Mogelijk doorbraak gesprekken tussen VDL en vakbonden rond Nedcar
HOLTUM (ANP) - Na enkele informele gesprekken eerder deze week lijkt er een doorbraak te komen in de onderhandelingen tussen vakbonden en industrieconcern VDL rond autofabriek Nedcar. Volgens CNV-bestuurder Jeroen Bruinsma is Nedcar-eigenaar VDL "bereid om grote stappen te zetten".
Bruinsma zei dat vrijdagochtend tijdens een stakingsbijeenkomst in Holtum, op een steenworp afstand van de Limburgse fabriek. "Heb vertrouwen in dit proces", hield Bruinsma de honderden stakers voor. "Heb hoop op een goede oplossing!" Vrijdagmiddag bespreken de vakbonden de nieuwe situatie met de kaderleden. Bruinsma en andere vakbondsbestuurders wilden verder niets zeggen over de mogelijke doorbraak in de onderhandelingen.
Enkele werknemers suggereerden vrijdag dat er mogelijk een akkoord in het verschiet zou liggen, maar de vakbonden willen geen verdere mededelingen hierover doen. Bij VDL was niet direct iemand voor een reactie beschikbaar.
Achtste stakingsdag
Vrijdag was de achtste officiƫle stakingsdag bij Nedcar. Daaraan zijn twee wilde stakingsdagen vooraf gegaan. De vakbonden zijn boos omdat VDL niet tegemoet wil komen aan hun voorstel voor een beter sociaal plan. Het bod van VDL vinden zij te laag. Een nieuw sociaal plan is nodig omdat in november ruim 1800 mensen hun baan verliezen, en er mogelijk evenveel mensen in maart 2024 weg moeten. Dit omdat dan een contract met de Duitse autofabrikant BMW afloopt voor de productie van MINI's bij Nedcar in Born. Bij Nedcar werken 3950 mensen.
De actievoerders werden vrijdag ook toegesproken door CNV-voorzitter Piet Fortuin. Hij riep minister Micky Adriaansens van Economische Zaken op zo snel mogelijk in het regeringsvliegtuig te stappen om naar nieuw werk voor Nedcar te zoeken. "Stap in dat vliegtuig, ga naar Japan, Amerika of om het even waar, en zorg dat er werk hierheen komt", zei hij. "Ik zal dit zelf aankaarten in Den Haag."
Familiebedrijf
"Het kan niet zo zijn dat een familiebedrijf als VDL, met honderd bedrijven, geen verantwoordelijkheid neemt voor het personeel. De familie is groter dan dat kleine kringetje, ook jullie werknemers horen bij die familie. De directie moet zich schamen dat jullie afscheid niet op een goede manier gebeurt!"
Het is nog niet duidelijk of de stakingen volgende week hervat worden.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De vraag naar aandelen bij de beursgang van SpaceX is groot. Volgens bronnen van persbureau Bloomberg is die vraag zelfs groter dan het aantal aandelen dat SpaceX gaat uitgeven bij de beursgang in New York die volgende week vrijdag plaats zou moeten vinden.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met verlies gesloten. Betalingsdienstverlener Adyen was de grootste daler in de hoofdindex, naar verluidt door een negatief analistenrapport over het bedrijf. Ook de chipfondsen stonden bij de verliezers.
2 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Anthropic pleit voor een 'pauzeknop' bij de ontwikkeling van de geavanceerdste AI-systemen. Die moet mensen de mogelijkheid geven om na te gaan wat de gevolgen van de nieuwe technologie zijn. Wereldwijde afspraken daarover worden vooral belangrijk als AI-systemen steeds meer taken van mensen overnemen bij de verdere ontwikkeling van kunstmatige intelligentie, stelt medeoprichter Jack Clark in een blogpost.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een groep van ruim twintig Europese nieuwsuitgevers heeft Google aangeklaagd bij de rechtbank in Amsterdam. Ze eisen een schadevergoeding van meer dan 640 miljoen euro, omdat ze verliezen zouden hebben geleden door concurrentiebeperkend gedrag van het techconcern rond zijn onlineadvertentietechnologie. Dat meldt de Europese procesfinancier LitFin. Een van de organisaties is FD Mediagroep, het bedrijf achter Het Financieele Dagblad en BNR Nieuwsradio.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - Lululemon Athletica ging vrijdag fors onderuit op de beurzen in New York. De Canadees-Amerikaanse sportkledingfabrikant, bekend van yogaleggings, boekte afgelopen kwartaal meer omzet, maar zag de nettowinst dalen. Ook de winstverwachting voor het huidige kwartaal viel lager uit dan gehoopt. Het bedrijf werd daarnaast negatiever over de vooruitzichten voor het hele jaar. Het aandeel werd 9 procent lager gezet.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De werkgelegenheid in de Verenigde Staten is in mei veel sterker gegroeid dan verwacht, ondanks de economische onzekerheid door de oorlog in het Midden-Oosten en sterk gestegen inflatie door de hoge brandstofprijzen. Volgens het Amerikaanse ministerie van Arbeid ging het om een groei met 172.000 banen. Economen hadden in doorsnee op 88.000 nieuwe arbeidsplaatsen gerekend.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Uitkeringsinstantie UWV wordt per 1 september geleid door Abdeluheb Choho. Hij volgt Maarten Camps op die de organisatie na zes jaar gaat verlaten.
5 uur geleden