Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Mogelijk binnen paar dagen begin vaccinaties tegen mpox in Congo

Mogelijk binnen paar dagen begin vaccinaties tegen mpox in Congo

KINSHASA (ANP/RTR/AFP) - De Afrikaanse gezondheidsdienst CDC hoopt binnen enkele dagen te kunnen beginnen met een vaccinatiecampagne tegen mpox in Congo en andere Afrikaanse landen. Hulporganisaties hebben gezegd dat er veel vaccins beschikbaar moeten komen om uitbraken van een nieuwe mpox-variant te bedwingen.

Sinds eind vorig jaar gaat een nieuwe variant rond van mpox, ook bekend als apenpokken of monkeypox. De Wereldgezondheidsorganisatie spreekt van een internationale noodsituatie en adviseert grensoverstijgend te vaccineren.

Dinsdagmiddag kwam de Africa Centers for Disease Control and Prevention (Africa CDC) samen, de gezondheidsdienst van de Afrikaanse Unie. "We zijn nog niet begonnen met de vaccinaties", aldus directeur Jean Kaseya. "Als we zeker weten dat alles klaar is, beginnen we over een paar dagen."

Nieuwe besmettingen

De afgelopen week zijn er volgens Kaseya 1400 mpox-besmettingen bijgekomen, maar het is niet bekend bij hoeveel daarvan het gaat om de nieuwe besmettelijke variant. Sinds het begin van dit jaar hebben bijna 19.000 mensen in Afrika het virus opgelopen. Verreweg de meeste meldingen (17.800) komen uit Congo.

Het Deense biotechbedrijf Bavarian Nordic besluit later deze week of het de productie van mpox-vaccinaties opschroeft. Er zijn nog geen grote extra bestellingen binnengekomen, maar het bedrijf probeert deze week in te schatten of het alvast kan opschalen. Bavarian Nordic staat daarbij in contact met Africa CDC.

Frankrijk zegde dinsdag toe 100.000 vaccins te doneren via de Europese Unie. De Afrikaanse Unie maakte vorige week al bekend dat er deals lagen met de EU en de Verenigde Staten en ook Japan heeft beloofd doses te leveren.

Meer uit Gezond

Aantal gokkers neemt toe, vooral onder minderjarigen online

DEN HAAG (ANP) - Het aantal mensen dat gokt, is in 2025 toegenomen ten opzichte van een jaar eerder, meldt het Wetenschappelijk Onderzoek- en Datacentrum (WODC) op basis van onderzoek van Ipsos I&O onder 7600 Nederlanders van 16 jaar en ouder. Zo gaf vorig jaar 65 procent van de Nederlanders aan een kansspel te hebben gespeeld, tegenover 69 procent dit jaar.

1 dag geleden
Zorgakkoord rond: vaccinatie gordelroos en screening borstkanker

DEN HAAG (ANP) - Ouderen kunnen zich laten vaccineren tegen gordelroos en er gaat extra geld naar screening op borstkanker voor vrouwen met dicht borstweefsel. Dat is onder meer afgesproken in het Aanvullend Zorg- en Welzijnsakkoord (AZWA). Dinsdagavond konden bronnen al melden dat er een onderhandelaarsakkoord was, maar nu is ook de inhoud bekend.

1 dag geleden
Onderzoek: vaker longontsteking bij omwonenden geitenhouderijen

DEN HAAG (ANP) - Mensen die in de buurt van een geitenhouderij wonen, hebben vaker last van longontsteking dan anderen. De Gezondheidsraad concludeert dat de boerderijen waarschijnlijk ook de oorzaak van de klachten zijn en pleit daarom voor maatregelen "om de gezondheidsrisico's voor omwonenden van geitenhouderijen te beperken".

1 dag geleden
Verwijzing naar ggz loopt bij veel huisartsen vast

UTRECHT (ANP) - Huisartsen krijgen steeds vaker patiënten met psychische problemen op hun spreekuur, maar het lukt vaak niet om hen door te verwijzen naar de geestelijke gezondheidszorg (ggz). "Dat komt allereerst door de lange wachttijden in de ggz, maar ook door een gebrek aan goede samenwerking", vat de Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) de problemen samen. De artsenorganisatie heeft een peiling over de problematiek gehouden onder de leden.

1 dag geleden
Vrouwen met siliconen borstimplantaten hebben niet vaker klachten

AMSTERDAM (ANP) - Siliconen borstimplantaten leiden niet tot een grotere kans op klachten zoals vermoeidheid, spier- en gewrichtspijn, hoofdpijn en somberheid. Onderzoekers onder leiding van het Antoni van Leeuwenhoek-ziekenhuis ondervroegen vrouwen die zijn behandeld voor borstkanker. De studie werd gepubliceerd in het medische tijdschrift Journal of the National Cancer Institute.

1 dag geleden
RIVM: PFAS bij iedereen in bloed, bijna altijd boven grenswaarde

BILTHOVEN (ANP) - Iedereen in Nederland heeft verschillende soorten PFAS in het bloed, concludeert het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) na eigen onderzoek. Bij vrijwel alle mensen ligt de concentratie van de chemische stoffen boven de gezondheidskundige grenswaarde, die als veilige grens wordt beschouwd.

1 dag geleden
Vorig jaar meer vergiftigingen met afslankmedicatie

UTRECHT (ANP) - Het aantal vergiftigingen met bepaalde afslankmedicatie is vorig jaar toegenomen, meldt het Nationaal Vergiftigingen Informatie Centrum (NVIC). In 2023 kwamen 41 meldingen binnen, terwijl dat aantal in 2024 steeg naar 75 meldingen.

1 dag geleden