Mogelijk ook slavernijmonument in Den Haag
DEN HAAG (ANP) - In de stad Den Haag bestaat breed draagvlak voor een herdenkingsmonument voor het slavernijverleden. Dat schrijft een adviescommissie aan het Haagse college van burgemeester en wethouders. Sinds februari ging de commissie in gesprek met Afrikaanse gemeenschappen en hun organisaties over een haalbare invulling van de herdenking. Die zou een keer per jaar in de stad moeten plaatsvinden.
"In eerste instantie denken velen bij het slavernijverleden van Nederland vooral aan Amsterdam, Rotterdam en Middelburg, maar ook Den Haag heeft vanaf de 17e eeuw een niet onbelangrijke rol gespeeld in de totstandkoming en de handhaving van de slavernij", aldus de commissie onder leiding van oud-wethouder Rabin Baldewsingh. "Vanuit de regeringsstad werd het bestuur van de koloniën geregeld en het systeem van de slavernij gesanctioneerd."
Op 1 juli 1863 schafte Nederland de slavernij officieel af. Die plechtigheid vond plaats op het Haagse Binnenhof.
Nederland heeft al een nationaal slavernijmonument in het Oosterpark in Amsterdam. Daar is op 1 juli de jaarlijkse herdenking.
Meer uit Binnenland
LEIDEN (ANP) - De alarmcentrale Eurocross waarschuwt voor de risico's van rijden op een scooter in het buitenland. Dit jaar kreeg de centrale al 247 meldingen van Nederlanders die betrokken waren bij een scooterongeluk op reis. Dat is meer dan in heel 2025 werden gemeld.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In 2035 moeten er 25.000 ambtenaren minder bij de rijksoverheid werken dan nu het geval is. Dat bevestigt een woordvoerder van staatssecretaris Eric van der Burg (Slagvaardige Overheid) na een interview in het AD van de VVD-bewindspersoon. Het kabinet wil in totaal 3,5 miljard euro bezuinigen op de overheid.
3 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De Sonja Barend Award, de prijs voor het beste interview van het afgelopen tv-seizoen, is dit jaar gewonnen door Sven Kockelmann. De presentator krijgt de prijs voor zijn gesprek met vertrekkend premier Dick Schoof in een speciale uitzending van Café Kockelmann op NPO 2.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Door een boom op het spoor rijden er zondagavond geen treinen tussen Haarlem en Zandvoort. Ook tussen Haarlem en Amsterdam Centraal is het treinverkeer verstoord omdat er een boom op het spoor ligt: op dat traject rijden minder sprinters. De hinder houdt in beide gevallen naar verwachting tot ongeveer 23.15 uur aan, is te zien in de reisplanner van de NS.
14 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - In een appartement in Eindhoven is zondag een vrouw "onder verdachte omstandigheden" dood gevonden. De politie heeft in de buurt een man aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij haar overlijden.
15 uur geledenSCHIERMONNIKOOG (ANP) - Het aantal gewonden op het vrachtschip UHL Freedom is bijgesteld van vijf naar drie, meldt de kustwacht zondag. Twee van de drie gewonden zijn naar het ziekenhuis vervoerd. Het is niet bekend hoe het met de derde gewonde gaat.
17 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam is dit weekend een vrouw zwaargewond geraakt door een zware mishandeling tijdens een feest. Het incident gebeurde zaterdagochtend vroeg, meldt de politie zondag.
18 uur geleden