Mogelijke opvolger premier Japan oppert vervroegde verkiezingen
TOKIO (ANP) - De Japanse kabinetssecretaris Yoshihide Suga, de gedoodverfde kandidaat om premier Shinzo Abe op te volgen, oppert de mogelijkheid van vervroegde verkiezingen in het geval dat hij eerste minister wordt, meldt de Japanse krant Asahi Shimbun. Suga benadrukte nog eens dat Japan vastberaden is om de Olympische Spelen in Tokio, die dit jaar zijn uitgesteld vanwege de coronapandemie, in 2021 te laten doorgaan.
Suga wordt alom gezien als de nieuwe leider van de Liberaal-Democratische Partij, de regeringspartij in Japan. De leider van die partij is met de huidige samenstelling van het parlement haast automatisch verzekerd van het premierschap. Premier Abe maakte onlangs bekend dat hij opstapt om gezondheidsredenen. Wie hem opvolgt, wordt op 14 september bekend.
In Japan wordt sinds die aankondiging gespeculeerd over de opvolging. Velen houden er rekening mee dat Suga, als hij premier wordt, vervroegde verkiezingen zal uitschrijven om zijn grip op de macht te verstevigen.
In het interview met Asahi Shimbun stelde Suga uitdrukkelijk dat de premier bevoegd is om het parlement te ontbinden en een vervroegde verkiezing uit te schrijven. Volgens hem moet rekening gehouden worden met de mening van epidemiologen om te bepalen of het coronavirus voldoende onder controle is om een stembusgang op verantwoorde wijze te laten plaatsvinden.
Suga zei ook dat hij ervan uit blijft gaan dat het volk vooral van de regering verlangt dat die gefocust is op het bestrijden van de coronapandemie. Dat is volgens hem ook een belangrijke voorwaarde om volgend jaar de Olympische Spelen te laten doorgaan. "Er zijn vele, buitengewone voordelen voor Japan om de Spelen te organiseren", aldus Suga.
Meer uit Buitenland
DEN HAAG (ANP/RTR/AFP) - Meerdere Europese landen zien momenteel af van deelname aan de Raad van Vrede, een initiatief van de Amerikaanse president Donald Trump. Het gaat om in ieder geval Zweden en Noorwegen en volgens bronnen ook Italië en Frankrijk.
43 minuten geledenSTRAATSBURG (ANP) - Meerdere partijen in het Europees Parlement hebben vanwege de spanning om Groenland uitgehaald naar uiterst-rechtse politici om hun affiniteit met de Amerikaanse president Donald Trump. Met name Jordan Bardella, rechterhand van Franse politica Marine Le Pen, en zijn partij Patriotten voor Europa kregen veel verwijten in een debat over de soevereiniteit van de EU.
1 uur geledenDAVOS (ANP) - NAVO-chef Mark Rutte en de Finse president Alexander Stubb, twee van Europa's belangrijkste 'Trumpfluisteraars', blijven monter in de hoogopgelopen ruzie waarin de NAVO zich bevindt. Gevraagd op het World Economic Forum naar zijn recept om de spanningen te bedaren, wees Stubb grappend haastig naar buurman Rutte.
1 uur geledenSTOCKHOLM (ANP/RTR/AFP) - Zweden doet voorlopig niet mee aan het door de Amerikaanse president Donald Trump voorgestelde initiatief voor een zogenoemde vredesraad. Premier Ulf Kristersson heeft laten weten dat toetreding niet zal plaatsvinden met de tekst die tot dusver over de raad is gepresenteerd.
1 uur geledenMADRID (ANP) - De Spaanse vakbond voor machinisten, SEMAF, heeft opgeroepen tot een landelijke staking na twee dodelijke ongelukken in korte tijd. De vakbond vindt de "constante achteruitgang van het spoornetwerk" onacceptabel.
1 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - De Europese Unie moet accepteren dat we in een wereld van pure macht leven. Dat stelde de voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen, in een toespraak in het Europees Parlement. De situatie met Groenland, gebeurtenissen in Venezuela en oorlog in Oekraïne tonen volgens de voorzitter aan dat de internationale orde niet alleen enorm snel is veranderd, maar dat dit ook "permanent is".
2 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Frankrijk is voorstander van een NAVO-oefening in en rond Groenland, zegt president Emmanuel Macron. Zijn land zou klaarstaan om daaraan deel te nemen.
3 uur geleden