Mogelijk eerste vrouwelijke premier Italië op zoek naar kabinet
ROME (ANP/AFP) - De grote winnaar van de Italiaanse parlementsverkiezingen, Giorgia Meloni, is op zoek naar een kabinet om als eerste vrouwelijke premier van het land te leiden. De conservatieve en nationalistische Meloni won met haar voorheen kleine rechts-radicale partij Fratelli d'Italia 26 procent van de stemmen en laat de andere kopstukken uit haar rechtse alliantie, Matteo Salvini en Silvio Berlusconi, ver achter zich.
Maar zonder die twee lijkt de zoektocht naar ervaren bewindslieden erg moeilijk. Bovendien zijn Salvini's Lega en Berlusconi's Forza Italia nodig om de meerderheid van het rechtse blok overeind te houden. De Fratelli zijn feitelijk voor het grootste deel afgesplitst van de partij van Berlusconi in 2012. Ze vormden een kleine partij zonder bestuurservaring van betekenis. Haar partners in het rechtse blok zullen daar naar verwachting op wijzen en belangrijke posten in het regeringsapparaat opeisen, zoals bijvoorbeeld de ministeries van Financiën en Binnenlandse Zaken.
Normaal duurt de vorming van een nieuwe regering ergens tussen de vier en twaalf weken. Formeel begint de formatie pas als de voorzitters van beide kamers van het parlement zijn gekozen. Dat staat gepland op 13 oktober. Twee dagen later is er al een groot probleem. Italië zou dan zijn begrotingsplan voor 2023 in Brussel moeten indienen. Italië heeft grote schulden en de nieuwe regering staat voor enorme crises zoals inflatie en energieschaarste. Ook de moeizame relatie met Brussel en de oorlog in Oekraïne zullen een uitdaging vormen.
Draghi
Meloni heeft volgens Italiaanse media al een heel hartelijk telefoongesprek gehad met premier Mario Draghi. De twee zouden over de opvolging en economische prioriteiten hebben gepraat. Er zijn in Europa grote zorgen over het economische beleid van een eurosceptische regering Meloni.
Meloni heeft met het rechtse blok een comfortabele meerderheid in beide Kamers van het parlement. Haar partners in het blok kregen samen circa 18 procent. In de Italiaanse Tweede Kamer heeft het blok 237 van de 400 zetels verworven en in de Senaat 115 van de 200. Centrumlinks heeft een grote nederlaag geleden en moet het stellen met slechts 84 zetels in het lagerhuis en 44 in de Senaat. De Democratische Partij domineert centrumlinks met 19 procent van de stemmen is de belangrijkste oppositiepartij.
De in 2009 opgerichte succesvolle protestpartij M5S, de Vijfsterrenbeweging, heeft nog de stem van ruim 15 procent van de kiezers weten te krijgen en staat nu op 52 zetels in de Tweede Kamer en 28 in de Eerste. De M5S is de grootste partij in heel het uiterste zuiden van Italië, inclusief Napels en Sicilië, en is de tweede op Sardinië.
Meer uit Buitenland
BALTIMORE (ANP/RTR) - Kilmar Abrego Garcia is weer op vrije voeten, nadat een rechter in de Amerikaanse staat Maryland eerder op donderdag zijn vrijlating had bevolen. De in El Salvador geboren man zat vast in afwachting van een mogelijke tweede uitzetting. Zijn eerdere, onterechte uitzetting werd het middelpunt van een rel rondom het deportatiebeleid van de regering-Trump.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/DPA) - Drie maanden na de dodelijke aanval op de uiterst rechtse activist en Trump-aanhanger Charlie Kirk is de verdachte Tyler Robinson voor het eerst persoonlijk voor de rechter verschenen. Ook de vader, moeder en broer van Robinson waren aanwezig in de rechtbank in Provo in de Amerikaanse staat Utah.
3 uur geledenCARACAS (ANP/RTR) - Het Venezolaanse parlement heeft unaniem ingestemd met het intrekken van een wet, waardoor het land zich kan terugtrekken uit het Internationaal Strafhof. De wet bekrachtigde het Statuut van Rome, waarmee het strafhof werd opgericht. Door die wet in te trekken hoeft het land de rechtsbevoegdheid van het hof niet meer te erkennen.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Volgens een zegsvrouw is de Amerikaanse president Donald Trump extreem gefrustreerd over de Oekraïense en Russische regering, omdat het deze strijdende partijen niet lukt tot een bestand te komen. Inmiddels is Trump op de hoogte van de Oekraïense reactie op de Amerikaanse vredesvoorstellen, aldus de woordvoerster.
5 uur geledenBANGKOK (ANP/DPA/RTR) - Thailand heeft voor het eerst bevestigd dat er burgerslachtoffers zijn gevallen in het opgelaaide grensconflict met Cambodja. Drie burgers aan Thaise zijde kwamen om bij de gevechten, aldus het ministerie van Defensie tegen de krant The Nation. Het aantal gedode Thaise soldaten is opgelopen tot negen.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Een Amerikaanse rechter heeft donderdag de vrijlating van Kilmar Abrego Garcia bevolen. De in El Salvador geboren man zat vast in afwachting van een mogelijke tweede uitzetting. Zijn eerdere, onterechte, uitzetting werd het middelpunt van een rel rondom het deportatiebeleid van de regering-Trump.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Hoogstwaarschijnlijk stemmen EU-lidstaten vrijdag in met het voorstel van de Europese Commissie om de bevroren Russische tegoeden voor onbepaalde tijd te bevriezen. Dat kan via een noodbevoegdheid die kan worden gebruikt bij een crisis of dreigend economisch risico voor de EU. Het is een eerste stap om een besluit over het gebruik van de tegoeden voor een lening aan Oekraïne te vergemakkelijken. Daarover nemen de EU-regeringsleiders op de top van volgende week een besluit.
7 uur geleden