Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Mogelijk eerste vrouwelijke premier Italië op zoek naar kabinet

Mogelijk eerste vrouwelijke premier Italië op zoek naar kabinet

ROME (ANP/AFP) - De grote winnaar van de Italiaanse parlementsverkiezingen, Giorgia Meloni, is op zoek naar een kabinet om als eerste vrouwelijke premier van het land te leiden. De conservatieve en nationalistische Meloni won met haar voorheen kleine rechts-radicale partij Fratelli d'Italia 26 procent van de stemmen en laat de andere kopstukken uit haar rechtse alliantie, Matteo Salvini en Silvio Berlusconi, ver achter zich.

Maar zonder die twee lijkt de zoektocht naar ervaren bewindslieden erg moeilijk. Bovendien zijn Salvini's Lega en Berlusconi's Forza Italia nodig om de meerderheid van het rechtse blok overeind te houden. De Fratelli zijn feitelijk voor het grootste deel afgesplitst van de partij van Berlusconi in 2012. Ze vormden een kleine partij zonder bestuurservaring van betekenis. Haar partners in het rechtse blok zullen daar naar verwachting op wijzen en belangrijke posten in het regeringsapparaat opeisen, zoals bijvoorbeeld de ministeries van Financiën en Binnenlandse Zaken.

Normaal duurt de vorming van een nieuwe regering ergens tussen de vier en twaalf weken. Formeel begint de formatie pas als de voorzitters van beide kamers van het parlement zijn gekozen. Dat staat gepland op 13 oktober. Twee dagen later is er al een groot probleem. Italië zou dan zijn begrotingsplan voor 2023 in Brussel moeten indienen. Italië heeft grote schulden en de nieuwe regering staat voor enorme crises zoals inflatie en energieschaarste. Ook de moeizame relatie met Brussel en de oorlog in Oekraïne zullen een uitdaging vormen.

Draghi

Meloni heeft volgens Italiaanse media al een heel hartelijk telefoongesprek gehad met premier Mario Draghi. De twee zouden over de opvolging en economische prioriteiten hebben gepraat. Er zijn in Europa grote zorgen over het economische beleid van een eurosceptische regering Meloni.

Meloni heeft met het rechtse blok een comfortabele meerderheid in beide Kamers van het parlement. Haar partners in het blok kregen samen circa 18 procent. In de Italiaanse Tweede Kamer heeft het blok 237 van de 400 zetels verworven en in de Senaat 115 van de 200. Centrumlinks heeft een grote nederlaag geleden en moet het stellen met slechts 84 zetels in het lagerhuis en 44 in de Senaat. De Democratische Partij domineert centrumlinks met 19 procent van de stemmen is de belangrijkste oppositiepartij.

De in 2009 opgerichte succesvolle protestpartij M5S, de Vijfsterrenbeweging, heeft nog de stem van ruim 15 procent van de kiezers weten te krijgen en staat nu op 52 zetels in de Tweede Kamer en 28 in de Eerste. De M5S is de grootste partij in heel het uiterste zuiden van Italië, inclusief Napels en Sicilië, en is de tweede op Sardinië.

Meer uit Buitenland

Trump oppert 'vriendelijke overname' van Cuba

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat er mogelijk een "vriendelijke overname" van Cuba komt. Hij verduidelijkte niet wat hij daarmee bedoelt, maar dat zou mogelijk betekenen dat de Cubaanse regering moet instemmen met een machtsoverdracht aan de Verenigde Staten.

58 minuten geleden
Doden en tientallen gewonden door tramontsporing Milaan

MILAAN (ANP/DPA) - Een tramontsporing heeft in de Italiaanse stad Milaan twee mensen het leven gekost. Ook zijn 39 anderen gewond geraakt. Een van hen is volgens de brandweer in kritieke toestand.

1 uur geleden
Clinton: als ik wist wat Epstein deed, had ik hem zelf aangegeven

CHAPPAQUA (ANP) - De Amerikaanse oud-president Bill Clinton had geen idee van de misstanden die zedendelinquent Jeffrey Epstein beging, zei hij in een openingsverklaring die hij ook op X deelt. Clinton getuigt voor een onderzoekscommissie van het Huis van Afgevaardigden over Epstein. "Als ik ook maar enig idee had gehad van wat hij deed, zou ik hem zelf hebben aangegeven."

2 uur geleden
Oud-president Clinton getuigt over Epstein-banden

CHAPPAQUA (ANP) - De Amerikaanse oud-president Bill Clinton getuigt voor een onderzoekscommissie van het Huis van Afgevaardigden over zijn banden met de overleden zedendelinquent Jeffrey Epstein. Clinton is meermaals opgedoken in vrijgegeven documenten over Epstein, al zijn er geen aanwijzingen voor concrete misstanden.

2 uur geleden
Dode en gewonden na ontsporing tram in Milaan

MILAAN (ANP/AFP) - In het Italiaanse Milaan is een tram ontspoord. Daarbij is een persoon om het leven gekomen en zijn ongeveer twintig anderen gewond geraakt, meldt de politie.

2 uur geleden
NASA verandert programma om op maan te komen

CAPE CANAVERAL (ANP) - De Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA verandert haar plannen om weer mensen op de maan te zetten. De wijzigingen moeten de veiligheid verbeteren, na een reeks problemen. Op zijn vroegst in 2028 moeten de eerste astronauten voet op de maan zetten, voor het eerst sinds 1972. De NASA heeft dat vrijdag aangekondigd.

3 uur geleden
Israëlisch hof pauzeert verbod op 37 hulporganisaties in Gaza

TEL AVIV (ANP/RTR) - Het Israëlische Hooggerechtshof heeft besloten dat 37 hulporganisaties voorlopig hun werk in de Gazastrook mogen voortzetten. Israël had ze in december opgedragen vóór 1 maart te stoppen met hun werkzaamheden.

3 uur geleden