Mogelijk eerste vrouwelijke premier Italië op zoek naar kabinet
ROME (ANP/AFP) - De grote winnaar van de Italiaanse parlementsverkiezingen, Giorgia Meloni, is op zoek naar een kabinet om als eerste vrouwelijke premier van het land te leiden. De conservatieve en nationalistische Meloni won met haar voorheen kleine rechts-radicale partij Fratelli d'Italia 26 procent van de stemmen en laat de andere kopstukken uit haar rechtse alliantie, Matteo Salvini en Silvio Berlusconi, ver achter zich.
Maar zonder die twee lijkt de zoektocht naar ervaren bewindslieden erg moeilijk. Bovendien zijn Salvini's Lega en Berlusconi's Forza Italia nodig om de meerderheid van het rechtse blok overeind te houden. De Fratelli zijn feitelijk voor het grootste deel afgesplitst van de partij van Berlusconi in 2012. Ze vormden een kleine partij zonder bestuurservaring van betekenis. Haar partners in het rechtse blok zullen daar naar verwachting op wijzen en belangrijke posten in het regeringsapparaat opeisen, zoals bijvoorbeeld de ministeries van Financiën en Binnenlandse Zaken.
Normaal duurt de vorming van een nieuwe regering ergens tussen de vier en twaalf weken. Formeel begint de formatie pas als de voorzitters van beide kamers van het parlement zijn gekozen. Dat staat gepland op 13 oktober. Twee dagen later is er al een groot probleem. Italië zou dan zijn begrotingsplan voor 2023 in Brussel moeten indienen. Italië heeft grote schulden en de nieuwe regering staat voor enorme crises zoals inflatie en energieschaarste. Ook de moeizame relatie met Brussel en de oorlog in Oekraïne zullen een uitdaging vormen.
Draghi
Meloni heeft volgens Italiaanse media al een heel hartelijk telefoongesprek gehad met premier Mario Draghi. De twee zouden over de opvolging en economische prioriteiten hebben gepraat. Er zijn in Europa grote zorgen over het economische beleid van een eurosceptische regering Meloni.
Meloni heeft met het rechtse blok een comfortabele meerderheid in beide Kamers van het parlement. Haar partners in het blok kregen samen circa 18 procent. In de Italiaanse Tweede Kamer heeft het blok 237 van de 400 zetels verworven en in de Senaat 115 van de 200. Centrumlinks heeft een grote nederlaag geleden en moet het stellen met slechts 84 zetels in het lagerhuis en 44 in de Senaat. De Democratische Partij domineert centrumlinks met 19 procent van de stemmen is de belangrijkste oppositiepartij.
De in 2009 opgerichte succesvolle protestpartij M5S, de Vijfsterrenbeweging, heeft nog de stem van ruim 15 procent van de kiezers weten te krijgen en staat nu op 52 zetels in de Tweede Kamer en 28 in de Eerste. De M5S is de grootste partij in heel het uiterste zuiden van Italië, inclusief Napels en Sicilië, en is de tweede op Sardinië.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De prioriteit van de Europese Commissie en de EU ligt bij dialoog en de-escalatie van het conflict over Groenland tussen de EU en de VS, benadrukte een woordvoerder van de Europese Commissie maandag. De gesprekken die sinds zaterdag op alle niveaus worden gevoerd, zijn gericht op het van tafel krijgen van de extra importtarieven die de Amerikaanse president Donald Trump oplegt aan acht Europese landen, waaronder Nederland, zei de woordvoerder.
16 minuten geledenDAVOS (ANP/BLOOMBERG) - Deense regeringsfunctionarissen hebben besloten niet aanwezig te zijn in Davos deze week, te midden van een escalerend conflict over Groenland. Dat bevestigt het World Economic Forum.
18 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse staatstelevisie lijkt gehackt te zijn. Er waren zondag korte tijd toespraken te zien van de Amerikaanse president Donald Trump en Reza Pahlavi, de zoon van de laatste Iraanse vorst.
1 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Keir Starmer denkt niet dat de Amerikaanse president Donald Trump echt militaire actie tegen Groenland overweegt. Dat zei hij bij een persconferentie over de hogere importheffingen waarmee Trump dreigt. Die zouden gelden voor de landen die vorige week een klein aantal militairen naar Groenland hebben gestuurd, waaronder ook Nederland.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin is uitgenodigd om toe te treden tot de vredesraad voor Gaza van de Amerikaanse president Donald Trump. Dat maakte het Kremlin bekend. Rusland zou het voorstel nog bestuderen.
3 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - Het dodental door de treinbotsing in het zuiden van Spanje is nog niet definitief. Dat liet minister van Transport Óscar Puente weten via X.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump koppelt zijn uitlatingen over Groenland aan het niet winnen van de Nobelprijs voor de Vrede. Dat blijkt uit een brief aan de Noorse premier Jonas Gahr Støre die persbureau Bloomberg in handen heeft. "Gezien het feit dat uw land heeft besloten mij de Nobelprijs voor de Vrede niet toe te kennen voor het beëindigen van 8 oorlogen PLUS, voel ik me niet langer verplicht om puur aan vrede te denken."
4 uur geleden