Mogelijk hogere btw van 21,4 procent valt niet goed bij partijen
DEN HAAG (ANP) - Bij partijen in de Tweede Kamer is al weerstand ontstaan over een mogelijke verhoging van het hoogste btw-tarief van 21 naar 21,4 procent. Een beperkte verhoging van dit tarief is een van de voorstellen die staatssecretaris Tjebbe van Oostenbruggen van Financiën heeft opgepikt toen hij een ronde maakte langs de meeste partijen in de Tweede Kamer. Hij zal alle opties in het kabinet bespreken en dan een brief erover naar de Kamer sturen.
VVD, PVV en SGP zijn al kritisch over dit voorstel dat woensdag uitlekte via het AD. "U kunt er zeker van zijn dat ik niet enthousiast de krant opende", zei VVD-leider Dilan Yeşilgöz tijdens een presentatie van een plan van haar partij ten gunste van werkenden.
PVV-leider Geert Wilders gaat op X twee keer in op mogelijk hogere prijzen. "Niks ervan! Geen btw-verhoging. Gaan we niet doen! De prijzen zijn al veel te hoog. Zoek de dekking voor het gat in de begroting maar in minder ontwikkelingshulp!" Eerder had hij in een tweet al gemeld dat mensen volgens hem extra lastenverlichting nodig hebben, omdat alles duurder wordt. Tegelijk stelt de leider van de grootste regeringspartij geen bezuinigingen te accepteren en ook "geen cent extra voor stikstof, klimaat, defensie of wat dan ook te accorderen zonder dat de lasten voor gewone mensen extra worden verlaagd".
'Duur genoeg'
GroenLinks-PvdA-leider Frans Timmermans verzet zich ook tegen hogere prijzen. "Terwijl zoveel mensen nu al niet rond kunnen komen, besluit het kabinet het leven nog een stuk duurder te maken. Onbestaanbaar en asociaal. GL-PvdA komt deze week met een voorstel om dit plan tegen te houden", meldt hij op X.
Ook de SGP zit er niet op "te wachten om nu alles voor iedereen duurder te maken. De benzine en de boodschappen zijn al duur genoeg", schrijft partijleider Chris Stoffer op X. Hij meldt dat hij "slimme keuzes in de btw-verdeling wil om gezinnen tegemoet te komen". Als die er niet goed van af komen, zal zijn partij zulke voorstellen niet steunen.
Het kabinet zoekt naar een alternatief voor een eerder plan dat inhield dat cultuur, sport en boeken onder het hoogste btw-tarief gaan vallen. Dit plan zou in de Eerste Kamer sneuvelen omdat de coalitie geen meerderheid heeft in de senaat en hiervoor te weinig steun heeft vanuit de oppositie.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - "Protesteren doe je niet met bakstenen," zegt asielminister Bart van den Brink naar aanleiding van de vernielingen die zijn aangebracht aan het gemeentehuis in IJsselstein. Dat dit is gebeurd, noemt de CDA'er onacceptabel in een bericht op X.
10 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De protocollen van Defensie over oefeningen in droge periodes moeten worden aangepast, verwacht Derk Boswijk, de verantwoordelijke staatssecretaris. In Goedemorgen Nederland kon de CDA'er hierover nog geen uitsluitsel geven, omdat onderzoek naar de natuurbranden van deze week nog loopt.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland heeft andere landen om hulp gevraagd bij het bestrijden van de verschillende natuurbranden die momenteel woeden, schrijft justitieminister David van Weel (VVD) op X. Hij benadrukt hoe uitzonderlijk deze stap is. "Nederland levert vaak hulp en vraagt nu voor het eerst zelf."
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland heeft Israël opgeroepen om de veiligheid te waarborgen van Nederlandse opvarenden van de Global Sumud Flotilla. Van die vloot met humanitaire hulp voor Gaza heeft Israël meer dan twintig schepen onderschept. Nederland heeft daarover contact met Israëlische autoriteiten, meldt een woordvoerder van Buitenlandse Zaken na vragen van het ANP.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - "We zorgen ervoor dat er bij elk gezin gewoon drinkwater uit de kraan blijft komen, ook in geval van zoetwatertekorten bij droogte", zegt minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) in een reactie op het donderdag gepubliceerde onderzoek van de Raad voor de leefomgeving en infrastructuur (Rli). Volgens de raad staat de beschikbaarheid van drinkwater op de lange termijn ernstig onder druk.
3 dagen geledenGORINCHEM (ANP) - Turkse Nederlanders in Gorinchem hebben veel te verduren gekregen na de gemeenteraadsverkiezingen vorige maand. Dat zegt burgemeester Reinie Melissant na het sluiten van de stemlokalen. De Zuid-Hollandse gemeente hield woensdag een nieuwe verkiezing, omdat er bij de vorige stembusgang mogelijk stemmen zijn geronseld.
3 dagen geledenGORINCHEM (ANP) - Bij drie stembureaus in Gorinchem zijn woensdag geen opmerkelijkheden geweest. Dat laten de verschillende leden weten tijdens het tellen van de stemmen in het stadhuis. Rond de verkiezingen in maart ontstonden vermoedens van stemfraude met onder meer het ronselen van volmachten. Daarom was er woensdag een herstemming.
3 dagen geleden