Mogelijke opvolger premier Japan oppert vervroegde verkiezingen
TOKIO (ANP) - De Japanse kabinetssecretaris Yoshihide Suga, de gedoodverfde kandidaat om premier Shinzo Abe op te volgen, oppert de mogelijkheid van vervroegde verkiezingen in het geval dat hij eerste minister wordt, meldt de Japanse krant Asahi Shimbun. Suga benadrukte nog eens dat Japan vastberaden is om de Olympische Spelen in Tokio, die dit jaar zijn uitgesteld vanwege de coronapandemie, in 2021 te laten doorgaan.
Suga wordt alom gezien als de nieuwe leider van de Liberaal-Democratische Partij, de regeringspartij in Japan. De leider van die partij is met de huidige samenstelling van het parlement haast automatisch verzekerd van het premierschap. Premier Abe maakte onlangs bekend dat hij opstapt om gezondheidsredenen. Wie hem opvolgt, wordt op 14 september bekend.
In Japan wordt sinds die aankondiging gespeculeerd over de opvolging. Velen houden er rekening mee dat Suga, als hij premier wordt, vervroegde verkiezingen zal uitschrijven om zijn grip op de macht te verstevigen.
In het interview met Asahi Shimbun stelde Suga uitdrukkelijk dat de premier bevoegd is om het parlement te ontbinden en een vervroegde verkiezing uit te schrijven. Volgens hem moet rekening gehouden worden met de mening van epidemiologen om te bepalen of het coronavirus voldoende onder controle is om een stembusgang op verantwoorde wijze te laten plaatsvinden.
Suga zei ook dat hij ervan uit blijft gaan dat het volk vooral van de regering verlangt dat die gefocust is op het bestrijden van de coronapandemie. Dat is volgens hem ook een belangrijke voorwaarde om volgend jaar de Olympische Spelen te laten doorgaan. "Er zijn vele, buitengewone voordelen voor Japan om de Spelen te organiseren", aldus Suga.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP/AFP) - Duitsland werkt aan een actievere vorm van cyberdefensie en wil gaan terugslaan na een toename van cyberaanvallen. Minister van Binnenlandse Zaken Alexander Dobrindt kondigde nieuwe wetgeving aan om dat mogelijk te maken.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Steeds meer parlementariërs van de Britse Labourpartij spreken zich uit voor het vertrek van hun politieke leider, premier Keir Starmer. Omroep BBC meldt dat inmiddels 81 van de 403 Labour-parlementsleden duidelijk hebben gemaakt een andere leider te willen. Dat zijn er voldoende om een leiderschapsverkiezing af te dwingen waarmee ze Starmer opzij kunnen schuiven.
2 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Bij Israëlische aanvallen op Libanon zijn sinds het ingaan van een staakt-het-vuren vorige maand 380 mensen omgekomen, zegt het Libanese ministerie van Gezondheid tegen persbureau AFP. Onder de doden zouden 22 kinderen en 39 vrouwen zijn.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Rusland bevestigt dat het bestand met Oekraïne ten einde is gekomen en gevechtsoperaties worden hervat. "Het humanitaire staakt-het-vuren is afgelopen", zei een woordvoerder van het Kremlin.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Het Israëlische parlement heeft de oprichting goedgekeurd van een tribunaal voor het berechten van Palestijnen die worden verdacht van deelname aan de aanvallen van 7 oktober 2023. Daar kan ook de doodstraf worden opgelegd.
3 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Keir Starmer heeft zijn kabinet laten weten dat hij niet opstapt. "De Labourpartij heeft een procedure om een partijleider aan te vechten en die is niet in gang gezet", staat in een verklaring van zijn kantoor. "Het land verwacht van ons dat we aan de slag gaan met regeren. Dat is wat ik doe en wat we als kabinet moeten doen."
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De productie van defensiemateriaal in Europa blijft achter en moet fors omhoog, zegt EU-buitenlandchef Kaja Kallas. Ook de gezamenlijke inkoop van defensiemateriaal blijft achter. "We moeten de lidstaten echt aansporen tot meer gezamenlijke aankopen en innovatie", zei Kallas voor het begin van de vergadering met de EU-ministers van Defensie. Daar wordt onder meer gesproken over de defensieparaatheid van de EU.
4 uur geleden