Moldavië bereikt akkoord over levering van Russisch gas
CHISINAU (ANP/RTR/BELGA) - Moldavië heeft op de valreep een akkoord bereikt met het Russische staatsgasbedrijf Gazprom over de levering van gas aan de voormalige Sovjetrepubliek. Daarmee lijkt de vrees voor gastekorten in de winter geweken voor het Zuidoost-Europese land.
De Moldavische regering had wegens een dreigend tekort aan gas al de noodtoestand uitgeroepen. Bedrijven in het land moesten hun productie terugbrengen om gas te besparen voor huishoudens.
Het vorige contract tussen Moldavië en Gazprom liep eigenlijk eind september af, maar was op het laatste moment met een maand verlengd. Recent kwam het tot een openlijk conflict, waarbij Moldavië klaagde over een te hoge gasprijs. De Russen zouden hun tarieven hebben willen verdrievoudigen. Ook zou Rusland hebben geëist dat Moldavië, een van de armste landen van Europa, eerst voor honderden miljoenen dollars aan schulden zou aflossen.
Prijzen
De nieuwe overeenkomst met Gazprom gaat op 1 november in en heeft een looptijd van vijf jaar. Welke prijzen precies zijn afgesproken, is niet naar buiten gebracht. Volgens Gazprom is er sprake van "voordelige voorwaarden voor beide partijen".
In heel Europa zijn de gasprijzen de laatste tijd flink opgelopen. Volgens de Russen ging het daarom puur om commerciële onderhandelingen. Maar in Moldavië, dat van oudsher erg afhankelijk is van Russisch gas en waar vorig jaar een pro-Europese president aan de macht is gekomen, werd de situatie ook als een soort wraakactie van Rusland beschouwd.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - De NVM vreest dat mogelijk minder huizen worden gebouwd als de voorrangregels voor een aansluiting op het volle stroomnet later dit jaar veranderen. Nu kunnen woningbouwprojecten nog prioriteit krijgen over de aanvragen van sommige andere sectoren. Maar bouwers kunnen door onzekerheid over welke projecten straks nog maatschappelijke prioriteit krijgen in een bepaalde regio, besluiten om minder nieuwe huizen te bouwen.
9 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal gokaccounts waarmee per maand legaal wordt gespeeld is opnieuw gestegen. Ook nam het verlies per speler in de afgelopen periode iets toe. Dat meldt de Kansspelautoriteit (Ksa) in de monitoringsrapportage voorjaar 2026.
15 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De effecten van hogere brandstofprijzen door de Iranoorlog voor huishoudens met lagere inkomens kunnen sterk verschillen. Daarvoor waarschuwt het Centraal Planbureau (CPB) in een nieuw rapport over de economische gevolgen van het conflict. In doorsnee lijken de gevolgen beperkt, maar in bepaalde scenario's kunnen grootverbruikers van de auto in deze inkomensgroep dit jaar 1000 euro duurder uit zijn.
23 minuten geledenLUXEMBURG (ANP) - De inflatie in de eurozone is in maart uitgekomen op 2,6 procent, meldt Eurostat op basis van definitieve cijfers. De consumentenprijzen in het eurogebied zijn daarmee nog harder gestegen dan eerder gemeld, door de hogere energieprijzen als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten.
1 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Diesel is donderdag bijna 6 eurocent goedkoper geworden aan de pomp. Consumentencollectief UnitedConsumers meldt dat de landelijke adviesprijs voor een liter diesel nu 2,589 euro bedraagt. Een week geleden stond de dieselprijs nog op een recordhoogte van 2,819 euro per liter.
1 uur geledenFRANKFURT (ANP/DPA) - Door stakingen bij het Duitse luchtvaartconcern Lufthansa zijn donderdag opnieuw honderden vluchten in Duitsland geannuleerd. Ook bijna alle Lufthansa-vluchten vanaf Schiphol naar Frankfurt en München zijn geschrapt.
1 uur geledenARTEIXO (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Inditex, het moederbedrijf van Zara, heeft te maken gekregen met een datalek. Er ligt geen informatie van klanten op straat, aldus de moderetailer. Het zou gaan om informatie over zakelijke relaties.
1 uur geleden