Mogelijke acceptatieplicht contant geld kost honderden miljoenen
AMSTERDAM (ANP) - Instellingen zijn zeker 730 miljoen euro kwijt als er in Nederland een wettelijke verplichting komt om contant geld te accepteren. 84 procent daarvan zou voor rekening komen van onbemande tankstations en laadstations voor elektrische auto's, omdat deze nu grotendeels draaien op betaalautomaten die geen cash accepteren. Dit komt naar voren uit onderzoek van SEO in opdracht van Betaalvereniging Nederland en ondernemers.
De eenmalige kosten komen vooral voort uit het aanpassen of vervangen van bestaande betaalautomaten zodat deze ook cash accepteren. Andere plekken waar deze kosten hoog zouden oplopen zijn onder meer het openbaar vervoer en parkeren. Naast deze eenmalige uitgaven komen er jaarlijks nog minimaal 60 miljoen euro aan extra kosten bij, onder meer voor het transport van contant geld en de extra tijd die werknemers kwijt zijn aan het verwerken van cashbetalingen.
De kosten vallen hoogstwaarschijnlijk nog hoger uit, omdat in sectoren zoals het treinvervoer nog niet alle gevolgen zijn doorgerekend. Ook moeten ondernemers achter bijvoorbeeld onbemande tankstations mogelijk meer uitgeven aan veiligheidsmaatregelen als er weer meer cash aanwezig is. Ook met zaken als fraude en mogelijke gezondheidseffecten voor medewerkers heeft SEO nog geen rekening gehouden.
Veiligheid
De Betaalvereniging en ondernemers maken zich vooral zorgen over een acceptatieplicht van cash uit vrees voor de veiligheid van medewerkers en klanten. Ook zijn contante betalingen tijdrovender. Vorige maand meldden de partijen op basis van onderzoek al dat cashbetalingen voor ondernemers veel duurder zijn dan pinnen.
In Europees verband wordt gewerkt aan een verplichting om contante betalingen te accepteren. In Nederland geldt zo'n plicht nog niet.
Meer uit Financieel
DOHA (ANP/BLOOMBERG) - Een tanker met vloeibaar gemaakt aardgas (lng) uit Qatar is door de Straat van Hormuz gevaren. Volgens persbureau Bloomberg is dat de eerste lng-tanker uit Qatar die door de belangrijke waterweg is gegaan sinds het uitbreken van de oorlog in het Midden-Oosten.
32 minuten geledenRIYAD (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Saudische staatsolieconcern Saudi Aramco heeft in het eerste kwartaal meer winst geboekt dankzij de sterk gestegen olieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Wel verstoort de Iranoorlog de export van Saudi Aramco, omdat de Straat van Hormuz vrijwel volledig is afgesloten voor olietankers. Saudi Aramco transporteert daarom olie via een pijpleiding naar de Rode Zee om vanuit daar te kunnen exporteren.
1 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - Het Duitse defensiebedrijf Helsing staat op het punt om met een nieuwe financieringsronde 1,2 miljard dollar op te halen om zijn activiteiten uit te breiden. Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times op basis van ingewijden. Daarmee verstevigt het bedrijf uit München zijn positie als een van Europa's meest waardevolle start-ups. De onderneming, gesteund door techmiljardair Daniel Ek, maakt onder meer geavanceerde drones.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Werknemersvertegenwoordigers binnen bedrijven houden zich nog te weinig bezig met de ontwikkelingen rond kunstmatige intelligentie (AI) op de werkvloer. "AI speelt een steeds grotere rol voor werknemers. Daarom is het essentieel dat or-leden zich verdiepen in AI en weten wat er binnen hun organisatie of sector gebeurt", waarschuwen de vakbonden De Unie en de VCP.
19 uur geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) twijfelt nog over de volgende rentestap in juni. Volgens ECB-president Christine Lagarde worden beleidsmakers geconfronteerd met "enorme onzekerheid" en hebben zij "veel meer data" nodig om de gevolgen van het conflict in het Midden-Oosten goed te kunnen inschatten.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Alle voetbalwedstrijden in de Eredivisie zijn komend seizoen live te zien bij Ziggo, zonder dat klanten een extra pakket nodig hebben. Daarvoor gaat wel de maandprijs van het abonnement voor alle klanten, dus ook voor mensen die niet van sport houden, met 2,50 euro omhoog. Klanten van Ziggo krijgen vanaf 1 juli de ESPN-zenders 2, 3 en 4 in hun digitale tv-pakketten.
23 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Elon Musk is grof uitgevallen tegen de Franse justitiële autoriteiten die momenteel onderzoek doen naar mogelijk misbruik op zijn socialemediaplatform X. Frankrijk startte in januari vorig jaar een onderzoek naar beschuldigingen dat X zou zijn gebruikt om zich te mengen in de Franse politiek.
23 uur geleden