Mogelijke opvolger premier Japan oppert vervroegde verkiezingen
TOKIO (ANP) - De Japanse kabinetssecretaris Yoshihide Suga, de gedoodverfde kandidaat om premier Shinzo Abe op te volgen, oppert de mogelijkheid van vervroegde verkiezingen in het geval dat hij eerste minister wordt, meldt de Japanse krant Asahi Shimbun. Suga benadrukte nog eens dat Japan vastberaden is om de Olympische Spelen in Tokio, die dit jaar zijn uitgesteld vanwege de coronapandemie, in 2021 te laten doorgaan.
Suga wordt alom gezien als de nieuwe leider van de Liberaal-Democratische Partij, de regeringspartij in Japan. De leider van die partij is met de huidige samenstelling van het parlement haast automatisch verzekerd van het premierschap. Premier Abe maakte onlangs bekend dat hij opstapt om gezondheidsredenen. Wie hem opvolgt, wordt op 14 september bekend.
In Japan wordt sinds die aankondiging gespeculeerd over de opvolging. Velen houden er rekening mee dat Suga, als hij premier wordt, vervroegde verkiezingen zal uitschrijven om zijn grip op de macht te verstevigen.
In het interview met Asahi Shimbun stelde Suga uitdrukkelijk dat de premier bevoegd is om het parlement te ontbinden en een vervroegde verkiezing uit te schrijven. Volgens hem moet rekening gehouden worden met de mening van epidemiologen om te bepalen of het coronavirus voldoende onder controle is om een stembusgang op verantwoorde wijze te laten plaatsvinden.
Suga zei ook dat hij ervan uit blijft gaan dat het volk vooral van de regering verlangt dat die gefocust is op het bestrijden van de coronapandemie. Dat is volgens hem ook een belangrijke voorwaarde om volgend jaar de Olympische Spelen te laten doorgaan. "Er zijn vele, buitengewone voordelen voor Japan om de Spelen te organiseren", aldus Suga.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump en de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zijn dinsdag tijdens een telefoongesprek met elkaar in aanvaring gekomen over de te volgen koers ten aanzien van Iran. Dat meldden de Amerikaanse media Axios en The Wall Street Journal op basis van anonieme bronnen.
3 uur geledenCAMBRIDGE (ANP/AFP) - De Amerikaanse universiteit Harvard heeft aangekondigd dat ze gaat beperken hoeveel cijfers in de hoogste categorie (A's) hoogleraren mogen toekennen aan bachelorstudenten. Hiermee zet de gerenommeerde universiteit stappen om 'cijferinflatie' tegen te gaan.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Algemene Vergadering van de VN "verwelkomt" de adviserende uitspraak die het Internationaal Gerechtshof (ICJ) vorig jaar deed over het tegengaan van klimaatverandering. In een resolutie die woensdag werd aangenomen, wordt het advies "een gezaghebbende bijdrage in de verduidelijking van het internationaal recht" genoemd. De Verenigde Staten stemden tegen.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben de voormalige president van Cuba, Raúl Castro, aangeklaagd, laat een functionaris van de regering-Trump weten aan persbureau Reuters. Dat doen ze voor zijn rol bij het neerhalen van twee civiele vliegtuigjes van een Cubaans-Amerikaanse humanitaire organisatie uit Miami in 1996. De stap wordt gezien als een manier om nog meer druk te zetten op de Cubaanse regering.
12 uur geledenBANDAR ABBAS (ANP/AFP/RTR) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) heeft melding gemaakt van een gecoördineerde toegang tot de Straat van Hormuz voor 26 vrachtschepen in 24 uur tijd. De garde zegt verantwoordelijk te zijn voor de scheepvaart door de strategische zeeweg en dat schepen met voorafgaande toestemming van de IRG de straat door kunnen varen.
14 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio stelt dat zijn land een "nieuw hoofdstuk" wil openen in de relatie met de inwoners van het arme Cuba. Hij verklaart in een Spaanstalige videoboodschap aan het volk dat Washington 100 miljoen dollar (circa 86 miljoen euro) aan eten en medicijnen wil sturen.
15 uur geledenTEL AVIV (ANP) - De Israëlische veiligheidsminister Itamar Ben-Gvir heeft beelden gedeeld waarop te zien is dat opvarenden van een door Israël onderschepte activistenvloot ruw worden behandeld. Mensen zijn geboeid en zitten op hun knieën met hun hoofden naar de grond. "Zo verwelkomen we degenen die terreur steunen. Welkom in Israël", schreef de rechtse hardliner, tot ergernis van een andere prominente minister.
15 uur geleden