Mogelijke uitdager Starmer mag meedoen aan parlementsverkiezing
MANCHESTER (ANP) - Andy Burnham, de man die vaak wordt genoemd als mogelijke opvolger van de Britse premier Keir Starmer, mag van zijn partij meedoen aan een tussentijdse verkiezing voor een zetel in het parlement, meldt de BBC. Dat is een eerste stap naar een mogelijke machtsovername door de populaire burgemeester van Manchester.
Burnham wil meedoen aan de verkiezing in Makerfield, waar de parlementariër Josh Simons speciaal opstapt om ruimte te maken voor Burnham. Toch was het niet vanzelfsprekend dat de selectiecommissie van Labour zou toestaan dat Burnham de kandidaat van de partij zou worden. In januari blokkeerden commissieleden, vrijwel allemaal bondgenoten van Starmer, dat Burnham zou meedoen in een ander kiesdistrict.
De commissie zei destijds dat het te veel gedoe zou opleveren, omdat er dan ook nieuwe burgemeestersverkiezingen moesten komen in Manchester. Labour verloor die zetel uiteindelijk aan de Greens.
'King of the North'
Starmer staat nu onder grote druk om op te stappen, maar het is niet duidelijk wie van zijn partijgenoten hem in dat geval zou moeten opvolgen. Alleen parlementsleden komen in aanmerking, dus Burnham moet sowieso eerst de verkiezing winnen. Daarna zou hij Starmer kunnen uitdagen voor een leiderschapsverkiezing als hij de steun krijgt van ten minste 81 Labour-parlementariërs.
De 56-jarige Burnham is sinds 2017 de burgemeester van Greater Manchester. Hij wordt ook wel 'the king of the north' genoemd, omdat hij het tijdens de coronapandemie tegen de Conservatieve regering opnam voor het noorden van het Verenigd Koninkrijk.
Het is nog niet duidelijk wanneer de tussentijdse verkiezing in Makerfield plaatsvindt. Op z'n vroegst kan die 18 juni worden gehouden.
Meer uit Buitenland
BEIJING (ANP) - De Chinese president Xi Jinping heeft de uitnodiging van de Amerikaanse president Donald Trump geaccepteerd en gaat dit najaar op bezoek in de Verenigde Staten. Dat meldt het Chinese staatspersbureau Xinhua.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Belgische regeringscoalitie touwtrekt opnieuw over de NAVO-afspraak om meer uit te geven aan defensie. Twee regeringspartijen willen meer tijd nemen om zo harde bezuinigingen elders te voorkomen. Defensieminister Theo Francken is bang dat België opnieuw "de grootste freerider van de NAVO" wordt.
2 uur geledenKYIV (ANP) - Rusland probeert bondgenoot Belarus dieper in de oorlog met Oekraïne te trekken, stelt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Volgens hem zijn de Russen van plan om vanuit Belarus ofwel Oekraïne of een NAVO-land aan te vallen.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese grensbewakingsdienst Frontex zag in de eerste vier maanden van dit jaar een forse afname van het aantal keren dat de grens naar de EU illegaal werd overgestoken. Er is een daling te zien van 40 procent vergeleken met dezelfde periode vorig jaar.
4 uur geledenCARACAS (ANP) - De Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk hebben hoogverrijkt uranium uit Venezuela weggehaald en naar de VS gebracht. Dat meldden de landen in een verklaring. Het materiaal werd eind april verpakt en begin mei naar de Amerikaanse staat South Carolina gebracht.
4 uur geledenANHOLT (ANP/DPA) - In de buurt van het eiland Anholt tussen Denemarken en Zweden is een dode walvis gevonden. Duitse media melden dat Duitsland contact heeft opgenomen met Denemarken om te kijken of het gaat om Timmy, de walvis die strandde voor de Duitse kust en werd vrijgelaten in de buurt van Denemarken.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt tijdens zijn bezoek aan China geen toezeggingen te hebben gedaan over Taiwan. Hij kondigde aan snel te beslissen over een nieuwe wapendeal met het democratisch bestuurde eiland voor de Chinese kust.
5 uur geleden