden
Topman: Apple beleeft beste eerste kwartaal van een jaar ooit

CUPERTINO (ANP) - Apple heeft het afgelopen kwartaal zijn beste eerste drie maanden in een jaar ooit behaald. Dat zegt topman Tim Cook van het techconcern in een toelichting op de resultaten. Volgens hem komt dat onder andere dankzij meer verkopen van iPhones.

1 uur geleden
Wall Street sluit hoger na resultaten Alphabet en Caterpillar

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag hoger gesloten. Beleggers reageerden onder meer op positieve kwartaalresultaten van Alphabet, het moederbedrijf van Google, en de fabrikant van graafmachines, bulldozers en mijnbouwtrucks Caterpillar.

2 uur geleden
Ebusco voert gesprekken over verkoop belang in busactiviteiten

DEURNE (ANP) - De elektrische-bussenbouwer Ebusco voert gesprekken met partijen die interesse hebben in het kopen van een meerderheidsbelang in de busactiviteiten. Het noodlijdende bedrijf meldt dit bij de presentatie van de jaarresultaten.

3 uur geleden
Spotify komt met verificatie voor echte artiesten vanwege AI

STOCKHOLM (ANP/AFP) - Spotify heeft donderdag een nieuw verificatiesysteem aangekondigd om gebruikers van de muziekstreamingdienst te helpen echte artiesten te onderscheiden van muziek die is gegenereerd door kunstmatige intelligentie. Het groene vinkje, dat aangeeft dat een artiest is geverifieerd door Spotify, komt in een tijd van groeiende bezorgdheid in de muziekindustrie over door AI-gegenereerde nummers die streamingdiensten overspoelen.

3 uur geleden
Energiebedrijven bezorgd over ACM-plan tarief stroomproducenten

DEN HAAG (ANP) - Energiebedrijven zijn "ernstig bezorgd" over plannen van de Autoriteit Consument & Markt (ACM) voor een zogenoemd invoedingstarief voor grote elektriciteitsproducenten. Daarmee moeten bijvoorbeeld zonneparken, windparken en elektriciteitscentrales meebetalen aan de kosten voor het uitbreiden van het volle stroomnet.

5 uur geleden