Mogelijk eerste vrouwelijke premier Italië op zoek naar kabinet
ROME (ANP/AFP) - De grote winnaar van de Italiaanse parlementsverkiezingen, Giorgia Meloni, is op zoek naar een kabinet om als eerste vrouwelijke premier van het land te leiden. De conservatieve en nationalistische Meloni won met haar voorheen kleine rechts-radicale partij Fratelli d'Italia 26 procent van de stemmen en laat de andere kopstukken uit haar rechtse alliantie, Matteo Salvini en Silvio Berlusconi, ver achter zich.
Maar zonder die twee lijkt de zoektocht naar ervaren bewindslieden erg moeilijk. Bovendien zijn Salvini's Lega en Berlusconi's Forza Italia nodig om de meerderheid van het rechtse blok overeind te houden. De Fratelli zijn feitelijk voor het grootste deel afgesplitst van de partij van Berlusconi in 2012. Ze vormden een kleine partij zonder bestuurservaring van betekenis. Haar partners in het rechtse blok zullen daar naar verwachting op wijzen en belangrijke posten in het regeringsapparaat opeisen, zoals bijvoorbeeld de ministeries van Financiën en Binnenlandse Zaken.
Normaal duurt de vorming van een nieuwe regering ergens tussen de vier en twaalf weken. Formeel begint de formatie pas als de voorzitters van beide kamers van het parlement zijn gekozen. Dat staat gepland op 13 oktober. Twee dagen later is er al een groot probleem. Italië zou dan zijn begrotingsplan voor 2023 in Brussel moeten indienen. Italië heeft grote schulden en de nieuwe regering staat voor enorme crises zoals inflatie en energieschaarste. Ook de moeizame relatie met Brussel en de oorlog in Oekraïne zullen een uitdaging vormen.
Draghi
Meloni heeft volgens Italiaanse media al een heel hartelijk telefoongesprek gehad met premier Mario Draghi. De twee zouden over de opvolging en economische prioriteiten hebben gepraat. Er zijn in Europa grote zorgen over het economische beleid van een eurosceptische regering Meloni.
Meloni heeft met het rechtse blok een comfortabele meerderheid in beide Kamers van het parlement. Haar partners in het blok kregen samen circa 18 procent. In de Italiaanse Tweede Kamer heeft het blok 237 van de 400 zetels verworven en in de Senaat 115 van de 200. Centrumlinks heeft een grote nederlaag geleden en moet het stellen met slechts 84 zetels in het lagerhuis en 44 in de Senaat. De Democratische Partij domineert centrumlinks met 19 procent van de stemmen is de belangrijkste oppositiepartij.
De in 2009 opgerichte succesvolle protestpartij M5S, de Vijfsterrenbeweging, heeft nog de stem van ruim 15 procent van de kiezers weten te krijgen en staat nu op 52 zetels in de Tweede Kamer en 28 in de Eerste. De M5S is de grootste partij in heel het uiterste zuiden van Italië, inclusief Napels en Sicilië, en is de tweede op Sardinië.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt dat er samen met de VS verschillende conceptdocumenten zijn opgesteld over het beëindigen van de oorlog met Rusland. Die gaan volgens hem met name over veiligheidsgaranties voor Oekraïne, herstel en over een basiskader voor het beëindigen van de oorlog, schrijft hij op X.
1 minuut geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Het Israëlische leger zal in de Gazastrook aanwezig blijven, stelt minister van Defensie Israel Katz. Hij zei dat er een aantal buitenposten moeten worden opgezet in het noorden van het Palestijnse gebied, ondanks dat in het plan van het staakt-het-vuren staat dat Israël zich volledig zou terugtrekken uit Gaza.
2 minuten geledenSANAA (ANP/AFP) - De Jemenitische regering en de Houthi's hebben bijna 3000 gevangenen geruild, melden beide kanten. Die deal kwam tot stand na onderhandelingen tussen beide partijen in buurland Oman.
1 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP) - De verkiezingen in Myanmar van komende zondag worden getekend door "toenemend geweld, onderdrukking en intimidatie", stelt VN-mensenrechtenchef Volker Türk. Volgens hem dreigen zowel de militaire junta als gewapende oppositiegroepen met geweld tegen burgers. Het zijn de eerste verkiezingen in Myanmar sinds het leger in februari 2021 de macht overnam en de junta wil dat zoveel mogelijk mensen gaan stemmen. Maar een lage opkomst dreigt, omdat er nauwelijks pro-democratische oppositiepartijen meedoen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft minstens 8000 nieuwe documenten vrijgegeven over de overleden zedendelinquent Jeffrey Epstein. Onder de documenten zijn honderden video- en geluidsbestanden, waaronder bewakingsbeelden uit augustus 2019. Toen werd Epstein dood in zijn cel gevonden terwijl hij in afwachting was van zijn proces over mensenhandel.
2 uur geledenSYDNEY (ANP) - De Australische premier Anthony Albanese heeft de Israëlische president Isaac Herzog gebeld en hem uitgenodigd om naar Australië te komen, schrijft hij in een bericht op X. Eerder waren Israëlische politici kritisch op Albanese. Zijn regering zou te weinig hebben gedaan om antisemitisme tegen te gaan en daardoor de aanslag op Bondi Beach niet hebben kunnen voorkomen.
2 uur geledenKYIV (ANP/AFP/RTR) - Verschillende Oekraïense regio's kampen met stroomuitval nadat Rusland een grootschalige aanval had uitgevoerd met drones en raketten, meldden Oekraïense autoriteiten.
3 uur geleden