Mogelijk volgende maand actie ziekenhuizen na klappen cao-overleg
DEN HAAG (ANP) - Medewerkers van ziekenhuizen gaan mogelijk volgende maand actievoeren, nu de onderhandelingen over een nieuwe cao zijn vastgelopen. De vakbonden willen de werkgevers later deze week een ultimatum stellen, om voor het einde van de maand tegemoet te komen aan hun eisen. Doen de ziekenhuizen dat niet, dan volgen acties, zegt onderhandelaar Joost Veldt van vakbond CNV.
Hoe de acties er precies uitzien, zegt hij nog niet. "Staken in de zorg kan niet, noodzakelijke zorg moet altijd doorgang vinden. Het zwaarste middel dat we hebben is werken volgens een zondagsrooster. Dan gaan geplande operaties niet door. Dat heeft behoorlijke impact", aldus Veldt. Zo'n actie moet in overleg met de ziekenhuizen worden geregeld.
CNV hoopt dat de acties niet door hoeven te gaan. Veldt: "We hopen natuurlijk dat werkgevers zich achter de oren krabben, dat ze zich afvragen: laten we dit gebeuren of gaan we toch nog een keer in gesprek? Als het zonder acties kan doen we het liever zonder. Maar we doen dit niet zomaar."
Loonsverhoging
De vakbonden hadden vrijdagavond laten weten dat de onderhandelingen waren vastgelopen. Ze willen onder meer een loonsverhoging van 7 procent. Daarnaast willen ze onder meer een betere onregelmatigheidstoeslag, een hogere stagevergoeding en rustperiodes na oproep in bereikbaarheidsdienst.
De overkoepelende Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen vindt de eisen van de bonden "te omvangrijk, niet realistisch en onbetaalbaar". De werkgevers boden onder meer een loonsverhoging van 6 procent in twee jaar, een hogere reiskostenvergoeding en een hardere aanpak van agressie tegen medewerkers.
Volgens Veldt zijn er sinds het klappen van het overleg "geen stappen genomen richting hervatten. Wij vinden dat we uitonderhandeld zijn, omdat zij niet willen bewegen".
Meer uit Gezond
BILTHOVEN (ANP) - De griepepidemie is voorbij, meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). Het aantal mensen dat afgelopen week de huisarts bezocht met acute luchtwegklachten is opnieuw gedaald. Ook het aantal afgenomen monsters waarin het griepvirus is aangetroffen, lag een stuk lager dan een week eerder.
5 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Het aantal mensen met hooikoortsklachten nam vorige week af. Dat meldt onderzoeksinstituut Nivel op basis van nieuwe cijfers. Afgelopen week meldden zich 145 op de 100.000 mensen met hooikoortsklachten bij een huisarts. Het cijfer van een week eerder is bijgesteld naar 177.
5 dagen geledenBUENOS AIRES (ANP/AFP) - Argentiniƫ is officieel uit de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) gestapt. Dat meldt minister van Buitenlandse Zaken Pablo Quirno op X. Met het verstrijken van de formele afkoelingsperiode na de aankondiging maakt het land nu geen deel meer uit van de WHO.
6 dagen geledenAMSTERDAM (ANP) - Vrouwenrechtenorganisatie Bureau Clara Wichmann gaat in hoger beroep in de zaak tegen het Amerikaanse Allergan, een producent van borstimplantaten. In december oordeelde de rechter dat de producent niet verantwoordelijk is voor de ziektes die vrouwen hebben gekregen nadat zij de implantaten hadden laten plaatsen.
1 week geledenBILTHOVEN (ANP) - Nu de temperaturen stijgen, lopen minder mensen griep op. Het aantal gevonden infecties daalt, melden het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) en onderzoeksinstituut Nivel. Ze concludeerden vorige week dat de jaarlijkse griepepidemie over zijn hoogtepunt heen lijkt, maar trekken nog niet de conclusie dat de epidemie voorbij is.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - Meer mensen hebben vroeg in het jaar last van hooikoorts. Dat meldt onderzoeksinstituut Nivel op basis van de nieuwste cijfers. In de afgelopen week gingen 174 op de 100.000 mensen naar een huisarts voor hooikoortsklachten. Dat zijn er meer dan een week eerder. Na de eerste warme dagen van 2026 meldden nog 138 per 100.000 mensen zich bij de huisarts. In de week daarvoor waren dat er 61.
1 week geledenAMSTERDAM (ANP) - Het ene ziekenhuis betaalt veel meer voor geneesmiddelen tegen kanker dan het andere ziekenhuis. Het verschil kan oplopen tot ruim 2800 euro per behandeling, ook al gaat het om precies hetzelfde middel. Dat constateren KWF en het Nederlands Kanker Instituut (NKI) van ziekenhuis Antoni van Leeuwenhoek (AVL). Ze vinden dat er meer openheid moet komen.
1 week geleden