Mogelijk sancties VS tegen China bij veiligheidswet Hongkong
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten stellen mogelijk sancties in tegen China als dat land ervoor kiest een omstreden veiligheidswet in te voeren om meer grip te krijgen op het autonome Hongkong, zegt Robert O'Brien, de nationale veiligheidsadviseur. Hij denkt dat Hongkong zijn status als financieel centrum kan kwijtraken als China zijn plannen doorzet. O'Brien deed die uitspraak in een interview met televisiezender NBC.
"Het lijkt erop dat de Chinese overheid Hongkong min of meer overneemt met deze nationale veiligheidswet", aldus O'Brien. Meerdere Amerikaanse regeringsfunctionarissen hebben al gezegd dat de door China beoogde wetgeving een einde maakt aan de autonomie van Hongkong en slecht is voor zowel de Chinese economie als die van de voormalige Britse kroonkolonie.
Ook zouden de plannen van Peking gevolgen kunnen hebben voor de status van Hongkong in het Amerikaans recht, waarmee de status van de stadstaat als financieel centrum ook samenhangt. Volgens O'Brien verliest Hongkong zijn aantrekkingskracht voor internationale bedrijven als het niet langer als een van de financiële centra van Oost-Azië geldt.
"Een reden waarom die bedrijven naar Hongkong kwamen is omdat het een rechtsstaat was, omdat er vrijhandel gedreven kon worden, omdat er een kapitalistisch systeem was, en omdat er een democratie en verkiezingen waren", zei O'Brien. "Als die zaken wegvallen, weet ik niet of de financiële sector daar kan blijven."
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse nieuwszender CBS News zegt dat de Verenigde Staten deals hebben gesloten met Oeganda en Honduras over de opvang van gedeporteerde migranten. Beide landen zouden bereid zijn om mensen te ontvangen die door de VS worden uitgezet en niet hun eigen burgers zijn.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump wil dat de musea in het land minder negatief zijn over de geschiedenis van de Verenigde Staten. Hij schrijft op Truth Social dat hij na zijn strijd met de universiteiten nu de pijlen richt op musea, zodat die minder links en 'woke' worden.
6 uur geledenBOEDAPEST (ANP) - De Verenigde Staten willen het gesprek tussen de Russische president Vladimir Poetin en zijn Oekraïense ambtgenoot Volodymyr Zelensky organiseren in de Hongaarse hoofdstad Boedapest, schrijft nieuwssite Politico op basis van twee bronnen. Het Witte Huis heeft die informatie nog niet bevestigd en stelt dat er wordt gewerkt aan een geschikte locatie.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse buitenlandminister en de nationale veiligheidsadviseurs van een aantal belangrijke Europese landen gaan met Oekraïne veiligheidsgaranties voor dat land uitwerken. Ze hebben een commissie gevormd die misschien al eind deze week iets af heeft, zeggen bronnen van nieuwssite Axios.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het volgende Europese sanctiepakket tegen Rusland zou volgende maand moeten klaarliggen. Dat meldt EU-buitenlandchef Kaja Kallas, die op X schreef dat de EU druk blijft uitoefenen op de Russische oorlogseconomie.
10 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft een boze brief gestuurd aan de Franse president Emmanuel Macron over zijn beslissing de Palestijnse staat te erkennen. Hij schrijft dat Macron daarmee "olie op het antisemitische vuur" heeft gegooid.
10 uur geledenNEW DELHI (ANP/AFP) - De Indiase premier Narendra Modi gaat voor het eerst in jaren weer naar China. Hij bezoekt daar eind augustus een top van de Shanghai-samenwerkingsorganisatie (SCO), maakte zijn nationale veiligheidsadviseur Ajit Doval bekend. Doval sprak over "nieuwe energie" in de diplomatieke betrekkingen met China.
11 uur geleden