
Mogelijke protesten bij Russische verkiezingen na oproep Navalny
MOSKOU (ANP) - In Rusland wordt mogelijk geprotesteerd tijdens de derde en laatste dag van presidentsverkiezingen, die volgens tegenstanders niet eerlijk zijn en zeker in een overwinning voor Vladimir Poetin eindigen. Oppositieleider Aleksej Navalny had voor zijn dood vorige maand opgeroepen om massaal naar de stembureaus te komen om 12.00 uur.
Het idee van de Kremlincriticus was dat mensen op die manier veilig konden protesteren, zonder angst om opgepakt te worden. De autoriteiten zouden de demonstranten immers niet kunnen onderscheiden van normale kiezers. Toch hebben de aanklagers in Moskou gewaarschuwd dat massabijeenkomsten zoals deze illegaal zijn en dat deelnemers vervolgd kunnen worden.
Tegenstanders beschouwen de verkiezingen als onvrij omdat er geen serieuze uitdagers zijn toegelaten. Oppositieleden zijn uitgesloten van deelname, gevangengenomen, gevlucht of dood. Ook zijn er geen vrije media meer over in Rusland om een tegengeluid te laten horen. Het Kremlin heeft geen internationale waarnemers van de OVSE uitgenodigd om toezicht te houden op de verkiezingen.
Nadat Navalny vorige maand in een strafkamp was overleden, namen zijn team en zijn weduwe Joelia Navalnaja de oproep over. Volgens haar maakt het niet uit wat mensen vervolgens met het stembiljet doen, als ze maar niet op Poetin stemmen. "Je kunt het ongeldig maken. Je kunt er ook met grote letters 'Navalny' opschrijven", aldus Navalnaja. "Zelfs als je het niet zinvol acht om te stemmen, kun je gewoon bij het stembureau gaan staan. Dan keer je daarna om en ga je weer naar huis."
Navalny's dood lijkt in elk geval te hebben aangetoond dat er nog een anti-Kremlinsentiment bestaat onder de Russische bevolking. Na zijn overlijden ontstonden grote bijeenkomsten en honderden mensen kwamen naar zijn begrafenis. Vrijdag waren op de eerste verkiezingsdag ook enkele individuele protestacties. Mensen staken stembussen en stemhokjes in brand of goten verf in stembussen.
Omdat Rusland liefst elf tijdzones kent, kan het zondag op elf verschillende momenten druk worden bij de stembureaus. In de meest oostelijke regio Kamtsjatka breekt het middaguur al om 01.00 uur Nederlandse tijd aan. In Moskou en Sint-Petersburg is dat om 10.00 uur.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump sluit het sturen van Amerikaanse troepen naar Oekraïne niet uit. "Dat laten we je misschien later vandaag weten", zei hij tegen een journalist die daar een vraag over stelde.
19 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft opnieuw geen traditioneel net pak aangetrokken voor zijn bezoek aan het Witte Huis. Hij koos ook niet voor de legerdracht die hij sinds het uitbreken van de oorlog normaliter draagt, maar in Washington als gebrek aan respect voor president Donald Trump werd opgevat. Zelensky droeg bij aankomst net als op de NAVO-top een zwart pak met zwart overhemd, zonder das.
33 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Het is niet erop of eronder voor Oekraïne tijdens het overleg van president Volodymyr Zelensky met de Amerikaanse president Donald Trump, zei de laatste. "Dit is niet het einde van de weg."
33 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Moskou wil geen inzet van NAVO-troepen in Oekraïne als onderdeel van een oplossing voor de oorlog. Dat zei het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken, dat zich beklaagde over recente uitlatingen van het Verenigd Koninkrijk over dat onderwerp.
45 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is aangekomen bij het Witte Huis voor topoverleg met president Donald Trump. Dat volgt op de ontmoeting van Trump en de Russische president Vladimir Poetin in Alaska, afgelopen vrijdag.
49 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Europese leiders die de Oekraïense president Zelensky door een beladen gesprek met zijn Amerikaanse ambtgenoot Trump willen loodsen, zijn gearriveerd op het Witte Huis. Na NAVO-topman Rutte volgden ook de voorzitter van de Europese Commissie en de leiders van het Verenigd Koninkrijk, Italië, Duitsland, Finland en Frankrijk.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft benadrukt dat hij uit is op vrede. "Ons hoofddoel is een betrouwbare en duurzame vrede voor Oekraïne en voor heel Europa. Het is belangrijk dat het momentum van al onze bijeenkomsten precies tot dit resultaat leidt", schreef hij kort voor zijn ontmoeting met de Amerikaanse president Donald Trump op X.
1 uur geleden